Krzysztof Skiba popisał się wiedzą z historii. Gratulujemy

Naprawdę.

 

Lider zespołu Big Cyc udzielił najwięcej poprawnych odpowiedzi na pytania z historii spośród zgromadzonych w studiu TVP1 artystów.

 

O co chodzi? O "Wielki test z historii. 1939. Zaczęło się w Polsce". Widzowie TVP1 w poniedziałkowy wieczór mogli obejrzeć trzecią edycję programu. Z pytaniami przygotowanymi przez ekspertów zmierzyli się zwykli ludzie (w studiu w Gdańsku) i ONI, czyli gwiazdy.

 

 

Politycy, dziennikarze, artyści i sportowcy - podobnie jak osoby zgromadzone w Gdańsku - musieli wykazać się wiedzą dotyczącą tematyki Polski i Polaków w czasie II wojnie światowej.

 

Uczestników testu w warszawskim telewizyjnym studiu podzielono na grupy zawodowe i w każdej z nich wyłoniono zwycięzcę. Wśród polityków najlepiej wypadł Jarosław Sellin z Polska XXI, spośród dziennikarzy - Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego". I on też zwyciężył w całej stawce gwiazd. Podczas przeliczania głosów pomiędzy kolejnymi turami testu najgorzej wypadali sportowcy, od drugiej tury prym wiedli dziennikarze.

 

A prawdziwym zwycięzcą "Wielkiego testu z historii" został 18-latek Kamil Bańkowski. Spośród uczestników, którzy zgłosili się do udziału w teście w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, to właśnie on wywalczył nagrodę główną - 35 tys. zł.

 

Rywalizacja odbywała się również pomiędzy poszczególnymi miastami Trójmiasta. Najlepiej wypadli mieszkańcy Gdańska. Jednak zawodnicy Trójmiasta nie okazali się lepsi od uczestników testu przybyłych do Gdańska z innych miast.

 

Tegoroczny "Wielki test z historii" TVP zorganizowała dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dotychczas odbyły się dwie edycje Wielkiego testu z historii. Pierwsza poświęcona była odzyskaniu przez Polskę niepodległości i historii młodego państwa do momentu uchwalenia Małej Konstytucji. Druga dotyczyła pontyfikatu i życia papieża Jana Pawła II.