Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Jedyny taki w Polsce!

(fot. muzeum.kolobrzeg.pl)

Na terenie lotniska Kluczewo w okolicach Stargardu archeolodzy odkryli czołg Panzer IV. Na ślad maszyny trafiono dzięki... złomiarzom, zwożących do okolicznych skupów fragmenty gąsienic. Uratowało go Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Po trwającej kilkanaście godzin akcji, wrak zabezpieczono i przewieziono do Rogowa. Po oczyszczeniu zostanie on zrekonstruowany - zachowały się niemal wszystkie elementy pojazdu. Odkrycie przypisywane jest Jarosławowi Żejmo - to on zwrócił uwagę na znajdujące się w skupie fragmenty czołgu.

Panzerkampfwagen IV był w czasie II wojny światowej podstawowym czołgiem Wehrmachtu i Waffen SS. Niemcy zbudowali 8 tys. 472 egzemplarzy PzKpfw.IV. Znaleziony w Kluczewie stalowy potwór to ostatni zbudowany wariant pojazdu oznaczany jako KzKpfw. IV Ausf. J. Na front wysłano 2 tys. 292 czołgi tego typu.

Gdyby nie natychmiastowa reakcja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pojazd trafiłby najpewniej do prywatnej kolekcji gdzieś za granicą. Na szczęście pasjonaci zabytków szybko przystąpili do działania, i dzięki pomocy wielu instytucji i prywatnych firm błyskawicznie wykopali znalezisko.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZABYTKU TECHNIKI WOJSKOWEJ >>

Jest to jedyny tego typu pojazd w Polsce. Po odrestaurowaniu będzie wyjątkowym eksponatem w kolekcji Muzeum Oręża Polskiego. Więcej na temat odnalezionego Panzerfampfwagen IV można przeczytać na stronach muzeum >>

18 urodziny Strażnika Teksasu: TOP 10 żartów o legendarnym Chucku Norrisie >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Skomentuj:
Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Jedyny taki w Polsce!
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX