Zgubili statek na ponad sto osób. Zniknął 4 lata temu i do dziś nikt nie wie co się z nim stało

Poświęcony gwieździe rosyjskiego kina statek Lyubov Orlova zniknął bez śladu w 2013 roku. Od tej pory nikt nie wie, gdzie się dokładnie znajduje.

Ten statek zniknął bez śladu 4 lata temu. Do dziś nikt nie co się z nim stało

Kilka lat temu, w 2013 roku, sporych rozmiarów statek Lyubov Orlova zniknął bez śladu. Do dziś nie wiadomo gdzie obecnie przebywa, czy nadal dryfuje gdzieś po wodach oceanów, czy może zatonął. Od dnia zaginięcia tylko raz udało się go zlokalizować, później snuto już tylko domysły na jego temat. 

Jednak po kolei. Lyubov Orlova, to wybudowany w latach 70 XX wieku radziecki statek. On i siedem innych, siostrzanych jednostek powstały w Jugosławii na zlecenie ZSRR. Każdy z nich otrzymał imię innej rosyjskiej gwiazdy kina. 

Lyubov Orlova do użytku oddano w 1976 roku. Statek miał 100 metrów długości i na dwóch poziomach mógl pomieścić 124 pasażerów i 56 członków załogi. 

Do użytku pasażerów oddano liczne kabiny o różnym standardzie, bibliotekę, bar, stołówkę, siłownię, salę konferencyjną, trzy pokłady widokowe, a nawet boisko. 

W barze na statku zorganizowano salę pamięci, w której upamiętniono patronkę jednostki - Lubow Orłową. To zmarła w 1975 roku radziecka aktorka, tancerka i śpiewaczka, która skradła serca widzów rolami w takich filmach jak '' Wołga-Wołga'' czy ''Cyrk''. Kobieta była jedną z najpopularniejszych rosyjskich aktorek lat 30 i 40.

W salce utworzono wystawę zdjęć aktorki wraz z jej krótką biografią.

.
Fot. Zimin.V.G | Wikipedia | Domena publiczna | |

Na pokładzie znajdowało się także lądowisko dla helikopterów i rozkładany żuraw rozładunkowy. Pamiętać należy bowiem, że statek pełnił nie tylko funkcję pasażerską, ale też towarową. 

W pierwszych latach służby statek malowany był na biało. Zdobiło go kilka pasów z czerwoną gwiazdą na dziobie oraz wypisana cyrylicą na burtach nazwa. Z biegiem czasu jednostkę przemalowano na granatowo, a na burtach umieszczono białe napisy ''Passenger''.

Po latach zamieniono pisaną cyrylicą nazwę na tekst pisany alfabetem łacińskim oraz zamalowano czerwoną gwiazdę na dziobie.

W 1981 roku Lyubov Orlova uhonorowana została Orderem Przyjaźni Narodów. Było to jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych wówczas w Związku Radzieckim. Jednostka otrzymała je za udzielenie pomocy w akcji ratunkowej na Morzu Północnym i dowiezienie ekspedycji Orlova.

Z przodu statku umieszczono ogromną replikę orderu, a oryginalny medal podziwiać można było w gablotce w jednym z przedziałów pasażerskich.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego spadło zapotrzebowanie na przewozy pasażerskie i towarowe, przez co statek przez pewien czas nie pełnił żadnej służby. Później jednostka kursowała jako statek czarterowy.

W sierpniu 2010 roku Kanadyjskie służby ''aresztowały'' Lyubov w porcie St. Jones. Stało się tak, ponieważ jego właściciel, firma Losco popadła w kłopoty finansowe i nie zapłaciła 250 tysięcy dolarów kary za odwołanie rejsu. Co więcej, okazało się, że problemy właściciela są na tyle duże, że nie opłaca mu się sprowadzać statku z powrotem do Rosji.

Po tym incydencie postanowiono zezłomować jednostkę. Aby tego dokonać, trzeba było przetransportować Orlovą z Kanady na Dominikanę. Podjęto się tego w trzy lata po aresztowaniu. 23 stycznia 2013 roku, gdy holowano statek, ten w wyniku niesprzyjających warunków - wiatru i wysokich fal - zerwał się z holu i... zniknął.

Pozbawiony załogi, oświetlenia i zasilania statek zaczął dryfować po oceanie stwarzając zagrożenie dla innych jednostek. Co ciekawe, przez cały tydzień nie potrafiono go zlokalizować.

Pierwszego lutego został dostrzeżony przez Atlantic Hawk - statek zaopatrzeniowy platform wiertniczych. Mimo próby holowania, po czterech dniach załoga musiała zrezygnować z transportu jednostki na prośbę kanadyjskiego Ministerstwa Transportu.

Orlova ponownie zaczął samotnie dryfować po Atlantyku i właściwie nikt nie wiedział gdzie się dokładnie znajduje. W marcu odebrano wysyłany automatycznie sygnał EPIRB, który uruchamia się po zanurzeniu czujnika w wodzie. Wysunięto więc wniosek o zatonięciu statku.

Rok później media obiegła informacja o dryfującym w stronę Wielkiej Brytanii statku widmo. Na jego pokładzie miały znajdować się tysiące szczurów, które z braku innego pożywienia zabijały się nawzajem. Spekulowano wtedy, że może to być zaginiony przed rokiem rosyjski statek, jednak szybko okazało się, że to tylko plotka i ponownie zapomniano o Lyubov Orlovej. 

Przypomniano sobie o niej w tym roku, gdy u wybrzeży Kaliforni, na plaży Coronado w San Diego sztorm odsłonił wrak statku. Spekulowano wtedy, że jest to zaginiona rosyjska jednostka, jednak szybko okazało się, że to zbudowany z betonu statek, który w latach 30 XX wieku pełnił rolę pływającego kasyna, kabaretu i domu publicznego. 

Skomentuj:
Zgubili statek na ponad sto osób. Zniknął 4 lata temu i do dziś nikt nie wie co się z nim stało
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX