Kraków: o włos od katastrofy. 'Pilot zachował się profesjonalnie' [WIDEO]

Sobota, 9 kwietnia. Z powodu silnych wiatrów Prezydent odwołuje decyzję o locie do Krakowa. Czemu? Najpewniej poinformowano go o wcześniejszej próbie lądowania samolotu Germanwings. Tylko umiejętności jego pilota sprawiły, że wszystko skończyło się dobrze.

Nagranie wideo zostało udostępnione w internecie przez Tadeusza Kłysa. Wyraźnie widać na nim, jak lądowanie (ok. godziny 13:30) zostaje zakłócone przez bardzo silny podmuch bocznego wiatru. Samolot uderza o płytę najpierw jednym kołem, potem drugim, a następnie gwałtownie odrywa się i wznosi w powietrze.

Jak wypowiedział się Marcin Pulit, dyrektor i rzecznik prasowy lotniska w Balicach:

Przez cały dzień w Krakowie, jak i w całej Polsce wiał silny wiatr. Nie sprawiało to trudności pilotom lądującym na lotnisku, wszystkie loty odbywały się bez przeszkód. Otrzymaliśmy informację o tym, że w samolocie linii Germanwings lecącym z Bukaresztu jeden z pasażerów zaczął się awanturować. Podjęto decyzję o tym, aby wysadzić go na naszym lotnisku. W gotowości czekały już służby celne.


Gdy w samolot uderzył podmuch wiatru, pilot od razu zaczął wyciągać go w górę. Powodem uderzenia kołami o płytę lotniska był określony czas reakcji samolotu. Manewr okazał się być udany, i maszyna odeszła na drugi krąg. Kapitan nie zdecydował się na powtórną próbę lądowania i postanowił o kontynuowaniu lotu do Wiednia.

Jak podkreśla rzecznik prasowy:

Decyzja pilota była zgodna z procedurami i w pełni profesjonalna. Dla nas jest to przykład świetnego zachowania się w takiej sytuacji - a boczne podmuchy wiatru mogą się zdarzyć zawsze.


Jak wiadomo, Bronisław Komorowski tego dnia nie zdecydował się na lądowanie w Krakowie ze względu na trudne warunki pogodowe. Część dziennikarzy zarzuciła mu, że inni piloci lądowali w Balicach bez żadnego problemu, więc jego decyzja była nieuzasadniona.

Być może pilot dowiedział się o nieudanym podejściu maszyny Germanwings? Jeśli tak, było to z jego strony działanie szalenie odpowiedzialne.

O włos od katastrofy w Krakowie. Tam miał lądować prezydent [WIDEO] >> Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o: