Mieścił się na dłoni i ważył zaledwie pół kilograma. Maleńki wcześniak trafił na operacyjny stół

Maleńki wcześniak przeżył operację serca

Maleńki wcześniak przeżył operację serca (Fot. Youtube/YOUMAGAZINETV)

W szpitalu w Udajpur w Indiach na świat przyszedł wcześniak w 28. tygodniu ciąży. Chłopiec miał wadę serca, którą lekarzom udało się zoperować.

Hinduscy lekarze podjęli się wyjątkowo trudnego zabiegu. Rozdzielili zrośnięte tętnice w ciele dziecka, które ważyło zaledwie pół kilograma. Wcześniak miał poważną wadę serca. 

- Zwykle połączenie między tymi tętnicami zanika, zanim dziecko się urodzi. Jeśli nie dojdzie do rozdzielenia, potrzebne jest leczenie - wyjaśnia portalowi metro.co.uk Sunil Jangid, szef oddziału neonatologicznego w szpitalu Geetanjali. Zazwyczaj w takich przypadkach lekarze stosują leczenie farmakologiczne, jednak gdy to zawiedzie, decydują się na ingerencję chirurgiczną.

- Dziecko w chwili urodzin ważyło niecałe 470 gramów i mieściło się na dłoni - powiedział Sanjay Gandhi, kardiochirurg ze szpitala w Udaipur. Dziecko nie ma jeszcze imienia, jego stan jest dobry, ale nie oddycha samodzielnie i nadal nie otworzyło oczu.

Fachowcy nie mają wątpliwości. Tak operacja jest wyjątkowo niebezpieczna. Wcześniaki w tym wieku są bardzo delikatne, ich skóra jest jak pergamin i nie powinno się jej nawet dotykać. Na szczęście ta operacja zakończyła się sukcesem. 

 

Zobacz także: Dzięki internautom niewidoma dziewczynka mogła ujrzeć swoją mamę

Dzięki internautom niewidoma dziewczynka mogła ujrzeć swoją mamę

Jak dobry jesteś z historii najnowszej. Quiz ułożyliśmy z Katarzyną Kolendą-Zaleską
1/101 stycznia 1995 roku nastąpiła denominacja złotego. Ile zer obcięto?
Zobacz także
Skomentuj:
Mieścił się na dłoni i ważył zaledwie pół kilograma. Maleńki wcześniak trafił na operacyjny stół
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX