Niesamowite zdjęcia z kosmosu: "Włosy stają dęba"

Motyl z kosmosu, czyli czyli śmierć gwiazdy w mgławicy NGC 6302 - fot. NASA

Jeszcze nigdy nie oglądaliśmy kosmicznego piękna w takiej jakości. Teleskop Hubble'a wraca do akcji.

 

NASA opublikowała zdjęcia, dostarczone przez naprawiany i ulepszony w maju teleskop. Prace przy nim (m.in. zainstalowanie dwóch nowych kamer, wymiana uszkodzonych części) kosztowały miliard dolarów, ale opłaciło się.

 

ZOBACZ NIEZWYKŁE ZDJĘCIA Z KOSMOSU>>>

 

- Włosy stanęły mi dęba, kiedy zobaczyłem możliwości tego teleskopu - mówi John Grunsfeld, jeden z astronautów, którzy naprawiali Kosmiczny Teleskop. - NASA i Hubble wspólnie otwierają horyzonty we wszechświecie - dodaje astronom Heidi Hammel.

 

 Narodziny gwiazdy w obrębie mgławicy Carina, fot. AP/NASA

 

Zdjęcia odległych galaktyk i mgławic są dużo ostrzejsze niż te wykonywane do tej pory. I są naprawdę niesamowite. Niektórych szczegółów Hubble nie był w stanie wcześniej uchwycić.

 

Największe wrażenie robią zdjęcia, na których widać narodziny i śmierć gwiazd. - To co widzę, to majestat tworzenia - zachwyca się Dave Leckrone, kierujący projektem Hubble.

 

Niedługo teleskop ma nakierować swoje nowe kamery na najdalsze krańce wszechświata i uchwycić moment tuż po Wielkim Wybuchu. - Potem nasz obraz wszechświata i naszego miejsca w nim już nigdy nie będzie taki sam - zapowiada Charles Bolden z NASA.

 

Od czasu majowej naprawy Hubble nie miał ani jednej usterki. Oby tak dalej.

 

WIĘCEJ NIESAMOWITYCH WIADOMOŚCI ZNAJDZIESZ NA DESER.PL>>>

Skomentuj:
Niesamowite zdjęcia z kosmosu: "Włosy stają dęba"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX