Rajskie wyspy? Pozory mylą. TOP 5 naprawdę złych miejsc na wakacje

Zdecydowanie nie polecamy wybierać się tam na wakacje.
Wyspa Saba Wyspa Saba fot. Wikimedia Commons

Saba, Antyle Holenderskie

Jej nazwa do tej pory kojarzyła nam się głównie z legendarnym psem Ludwika Dorna, teraz to się zmieni. Jakbyście kiedyś wybierali się na Sabę, uważajcie na huragany. W ciągu ostatnich 150 lat nad wyspą przeszło więcej burz niż nad jakimkolwiek innym obszarem globu, wśród nich aż 15 miało trzecią kategorię siły w skali Saffira-Simpsona, a 7 piątą, najwyższą.

Próby nuklearne na atolu Bikini Próby nuklearne na atolu Bikini fot. Wikimedia Commons

Bikini, Wyspy Marshalla

Pierwsze skojarzenie - skąpe stroje kąpielowe - nie jest jeszcze takie złe. Drugie jednak może skutecznie zniechęcić potencjalnych turystów. Do 1956 roku W okolicach atolu przeprowadzono około 20 prób jądrowych i pomimo upływającego czasu, wyspa wciąż jest zanieczyszczona. Jakby tego było mało Atol Bikini długo był niezamieszkany, nie uprawiano tam rybołówstwa, co z kolei pozwoliło na spokojne rozmnażanie się wielu gatunkom morskich stworzeń. Post-nuklearne rekiny? To nie może być dobry pomysł.

Wyspa Gruinard, na której testowana wąglika Wyspa Gruinard, na której testowana wąglika fot. Wikimedia Commons

Wyspa Gruinard u wybrzeży Szkocji

Zdecydowanie odradzamy wyprawę na tą niepozorną szkocką wysepkę. W czasie II Wojny Światowej rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzał na niej testy broni biologicznej. Jedną z hodowanych tam bakterii była bacillus anthracis szerzej znana jako laseczka wąglika. Co prawda Brytyjczycy w latach osiemdziesiątych przeprowadzili pełne odkażenie wyspy, ale użyli do tego 280 ton formaldehydu, również umiarkowanie przyjemnej substancji.

Krokodyle różańcowe Krokodyle różańcowe fot. Wikimedia Commons

Wyspa Ramree u wybrzeży Birmy

Na tej egzotycznej wyspie żyje jedna z największych na świecie kolonii krokodyli różańcowych, które zyskały ponurą sławę w trakcie toczonej w lutym 1945 roku Bitwy o Ramree. Podczas starcia wojsk Japonii i Wielkiej Brytanii oddział 1000 japońskich żołnierzy postanowił wyrwać się z okrążenia i przeprawić przez bagna, starcie z krokodylami miało przeżyć zaledwie 20. To przerażające zdarzenie do dzisiejszego dnia figuruje w Księdze Rekordów Guinessa, jako największa katastrofa humanitarna spowodowana przez zwierzęta.

Niebezpieczna Wyspa Niebezpieczna Wyspa fot. Wikimedia Commons

Niebezpieczna Wyspa w archipelagu Czagos

Czyż z taką nazwą można by było nie znaleźć się w tym zestawieniu? Czym zasłużyła na swoje miano? Wody wokół Niebezpiecznej Wyspy najeżone są skałami i mieliznami, przez co bardzo ciężko znaleźć tam miejsce do cumowania. Właśnie przez to pierwsza poważna ekspedycja badawcza dotarła do niej dopiero w 1975 roku.

Więcej o: