Jej nazwa do tej pory kojarzyła nam się głównie z legendarnym psem Ludwika Dorna, teraz to się zmieni. Jakbyście kiedyś wybierali się na Sabę, uważajcie na huragany. W ciągu ostatnich 150 lat nad wyspą przeszło więcej burz niż nad jakimkolwiek innym obszarem globu, wśród nich aż 15 miało trzecią kategorię siły w skali Saffira-Simpsona, a 7 piątą, najwyższą.
Pierwsze skojarzenie - skąpe stroje kąpielowe - nie jest jeszcze takie złe. Drugie jednak może skutecznie zniechęcić potencjalnych turystów. Do 1956 roku W okolicach atolu przeprowadzono około 20 prób jądrowych i pomimo upływającego czasu, wyspa wciąż jest zanieczyszczona. Jakby tego było mało Atol Bikini długo był niezamieszkany, nie uprawiano tam rybołówstwa, co z kolei pozwoliło na spokojne rozmnażanie się wielu gatunkom morskich stworzeń. Post-nuklearne rekiny? To nie może być dobry pomysł.
Zdecydowanie odradzamy wyprawę na tą niepozorną szkocką wysepkę. W czasie II Wojny Światowej rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzał na niej testy broni biologicznej. Jedną z hodowanych tam bakterii była bacillus anthracis szerzej znana jako laseczka wąglika. Co prawda Brytyjczycy w latach osiemdziesiątych przeprowadzili pełne odkażenie wyspy, ale użyli do tego 280 ton formaldehydu, również umiarkowanie przyjemnej substancji.
Na tej egzotycznej wyspie żyje jedna z największych na świecie kolonii krokodyli różańcowych, które zyskały ponurą sławę w trakcie toczonej w lutym 1945 roku Bitwy o Ramree. Podczas starcia wojsk Japonii i Wielkiej Brytanii oddział 1000 japońskich żołnierzy postanowił wyrwać się z okrążenia i przeprawić przez bagna, starcie z krokodylami miało przeżyć zaledwie 20. To przerażające zdarzenie do dzisiejszego dnia figuruje w Księdze Rekordów Guinessa, jako największa katastrofa humanitarna spowodowana przez zwierzęta.
Czyż z taką nazwą można by było nie znaleźć się w tym zestawieniu? Czym zasłużyła na swoje miano? Wody wokół Niebezpiecznej Wyspy najeżone są skałami i mieliznami, przez co bardzo ciężko znaleźć tam miejsce do cumowania. Właśnie przez to pierwsza poważna ekspedycja badawcza dotarła do niej dopiero w 1975 roku.