Homo sapiens zamordował neandertalczyka

Badania amerykańskich naukowców donoszą, że ludzie atakowali neandertalczyków za pomocą bardziej skomplikowanej broni, niż wcześniej sądzono.

 

Jak donosi National Geographic naukowcy z Duke University w Karolinie Północnej przebadali ponownie pozostałości neandertalczyka, nazwanego Shanidar 3. Znaleziono je w 1959 na terenie Iraku.

 

Od czasu tego odkrycia wiele kontrowersji budziła rana po lewej stronie ciała . Prawdopodobnie była ona przyczyną śmierci neandertalczyka. Hominid mógł przewrócić się na swoją włócznię podczas polowania albo przypadkowo zraniony przez innego myśliwego. Najciekawsza jest trzecia teoria: neandertalczyk został zabity przez broń skonstruowaną przez ówczesnych ludzi.

 

Do eksperymentu użyto świńskiego mięsa, które ma podobną strukturę do ludzkiego ciała. Strzelano do niego z kuszy i analizowano jak powstają różne rodzaje ran. Eksperyment pokazał, że wąska rana, taka jak w ciele Shanidar 3 powstaje od pocisku.

 

Wykluczono powstanie rany w wyniku uderzenia włócznią - w takich przypadkach więcej energii i zostają uszkodzone przynajmniej dwa żebra.Cokolwiek uderzyło w neandertalczyka , weszło w jego ciało pod kątem 45 stopni - to się zgadza z balistyką rzuconego pocisku.

 

Shanidar 3 żył 75-50 tys. lat temu. Natomiast przedstawiciele homo sampiens do czasu ok. 50 tys. lat temu zamieszkiwali tylko w Afryce. Ustalenie dokładnego wieku pozostałości hominida pomogłoby zweryfikować, czy mógł spotkać się z homo sapiens.

 

 

POLECAMY:

Filtr na szkolnych komputerach blokuje strony edukacyjne

Złośliwy kot powrócił!

Prosto z USA: głupie teksty na rozmowach o pracę

Więcej o: