15 nazwisk, które wykształcony i obyty Polak powinien znać. Poradzisz sobie?

1 / 15

Arcymistrz szachowy, wielokrotnie rywalizował ze sztuczną inteligencją (i wygrywał!) obecnie polityk. Mówimy oczywiście o:

2 / 15

Był autorem teorii deskrypcji, jednym z najwybitniejszych filozofów XX wieku, logikiem, pacyfistą, ateistą. O kim mówimy?

3 / 15

Była nazywana polską Joanną D'arc, została dowódcą strzelców Wilkomirskich. Walczyła o wolną Litwę i Polskę. Mowa o:

4 / 15

Jednym z jego najsłynniejszych obrazów jest ''Pomarańczarka''. Był prekursorem polskiego impresjonizmu, przedstawicielem realizmu. Malarz, o którym mówimy, nazywał się:

5 / 15

Ten reżyser przeszedł do historii kina dzięki takim obrazom jak ''Siódma pieczęć'' czy ''Źródło''. Jego filmy to głównie dramaty psychologiczne, opierające się na poszukiwaniu sensu życia. Mówimy o:

6 / 15

Uważany za twórcę liberalizmu, wybitny politolog, filozof i ekonomista. Jeden z jego najważniejszych traktatów politycznych to ''O wolności''. Nazywał się:

7 / 15

Filozofka, matematyczka, nauczycielka. Twierdzi się, że wynalazła astrolabium. Słynęła z tolerancji, otwartego umysłu i skromności. Mówimy o:

8 / 15

Polityk, prawnik, pierwsza kobieta na stanowisku ministra finansów w państwie wchodzącym w skład G8. Mowa o:

9 / 15

Grecki ekonomista, który prawie doprowadził do "grexitu". Jemu Grecy zawdzięczają drastyczne zaciskanie pasa i reformy ekonomiczne w kraju. Chodzi o:

10 / 15

Argentyńska pianistka, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, później wieloletnia jurorka w tymże. Mowa o ekscentrycznej:

11 / 15

To najsłynniejszy polski reżyser teatralny i teoretyk teatru. Stworzył metodę aktorską, reformował teatr w XX wieku. Mówimy o:

12 / 15

Stworzył trychotomiczny podział nauk, podstawy logiki, metafizyki, filozofii i etyki. Jedną z jego najsłynniejszych teorii jest ''teoria złotego środka''. Chodzi oczywiście o:

13 / 15

Napisała ''Drugą płeć'' i zrewolucjonizowała myślenie o feminizmie. Pionierka feminizmu drugiej fali. Mowa o:

14 / 15

Jest najmłodszą noblistką, od lat walczy o prawa kobiet - zwłaszcza o prawo do nauki w krajach, które tego zakazują. Mówimy o:

15 / 15

Uznana za najbardziej wpływową kobietę w historii świata. Polityk, która otrzymała przydomek ''Żelazna Dama''. Mówimy o:

Pytamy o ludzi, których naprawdę wypada znać. I nie będą to gwiazdy Instagrama.