Najstarsze drzewo na Ziemi ma prawie 10.000 lat

Drzewo, Kreta

Drzewo, Kreta (Fot. Waldemar Gorlewski / AG)

Tak, rzeczywiście trudno w to uwierzyć, ale naukowcy zrobili badania i zgodnie stwierdzili, że to prawda. Najstarszym drzewem na świecie jest świerk znaleziony w Dalarni, jednym z regionów Szwecji.

Na pierwszy rzut oka, drzewo wygląda jak... drzewo. Ma całkiem świeżo wyglądającą korę i koronę. Jak zatem określono jego wiek? Analizie poddano cztery generacje szyszek i drewna. Wyniki uzyskane w laboratorium na Florydzie pozwalają określić, że system korzeniowy drzewa ma 9550 lat, czyli powstał pod koniec epoki lodowcowej.

Nadal brzmi to dość nieprawdopodobnie. Wyjaśnienie jest całkiem proste. Choć żywotność świerku szacuje się na około 600 lat, może on tworzyć klony. Każdej zimy śnieg spycha najniższe gałęzie na ziemię, a on mogą wytwarzać własny korzeń i łączyć się z macierzystym systemem korzeniowym.

fot za sciencedaily.com

Do tej pory świerki traktowane były jako dość nowe w tych rejonach. Leif Kullmann z uniwersytetu Umea wyjaśnia, jak ważne jest to odkrycie.

- Nasze wyniki pokazują coś zupełnie odwrotnego. Okazuje się, że świerk to jedno z najstarszych drzew.

Zdaniem mężczyzny ten gatunek drzewa iglastego przybył tu najprawdopodobniej z migrującymi ludźmi.

Znaleziono największą skamielinę pająka - z czasów dinozaurów [ZDJĘCIE] >>>

Dotychczasową rekordzistą w kwestii wieku była sosna o imieniu Methuselah. Znajdująca się w kalifornijskich górach biały liczy sobie 4,768 lat i z tego tytułu trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.

JAK ZMIENIAŁ SIĘ Donald Tusk [ZOBACZ TO] >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Skomentuj:
Najstarsze drzewo na Ziemi ma prawie 10.000 lat
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX