GIF wstrzymuje obrót popularnych leków na przeziębienie

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał wczoraj decyzję o wstrzymaniu w obrocie leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Wszystkie z nich zawierają tę samą substancję czynną.

Decyzja GIF o wstrzymaniu w obrocie dotyczy leków przeciwzapalnych przepisywanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Wszystkie wycofane leki zawierają tę samą substancję czynną – fenspiryd.

Leki wycofane z obrotu - przyczyna

Leki wycofano na podstawie analiz danych podmiotu odpowiedzialnego za dystrybucję medykamentów. Według badań stosunek korzyści do ryzyka dla fenspirydu nie jest korzystny i może wpływać na zdrowie pacjentów, którzy przyjmują tę substancję. GIF nie podaje jednak, czy stężenie substancji w wycofanych lekach jest na tyle duże, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Pacjenci, którzy przyjmowali ostatnio te leki powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dodatkowo ANSM (Francuska Agencja Leków) wystąpiła o wszczęcie unijnych procedur mających na celu dokonanie ponownej analizy korzyści do ryzyka w produktach zawierających tę substancję czynną. Dopiero po badaniach leki zawierające Fenspiryd mogą być dopuszczone, zawieszone lub wycofane z obrotu.

Leki wycofane z obrotu - lista

Lista środków przeciwzapalnych, stosowanych na przeziębienie dotyczy wszystkich serii leków podanych poniżej:

 • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml
 • Pulneo 2 mg/ml
 • Pulneo 25 mg/ml
 • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml
 • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml
 • Fenspogal 2 mg/ml
 • Eurespal 80 mg
 • Elofen 2 mg/ml 
 • Eurefin 2 mg/ml
Więcej o:
Komentarze (2)
GIF wstrzymuje obrót popularnych leków na przeziębienie
Zaloguj się
 • gustyniak12

  Oceniono 1 raz 1

  prodczas przeźiębienia warto zadbać o siebie w naturalny sposób nie sięgajmy odrazu po leki WITAMINA C TO PODSTAWA. I ODPOCZYNEK W DOMU. Pamiętajmy o właściwym odżywianiu gdy jesteśmy zdrowi, zdrowe jedzenie nie musi być drogie i pamiętajmy, że Vit. C nie magazynuje się, trzeba zadbać o nią na każdy dzień, jej braki sprawiają, że łapiemy infekcje. Myśl / przeciwdziałaj, gdy jesteś zdrowy - to jest pierwszy i najważniejszy krok.
  Ja pije syrop konopny z Rokitnikiem (dokładnie rok), to nie choruję - nie przeziębiam się, nie mam kaszlu, nie boli nie gardło. Wcześniej notorycznie się przeziębiałam, miałam ogromny katar, który ciągnął się przez dwa tygodnie. Przez ten rok byłam chora tylko raz, ale tego nawet nie można nazwać przeziębienie - kilka razy wydmuchałam nos, bardzo lekko bolało mnie gardło przez jeden dzień. Rokitnik jest bogaty w witaminę C jest jej więcej 20 razy niż w pomarańczach polecam syrop na wzmocnienie odporności i przy przeziębieniu znajdziecie tu konopiafarmacja pl

 • dr_bloger

  0

  A w innych krajach też wycofali?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX