23% Brytyjczyków: Churchill to postać zmyślona!

Brytyjczycy tracą poczucie rzeczywistości? Takie wnioski można wyciągnąć z ostatnich badań, o których poinformowała agencja AFP.

 

 

Churchill i Ryszard Lwie Serce nie istnieli naprawę?

 

 

Prawie jedna czwarta badanych Brytyjczyków uważa, iż Winston Churchill nie istniał naprawdę. Zdaniem 23% badanych były premier Wielkiej Brytanii to postać zmyślona.

 

Prawie połowa (47%) ankietowanych jest przekona, iż angielski król Ryszard I, znany jako Ryszard Lwie Serce, to także postać mityczna. Mniej więcej tyle samo osób nie wierzy w istnienie słynnej brytyjskiej pielęgniarki i działaczki społecznej Florence Nightingale.

 


W pierwszej dziesiątce postaci historycznych uznanych przez Brytyjczyków za fikcyjne znaleźli się także: Mahatma Gandhi oraz... Charles Dickens. 3% badanych uznało, że jeden z najsłynniejszych angielskich pisarzy nie istniał naprawdę.

 


Sherlock Holmes to postać historyczna?

 

 

Brytyjczycy nie wierzą w istnienie Churchilla, są natomiast przekonani, że Sherlock Holmes, bohater powieści i opowiadań Arthura Conana Doyle'a, istniał naprawdę. Takiej odpowiedzi udzieliło aż... 58% badanych. 33% uważa także, że James Bigglesworth "Biggles", pilot i podróżnik stworzony przez pisarza W. E. Johnsa, to postać historyczna.

 

Badania zostały wykonane na zlecenie stacji UKTV Gold na grupie 3000 osób.

Więcej o: