Radio Maryja ma już 20 lat! Najlepsze piosenki, fragmenty ''rozmów niedokończonych'' i inne... [ZDJĘCIA]

Nasza ulubiona toruńska rozgłośnia radiowa nadała swoją pierwszą audycję dokładnie 9 grudnia 1991 roku. 20 lat to piękny wiek i jednocześnie doskonała okazja na zaprezentowanie całkowicie subiektywnej listy wybranych wspomnień związanych z Radiem Maryja.
Radio Maryja Radio Maryja (fot. Wojciech Kardas / AG)

"Dwadzieścia lat ma moje Radio"

Znacie Kapelę znad Baryczy? Mamy nadzieję, że tak, ponieważ jest to swego rodzaju fenomen. Jest to jeden z ulubionych zespołów ojca Rydzyka i całego Radia Maryja, często pojawiający na rozmaitych imprezach związanych z rozgłośnią.

Piosenka "Dwadzieścia lat ma moje Radio" została oczywiście przygotowana z myślą o 20. urodzinach Radia Maryja. Pozostaje zaśpiewać: sto lat, sto lat...

20 lat ma moje radio, 20 lat ma Radio Maryja,
20 lat nadaje nie upadło, bo patronka radiu ciągle sprzyja.
20 lat jest naszym przyjacielem, 20 lat przy Bogu i Kościele,
źródło miłości i modlitwy płynie w świat,
Radio Maryja ma 20 lat.

To nasze radio szybko nam dorosło,
ono jest nasze, więc moje i twoje.
W stary tor korzeniami wrosło,
tu dla Maryi otwarło serce swoje.
Maybach ojca Rydzyka Maybach ojca Rydzyka (fot. osiol.net)

Maybach ojca Rydzyka

Sprawa Maybacha rzekomo posiadanego przez ojca Rydzyka stała się symbolem bogactwa i luksusu, w którym żyją osoby pracujące w Radiu Maryja z ojcem Tadeuszem na czele. Problem w tym, że redemptorysta... nigdy takim autem nie jeździł.

Temat pojawił się w roku 2004, gdy jeden z toruńskich dzienników napisał o tajemniczym Maybachu na wrocławskich tablicach rejestracyjnych. Podobno należał do ojca Rydzyka i był wyposażony we wszelkie luksusy. Informacja wywołała istną burzę medialną, której efektem było m.in zapychanie łącz telefonicznych Radia Maryja i firmy Daimler Chrysler produkującej Maybacha a także ciągła obecność grup fotoreporterów pod siedzibą rozgłośni.

Złośliwy fotomontaż, który ukazał się w sieci z okazji "afery maybachowej" (fot. osiol.net)

Ostatecznie żadnego Maybacha nie zaobserwowano. Sam Tadeusz Rydzyk na antenie stwierdził, że wcześniej o żadnym Maybachu nigdy nie słyszał. I rzeczywiście, wszystko wskazuje na to, że tak właśnie było. Jednak plotka poszła w świat i w Polsce słowo "Maybach" zaczęło kojarzyć się właśnie z owym zakonnikiem. Cóż, pechowo.

''Murzyn!'' ''Murzyn!'' (fot. Trwam)

"Murzyn. Boże! On się nie mył wcale!"

Tak brzmiał fragment wypowiedzi ojca Rydzyka na temat czarnoskórego pielgrzyma którego spotkał na Jasnej Górze. W całości było to tak:

"Kochani, jeszcze Murzyn. Boże! Gdzieś ty się nie mył! Chodź tutaj bracie! On się nie mył wcale, zobaczcie!"

Sprawą zainteresował się szybko nikt inny jak Janusz Palikot, wtedy jeszcze poseł Platformy Obywatelskiej. I złożył zawiadomienie do prokuratury. Szczęśliwie dla redemptorysty ta odmówiła wszczęcia dochodzenia, pisząc, że nie widzi w wypowiedzi Tadeusza Rydzyka znamion pogardy czy chęci poniżenia.

Sprawa skomplikowała się, gdy przełożony redemptorystów - Brian Holmes - napisał na łamach tygodnika katolickiego ''The Tablet'', że słowa szefa Radia Maryja są "lekceważące i rasistowskie".

Ojciec Rydzyk dość szybko przeprosił za swoje słowa i dodał, że ojca Michała Kossi Egaha poznał już wcześniej, a jego słowa były jedyniem wyrazem uznania dla niego:

"To było w tej konwencji, żartów. Ja wiem, że ten ojciec Michał jest bardzo sympatyczny. I to takie sympatyczne: w Polsce, na Jasnej Górze, człowiek z Afryki, franciszkanin, mówiący po polsku. Co za raban powstał!"

Ostatecznie sprawa rozeszła się po kościach. Ale swego czasu brzmiało to dość poważnie.

Rozmowy niedokończone Rozmowy niedokończone (fot. sxc.hu)

Rozmowy niedokończone: pani Maria z Gdańska

Wiele osób uważa, że "Rozmowy Niedokończone" w Radiu Maryja to spektakle miłości i poparcia dla rozgłośni. To nie do końca prawda. Niejednokrotnie ścierały się tam sprzeczne opinie i dochodziło do ostrych kłótni.

Tak było w przypadku telefonu od pani Marii z Gdańska. Przypomnijmy sobie ów moment:

p. Maria: Dobry wieczór. Mogę mówić? Na antenie? To dobrze. Ja do pana Jerzego Roberta Nowaka i do pana Wolniewicza. Panowie, wy takie głupoty opowiadacie, pierzecie mózgi tym paniom ''moherówkom'', pięcioklasistom...
prof. Nowak: Może bez tych wyzwisk? Nie chodzi o epitety, proszę mówić normalnie. To nie są piątoklasistki, razem z Radiem Maryja współdziała wielu profesorów. Nie wiem, jakie jest pani wykształcenie, ale niech pani trochę liczy się ze słowami.
p. Maria: Dobrze, przepraszam. Ale chcę powiedzieć tak: wy tak kręcicie, mącicie...
o. Piotr: Ale proszę dać przykład.
prof. Nowak: To są fakty, konkrety!
p. Maria: Wy też nie mówicie konkretów.
o. Piotr: To są tylko insynuacje i epitety.
prof. Nowak: Pani nawet nie ma pojęcia co to jest konkret. Po co z panią dyskutować. Może ojcze skończymy tę rozmowę?
Prometeusz Prometeusz (fot. Wikimedia Commons/David Shankbone)

"Ojciec Tadeusz jak Prometeusz"

Korzystając z okazji, chcieliśmy przypomnieć nieco starszy utwór Kapeli znad Baryczy, odnoszący się do geotermii. I mitologii. Jak się okazuje, zwolennikom ojca Tadeusza nie przeszkadza porównywanie go do jakiegoś pradawnego poganina.

Tak czy inaczej, zapraszamy do muzycznej podróży w czasie:

A ojciec Tadeusz, jak Prometeusz,
wybiera ziemi ciepło dla ludzi.
Dla każdej gminy, każdej rodziny,
wielką nadzieję, dla Polski budzi.
A ojciec Tadeusz, nasz Prometeusz,
klęka w Kaliszu, prosi w pokorze:
niech w każdej gminie, w każdej rodzinie,
opiekun rodzin w dziele pomoże.
Mózg, przeszczepy, inne takie... Mózg, przeszczepy, inne takie... (fot. sxc.hu)

Radio Maryja nocą: przeszczepy mózgów

Radio Maryja nocą potrafi zahaczać o naprawdę przedziwne tematy. Swego czasu pojawiła się tam interesująca uwaga dotycząca transplantologii i teologii jednocześnie. Logika tej wypowiedzi zupełnie zbiła nas z nóg.

Mam dosyć ciekawą sprawę stricte medyczną. Przeszczepiamy nerki, przeszczepiamy serca, to jest wszystko normalne. Bierzemy się za preparowanie mózgu. Wstawiamy jakieś panie sprawy laboratoryjne. Ja mam pytanie - czy jeżeli z katolika mózg z wypadku z młodego człowieka jak najbardziej religijnego przeszczepilibyśmy ten mózg Żydowi, to on by zmienił wiarę?

Nas martwi co innego. Co się stanie, jeżeli w pełni zmieni się osobowość, a wiara niekoniecznie? Jak dobrze, że medycyna nie jest jeszcze na takim poziomie, abyśmy musieli głowić się nad takimi zagadkami...

Wielki Beret. Wielki Beret. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta

Moherowe berety

Źródła tego pejoratywnego określenia można doszukiwać się w roku 2004. Wtedy to na łamach "Rzeczypospolitej" ukazał się artykuł Mai Narbutt mówiący o prałacie Jankowskim. Felerny fragment tekstu brzmiał tak:

Ekstatycznie wpatrzone w prałata Jankowskiego starsze kobiety oklaskami przyjmują niemal każde jego słowo. W Gdańsku mówi się, że ksiądz prałat ma swój legion moherowych beretów.

Określenie okazało się być wyjątkowo chwytliwe. Szybko zaczęto je stosować w odniesieniu do słuchaczy Radia Maryja, a w pewnym momencie - nawet do związanych z nim ugrupowań politycznych (z ust Donalda Tuska padło wtedy określenie "moherowa koalicja").

Słuchacze Radia Maryja oczywiście nie dali się długo obrażać, i szybko przekuli pejoratywne określenie w powód do dumy. Moherowe berety stały się faktycznym symbolem Radia, a na rozmaite imprezy organizowane przez rozgłośnię zaczęto przynosić m.in miniaturowe ordery w kształcie moherowych beretów czy słynny wielki beret z Tomaszowa Mazowieckiego (na zdjęciu powyżej).

Obecnie fraza "moherowy beret" wydaje się nie budzić tyle emocji co w okolicach 2005 roku. I dobrze. Nie chcielibyśmy, aby grupa Big Cyc musiała nagrać drugą część swojej wyjątkowo słabej piosenki:

Nietypowa ochrona ojca Rydzyka

Na koniec, zamiast podsumowania, postanowiliśmy zaprezentować dość uroczy materiał który ukazał się swego czasu w TVN24. Dotyczył ks. Marcina Brzostka z Braniewa, określonego mianem "ochroniarza Rydzyka".

Czy faktycznie ks. Marcin ochraniał ojca Tadeusza czy też nie - to już kwestia dyskusyjna. Niewątpliwe jest jednak, że swoją masywną sylwetką dodawał zakonnikowi powagi. A to się chwali każdemu.

Szczególne podziękowania wędrują do autora bloga Głos Rydzyka, dzięki któremu wiele wydarzeń z historii Radia Maryja stało się dla nas równie bliskie jak wczorajszy dzień. Dziękujemy!

TOP 7 najbrzydszych pomników Jana Pawła II [ZDJĘCIA]>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Warszawa za cara. Zobacz kolorowane zdjęcia z przełomu XiX i XX w. [FOTO] >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o: