Aktorskie znakomitości w swych młodzieńczych latach [ZDJĘCIA]

Dziś są nestorami polskiego kina i teatru. Dziesiątkami lat spędzonymi na deskach teatrów i planach filmowych zasłużyli sobie na miano nie gwiazd, lecz scenicznych osobowości. A jak wyglądali w początkach swoich karier?
Piotr Fronczewski Piotr Fronczewski fot. www.nac.gov.pl

Piotr Fronczewski

Portret Edwarda Hartwiga [zdjęcie w zbiorach NAC]

Piotr Fronczewski
ma w swoim dorobku artystycznym blisko 120 ról filmowych w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych. Jako ''Franek Kimono'' został okrzykbnięty pierwszym raperem Polski. Występował w kabarecie Pod Egidą i Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Kilka wybranych ról filmowych: ''Doktor Judym'' (Wiktor Judym), ''Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy'', ''Kung?Fu'' (Witek Markowski), ''Pan Kleks w kosmosie'' (prof. Ambroży Kleks) i serialowych: ''Tata, a Marcin powiedział'', ''Rodzina zastępcza''.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Andrzej Łapicki Andrzej Łapicki fot. www.nac.gov.pl

Andrzej Łapicki

Andrzej Łapicki, fotografia pozowana w atelier, fotograf: Edward Hartwig [zdjęcie w zbiorach NAC]

Debiutował w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, od 1949 był związany z teatrami warszawskimi: Współczesnym, Dramatycznym, Narodowym, Polskim.

Zagrał m.in. w filmach: ''Domek z kart'', ''Powrót'', ''Salto'', ''Lalka'', ''Panny z Wilka'', ''Wszystko na sprzedaż'', '"Wesele'', ''pan Tadeusz''.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Daniel Olbrychski Daniel Olbrychski fot. www.nac.gov.pl

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski w roli Gustawa w ''Ślubach panieńskich'' w Teatrze powszechnym, 1969 r. [zdjęcie w zbiorach NAC]


Daniel Olbrychski zagrał m.in. w filmach: ''Popioły'', ''Pan Wołodyjowski'', ''Hrabina Cosel'', ''Przygody pana Michała'', Krajobraz po bitwie'', ''Brzezina'', ''Wesele'', ''Panny z Wilka'', ''Blaszany bębenek'', Nieznośna lekkość bytu'', ''Dekalog III'', ''Ogniem i mieczem'', ''Bitwa Warszawska 1920''.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Andrzej Seweryn Andrzej Seweryn fot. www.nac.gov.pl

Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn i Iga Cembrzyńska w spektaklu Teatru Ateneum [zdjęcie w zbiorach NAC]

Andrzej Seweryn grał m.in. w paryskim teatrze Comédie-Française, obecnie jest dyrektorem Teatru Polskiego. Poza tym ma na koncie wiele ról filmowych: ''Ziemia obiecana'' (Maks Baum), ''Człowiek z marmuru'' (Lektor), ''Dyrygent'' (Adam Pietryk), ''Na srebrnym globie'' (Marek), ''Prymas. Trzy lata z tysiąca'' (Stefan Wyszyński), ''Kto nigdy nie żył...'' (Ordynator, Seweryn był też reżyserem filmu).

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Iga Cembrzyńska Iga Cembrzyńska fot. www.nac.gov.pl

Iga Cembrzyńska

Iga Cembrzyńska w Teatrze powszechnym [zdjęcie w zbiorach NAC]

Iga Cembrzyńska występowała w teatrach Powszechnym, Komedii i Ateneum w Warszawie. Zagrała m.in. w filmach ''Rękopis znaleziony w Saragossie'', ''Hydrozagadka'', ''Jak to się robi '', '"Siekierezada'', ''Bar pod młynkiem ''

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Kazimierz Kaczor Kazimierz Kaczor fot. www.nac.gov.pl

Kazimierz Kaczor

Portret autorstwa Edwarda Hartwiga [zdjęcie w zbiorach NAC]

Kazimierz Kaczor
występował na deskach Teatru Starego w Krakowie, Współczesnego i Powszechnego w Warszawie. Grał w filmach: ''Potopie'', ''Ziemi obiecanej'', ''Człowieku z marmuru'', ''Obywatelu Piszczyku'' i wielu serialach, m.in.: ''Polskie drogi'' (Leon Kuraś), ''Jan Serce'' (rola tytułowa), ''Alternatywy 4'' (dźwigowy Zygmunt kotek), ''Złotopolscy'' (Marek Złotopolski).

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska fot. www.nac.gov.pl

Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska, Teatr narodowy, 1957 r. [zdjęcie w zbiorach NAC]

Danuta Szaflarska
została nagrodzona Złotą Kaczką 2008 dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. Zagrała m.in. w ''Zakazanych piosenkach'', ''Zemście'', ''Lalce'', ''Dolinie Issy'', ''Pajęczarkach'', ''Żółtym szaliku'', ''Pora umierać'', ''Janosik. Prawdziwa historia''.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Jan Kobuszewski Jan Kobuszewski fot. www.nac.gov.pl

Jan Kobuszewski

Jan Kobuszewski w Teatrze Narodowym, 1968 r. [zdjęcie w zbiorach NAC]

Jan Kobuszewski był związany z kabaretami Dudek i Olgi Lipińskiej, z Janem Kociniakiem prowadził ''Wielokropek'', pierwszy cykliczny program satyryczny w polskiej telewizji . Wystąpił w filmach ''Ewa chce spać'', ''Poszukiwany, poszukiwana'', ''Nie ma róży bez ognia'', ''Brunet wieczorową porą'', ''Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy'' i serialach: ''Wojna domowa'', ''Czterdziestolatek'', Alternatywyw 4'', ''Zmiennicy'', ''Graczykowie''.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Emilia Krakowska i Janusz Bukowski Emilia Krakowska i Janusz Bukowski fot. www.nac.gov.pl

Emilia Krakowska i Janusz Bukowski

Emilia Krakowska i Janusz Bukowski w spektaklu Teatru Powszechnego, 1965 r. [zdjęcie w zbiorach NAC]

Emilia Krakowska grała u Wajdy w ''Brzezinie'', ''Weselu'', ''Ziemi obiecanej'', poza tym m.in. w ''Brunecie wieczorową porą'', a w ostatnich latach w serialach ''Na dobre i na złe'' oraz ''Pierwsza miłość''.

Janusz Bukowski występował na scenie oraz małym i dużym ekranie. Był Chochołem w ''Weselu'', Sganarellem w ''Don Juanie'', wystąpił w serialach ''Janosik'' (jako Wróblik), ''Pogranicze w ogniu'' (major Kaleta) i filmach, m.im. ''C.K. Dezerterzy'', ''Symetria''. Zmarł w 2005 r.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Na podium od lewej: Paweł Wawrzecki, Wiktor Zborowski, Andrzej Strzelecki Na podium od lewej: Paweł Wawrzecki, Wiktor Zborowski, Andrzej Strzelecki fot. www.nac.gov.pl

Paweł Wawrzecki, Wiktor Zborowski, Jerzy Turek, Andrzej Kopiczyński

[Zdjęcie 1] 1980. Zawody wędkarskie aktorzy - dziennikarze na łowisku Polskiego Związku Wędkarskiego na Chomiczówce w Warszawie. Na podium od lewej: Paweł Wawrzecki, Wiktor Zborowski, Andrzej Strzelecki[zdjęcie w zbiorach NAC]

[Zdjęcie 2] 1980. Te same zawody wędkarskie. Stoją od prawej: Paweł Wawrzecki, Wiktor Zborowski, Jerzy Turek, NN, Andrzej Kopiczyński. [zdjęcie w zbiorach NAC]

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: