Mezalianse, "wampiry Warszawy" i... dinozaury. Filmowe hity sprzed wojny [ZDJĘCIA]

W przedwojennych filmach działo się dużo: para oszustów czyhała na majątek bogatego przemysłowca, fałszywi ułani zalecali się do Helci, piękności miasta Grajdołka, a przystojny subiekt stawał do walki o serce uroczej Ani. Ale nas i tak najbardziej zachwycił polski ''Jurassic Park'' z... 1935 r.
Kadry z filmów z lat 30. Kadry z filmów z lat 30. fot. www.nac.gov.pl

"Parada rezerwistów"

[1933-1934] Szef zakładu "kulinarno-muzycznego" idzie na ćwiczenia rezerwy razem z dwoma swymi kelnerami. Porządek społeczny się odwraca, bo obaj kelnerzymają wyższe od szefa stopnie wojskowe: Walter jest kapralem, Sielański starszym strzelcem. Nierówności nikną jednak szybko, gdyż na horyzoncie zjawia się miłość w osobie Toli Mankiewiczówny. Po licznych perypetiach przychodzi happy end w postaci ślubu. [zdjęcie z zbiorach NAC]

W tamtym okresie gazety tak pisały o premierze:

Dymsza jest właścicielem restauracji, którego powołano do wojska, a Sielański - w "cywilu" kelner jego restauracji - również wraz z swoim pryncypałem odbywa szkolenie wojskowe. Tola Mankiewiczówna reprezentuje młodość, urodę, no i nade wszytko, śpiew. Nie darmo ją przecież nazywają polską Janettą Mac Donald.

Kadry filmowe z lat 30.

fot. www.nac.gov.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:


Partnerem projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe. ZOBACZ >>>

Ależ one piękne! Zobacz polskie miss z lat 30. [ZDJĘCIA] >>

Kadry z filmów z lat 30. Kadry z filmów z lat 30. fot. www.nac.gov.pl

"Meteor"

[1938] Gwiazdą filmu, którego fabuły niestety nie udało nam się znaleźć, był wybitny polski śpiewak Paweł Prokopieni. O filmie wiadomo niewiele, ale więcej można powiedzieć o samym Prokopienim.

Jego życiorys to niemalże klasyczna opowieść o karierze od pucybuta do milionera. Urodził się w biednej wiosce na Polesiu i jako 16-latek wylądował w Warszawie. Jedyne, co miał, to wygląd, głos i ambicje. Udało mu się dostać na przesłuchanie do Kiepury, jednak nic z niego nie wynikło. Prokopieni wrócił do śpiewania w barach, gdzie usłyszał do solista Opery Warszawskiej, Tadeusz Orda-Zalewski.

Późniejsze lata to przede wszystkim nauka śpiewu, zagraniczne stypendium i koncertowanie. Paweł Prokopieni miał szansę spotkać się 10 lat po przesłuchaniu z Janem Kiepurą. Wspólnie wystąpili na słynnym koncercie dla 12 tysięcy słuchaczy na Wawelu.

Wraz z wybuchem wojny Prokopieni wstąpił do wojska. Brał udział w walkach m.in. o Monte Cassino i Tobruk. Po wojnie mieszkał głównie w USA, ale koncertował po całym świecie. Zmarł w 1976 roku w Nowym Jorku. [zdjęcie w zbiorach NAC]

Kadry filmowe z lat 30.

fot. www.nac.gov.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Kadry z filmów z lat 30. Kadry z filmów z lat 30. fot. www.nac.gov.pl

"Jego Ekscelencja Subiekt"

[1933] Przystojny subiekt Jurek - w tej roli Eugeniusz Bodo - cieszy się wielkim powodzeniem u klientek. W wieczór sylwestrowy pożycza frak i przez przypadek znajduje się na balu u państwa Poreckich. Poznaje Anię, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, a przez rodziców dziewczyny zostaje wzięty za radcę Chełmońskiego, który jest idealnym kandydatem na przyszłego zięcia. . .

Kiedy po pewnym czasie przyjeżdża prawdziwy Chełmoński, Jurek wyznaje Ani prawdę. Dowiaduje się od niej wtedy, że rodzice postanowili ją wydać za mąż za bogatego Krachta, ponieważ ich sytuacja materialna jest w opłakanym stanie. Jurek stara się różnymi sposobami nie dopuścić do tego małżeństwa.

W końcu wszystko dobrze się kończy - Kracht okazuje się hochsztaplerem, który liczy jedynie na posag Ani. Podczas bójki Jurek daje swemu rywalowi nauczkę, właściciel sklepu obiecuje mu pięciokrotnie wyższą pensję, a Ania oddaje mu swoje serce i rękę. [zdjęcie w zbiorach NAC]

W latach 30. Eugeniusz Bodo był jedną z największych gwiazd kina. Poniżej kadr z filmu "Czarna Perła", w którym gra wraz z aktorką tahitańskiego pochodzenia, Reri. Scenariusz napisał oczarowany urodą kobiety Bodo, który chciał ją nawet poślubić. Do małżeństwa nie doszło ze względu na... alkohol. Bodo był całkowitym abstynentem, jego wybranka już nie.

Kadry filmowe z lat 30.

fot. www.nac.gov.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Kadry z filmów z lat 30. Kadry z filmów z lat 30. fot. www.nac.gov.pl

"Wampiry Warszawy"

[1925] Para oszustów, arystokratów rosyjskich (księżna i baron), opuszcza Paryż, by przez zawarcie małżeństwa z polskim przemysłowcem i jego córką zawładnąć majątkiem obojga. Udaremnia te plany adwokat zakochany w bogatej pannie. Wszystko szczęśliwie się skończyło, bo lokaj, przypadkowy zabójca, na łożu śmierci wyznał swą winę.

W rolę przemysłowca i jego córki Urszuli wcielili się Oktawian Kaczanowski i Halina Łabędzka. Podstępną księżną zagrała Maria Balcerkiewiczówna, a barona Lech Owron. [zdjęcie w zbiorach NAC]

Kadry filmowe z lat 30.

fot. www.nac.gov.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Kadry z filmów z lat 30. Kadry z filmów z lat 30. fot. www.nac.gov.pl

Polski "Jurassic Park"

[1935] Władysław Starewicz to niezwykła postać w historii kinematografii i pionier animowanego filmu lalkowego. Swoją przygodę z obrazem zaczął dość ciekawie. Jako 28-letni mężczyzna chciał w swojej pracowni nakręcić film z żukami jelonkami w roli głównej. Problem w tym, że owady nie nie chciały współpracować i zastygały w bezruchu.

Pomysłowy Władysław uśmiercił swoich aktorów, odciął nóżki i rogi, które ponownie doczepił na drucikach. Tak spreparowane lalki ubrał w kostiumy i dowolnie ustawiał. Podobno po obejrzeniu poklatkowego filmu miał krzyknąć:

"Ruszają się, ruszają jak żywe! Co za fantastyczne tworzywo, zdolne kreować cuda!"

Później Starewicz wraz z rodziną przeniósł się do Rosji, by pod koniec lat 20. osiąść w Paryżu. Wielokrotnie proponowano mu pracę w USA, ale zawsze odmawiał. Mimo popularności i ogromnego poświęcenia dla swojej pracy, Władysław Starewicz zmarł w biedzie i został pochowany w Fontenay-sous-Bois. [zdjęcie w zbiorach NAC]

fot. www.nac.gov.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Kadry z filmów z lat 30. Kadry z filmów z lat 30. fot. www.nac.gov.pl

"Ułani, ułani, chłopcy malowani"

[1931] Dwie ofermy ułańskie pod wodzą porucznika i wachmistrza udają ułanów i zalecają się do Helci, służącej burmistrzostwa, królowej piękności miasta Grajdołka. Helka przyczynia się do schwytania dwóch złodziejaszków.

W rolach ułanów wcielili się wybitni aktorzy Kazimierz Krukowski oraz Adolf Dymsza. Piękną Helcie zagrała Zula Pogorzelska.

Zdjęcia wojskowe powstały przy udziale 1 pułku szwoleżerów. Film został w 1938 roku powtórnie wprowadzony na ekrany, ale zdjęty z nich przez cenzurę pod zarzutem ośmieszania armii polskiej.  [zdjęcie w zasobach NAC]

Kadry filmowe z lat 30.

fot. www.nac.gov.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Kadry z filmów z lat 30. Kadry z filmów z lat 30. fot. youtube/kadr

"Zabawka"

[1933] Łatoszyński (Stefan Gucki), ziemianin z Kresów, po kilkudniowym pobycie w Warszawie, wraca do majątku. Ostatni wieczór spędza z przyjacielem Stefanem (Wiktor Biegański) na dancingu, gdzie poznaje tancerkę Lulu (Alma Kar).

W drodze powrotnej, na tylnym siedzeniu samochodu odkrywa poznaną w restauracji dziewczynę, która postanowiła zrobić zadurzonemu w niej mężczyźnie niespodziankę i razem z nim pojechać do jego wiejskiej posiadłości. Konsternacja służby jest ogromna - stateczny obywatel ziemski i tancerka z kabaretu to sytuacja niesłychana!

Gdy Łatoszyński otrzymuje depeszę informującą o przyjeździe syna Jerzego (Jerzy Marr) z narzeczoną, postanawia na czas ich wizyty ukryć Lulu w domku gajowego. Syn gajowego, Kuźma (Eugeniusz Bodo), zauroczony urodą pięknej nieznajomej, stara się o jej względy. Sprawa komplikuje się, gdy w majątku pojawia się panicz Jerzy, który przypadkiem spotyka spacerującą w lesie Lulu... [zdjęcie w zbiorach NAC]

fot. www.nac.gov.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Kadry z filmów z lat 30. Kadry z filmów z lat 30. fot. www.nac.gov.pl

"Szyb L-23"

[1931] Wiertacz-różdżkarz Jaracz odkrywa źródło nafty i przyjmuje do nowego szybu sumiennego pomocnika Jerzego, przyjaciela swojego lokatora, szlifierza Antka. Antek potajemnie podkochuje się w Basi - córce Jaracza - ale nie tylko on. Jerzy jest przystojniejszy i elegantszy, toteż rywalizacja z nim staje się dla Antka źródłem głębokich cierpień .

Konkurencja stara się za wszelką cenę przekupić starego Jaracza, ale ten odrzuca propozycję z pogardą. Antek, chcąc zdobyć serce dziewczyny, wykrada z huty drogocenny kryształ i daje go jej w prezencie. Dyrektor huty sprowadza agentów policyjnych do mieszkania Antka, gdzie kryształ zostaje znaleziony pod poduszką. Antek traci pracę i postanawia wyruszyć w świat.

Tymczasem w szybie 23 tryska ropa. Jaracz i Jerzy pozostają w nim na noc. Antek przychodzi pożegnać się z Basią i przez okno spostrzega łunę pożaru. To płonie szyb 23 podpalony zbrodniczą ręką. Antek rzuca się w morze płomieni i wynosi Jaracza i Jerzego na rękach. Jerzy, widząc, że Basia kocha jednak Antka, zdobywa się na poświęcenie i odchodzi, zostawiają parę szczęśliwych ludzi. [zdjęcie w zbiorach NAC]

Kadry filmowe z lat 30.

fot. www.nac.gov.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Ależ one piękne! Zobacz polskie miss z lat 30. [ZDJĘCIA] >>

Więcej o: