Szaro-niebieskie czy różowo-białe? Ludzie kłócą się jakiego koloru są te buty

Zdjęcie butów pojawiło się najpierw na zamkniętej grupie na Facebooku. Spory wokół ich prawdziwego koloru doprowadziły jednak do tego, że wyciekło dalej.

Pamiętacie słynny spór o sukienkę? Mamy powtórkę z rozrywki.

Wszystko zaczęło się na grupie Girlsmouth. Ta liczy sobie 95 tysięcy użytkowników i jest zamknięta. Jedna z użytkowniczek, Nicole Coulthard, zamieściła tam fotografię buta z podpisem:

''Moja koleżanka wysłała mi to zdjęcie z pytaniem, jakiego koloru jest ten but. Ja uważam, że jest blado-różowy, ale ona upiera się, że widzi szaro-niebieski. A co wy widzicie? Powiedzcie, że różowy!''


Zgodnie z doniesieniami portalu Metro, szybko pojawiło się tam ponad 1000 komentarzy, gdzie użytkowniczki toczyły zażartą dyskusję. Doszło do tego, że zdjęcie pojawiło się też na publicznej stronie grupy, skąd zostało udostępnione ponad 700 razy w przeciągu niecałej doby.

Ludzie naturalnie nie są w stanie dojść do porozumienia - jedni widzą niebieski, jedni różowy i wszyscy twardo obstają przy swoim. By rozwiać te wątpliwości poszczególne osoby użyły programów graficznych i pokazały zdjęcie z poprawionym oświetleniem, gdzie widać, że but naprawdę jest... różowy:

Ktoś też dodał, że ten model wytwarzany jest tylko w tym kolorze.

Tę wersję potwierdza także w rozmowie z portalem Metro sama Nicole. Dziewczyna zdecydowała się zamieścić zdjęcie w sieci, bo jej koleżanka nie wierzyła jej, że widzi różowy. Jak się okazuje wysłała zdjęcie wcześniej do swojej mamy, która odpisała jej, że niebieski jej pasuje. Wtedy dziewczyna spojrzała na zdjęcie i sama zobaczyła niebiesko-szarego buta, zamiast różowego, którego przecież sama nosiła.

Skąd te różnice w postrzeganiu kolorów? Podobnie jak w sprawie słynnej sukienki, wszystko łączy się ze światłem i osobniczymi różnicami w tym, jak nasz mózg rejestruje sygnały dochodzące do oczu.

Jak pisała dwa lata temu ''Polityka'', neurolog Jay Neitz z Uniwersytetu w Waszyngtonie potwierdza, że ludzie znacznie różnią się między sobą w tym względzie. Ludzki układ wzrokowy odrzuca informacje, które uznaje za niepotrzebne, a skupia się tych dla niego kluczowych. I tak część z nas może skupiać na kolorach. A te też zależą od kolory światła - ponieważ część osób widzi niebieskie buty, zdjęcie pewnie powstało w świetle o niebieskim odcieniu.

Jaki kolor Wy widzieliście?

Osiołki chcą przejść nad poprzeczką. Pierwszy i drugi daje rade, ale trzeci zawstydza resztę

Skomentuj:
Szaro-niebieskie czy różowo-białe? Ludzie kłócą się jakiego koloru są te buty
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX