Co ludzie z całego świata chcą wiedzieć o Polsce i Europie? Zobaczcie, co wpisują w Google

'Dlaczego Polska... ?' - jak ludzie najczęściej kończą to pytanie? I co Polacy chcą wiedzieć o Europie? Zobaczcie sami.
Co Polacy chcą wiedzieć o Europie? Co Polacy chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Polacy chcą wiedzieć, dlaczego Rosja zaatakowała Syrię

Ludzie z całego świata kończą wpisywaną w wyszukiwarkę Google frazę "Dlaczego [nazwa państwa w Europie] ...?" zależnie od kraju, z jakiego pochodzą. Okazuje się, że można znaleźć sporo podobieństw - niemal wszyscy chcą się dowiedzieć, czemu Czechy to kraj pełen ateistów, co powoduje, że Duńczycy są szczęśliwi i dlaczego Białoruś nosi taką nazwę. Ale jest też wiele, często naprawdę zabawnych, różnic. Sprawdźcie sami.
Mapy oryginalnie przygotowane zostały przez użytkowników serwisu internetowego Reddit.

Polacy interesują się wieloma aspektami życia w innych państwach Europy. W wyszukiwarki wpisujemy między innymi hasła, które mają rozwiać polityczne wątpliwości, np. "dlaczego Rosja atakuje Syrię".

Mamy też zagwozdkę agrarną dotyczącą uprawy kukurydzy przez Estonię i geologiczną: "dlaczego Islandia się powiększa?". Poza tym ciekawi nas bogactwo Norwegów, inność Rumunii i czy Albania... w ogóle istnieje.

Aha, gdybyście się zastanawiali, to popularna w wyszukiwarce fraza dotycząca Ukrainy: "Czemu Ukraina nie lubi Dortmundu?" jest piłkarsko-politycznym żartem-zagadką, na który odpowiedź brzmi: "Borussia". Ha ha

Co Rosjanie chcą wiedzieć o Europie? Co Rosjanie chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Rosjanie pytają: "Czemu nas nie lubicie?"

Rosjanie wyjątkowo często chcą wiedzieć, czemu Polacy ich nie lubią. Zresztą zastanawiają się też, dlaczego nie lubią ich na Litwie, Łotwie i w Estonii. W wyszukiwarkę wpisują także hasło, czemu Bułgaria jest przeciwko nim.

Łatwo nie mają, ale sprzymierzeńców znaleźli w Serbii. Wiedzą, że są tam kochani, teraz jeszcze tylko chcą ustalić dlaczego.

Ciekawe jest też pytanie o Słowenię i słuchawki. Odnosi się ono do występu na Eurowizji 2015. Słoweńska wokalistka Maraaya zaśpiewała utwór "Here for you" mając na uszach słuchawki. Podobno uzasadniała to w ten sposób, że lubi czuć się jak w studiu nagraniowym.

Co Francuzi chcą wiedzieć o Europie? Co Francuzi chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Francuzów interesuje, czemu Polska jest katolicka

Jeśli patrzeć przez pryzmat Google, Francuzom nasz kraj najbardziej kojarzy się z katolicyzmem.

Poza tym wygląda na to, że szalenie zajmuje ich temat Unii Europejskiej. Kto aktualnie jest lub nie jest jej członkiem i co jest powodem takiego stanu rzeczy.

Pytają czemu Litwa, Czechy i Słowacja są w UE. Jednocześnie zastanawiają się czemu Białoruś nie jest włączona do wspólnoty.

Najważniejsze naszym zdaniem pytanie pada o Chorwację: dlaczego nie ma jej w grze komputerowej FIFA 16? Odpowiadamy: ponoć producent gry, Electronic Arts, nie dogadał się z Chorwackim Związkiem Piłki Nożnej w kwestii licencji. A jak nie wiadomo, o co chodzi...

Co Amerykanie chcą wiedzieć o Europie? Co Amerykanie chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Amerykanie pytają, czemu dany kraj Europy jest duży, mały albo biedny

Perspektywa dużo zmienia, a dystans, który dzieli nas od Amerykanów, widać w wynikach najczęściej wpisywanych tam haseł dotyczących europejskich krajów.

Niestety wygląda na to, że Polska postrzegana jest przez mieszkańców USA jako "słaba". Pocieszyć się możemy jedynie tym, że to dosyć oryginalne zapytanie. Reszcie przyszło się podzielić hasłami: czemu wasz kraj jest biedny, bogaty, duży, mały, ważny, zimny, straszny.

Na tym tle wybija się jeszcze Rumunia. Bo właściwie... czemu ona się tak w ogóle nazywa?

Co Japończycy chcą wiedzieć o Europie? Co Japończycy chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Japończycy chcą wiedzieć, czemu Polska jest głupia. Ale nie wiadomo, czy chodzi im o nasz kraj, czy postać z komiksu

Japończycy często pytają Google "czemu Polska jest głupia". Prawdopodobnie utożsamiają nas z bohaterem popularnej mangowej serii ''Hetalia''. Postać symbolizująca nasz kraj jest tam pokazana jako dosyć lekkomyślna i oderwana od rzeczywistości.

Mieszkańców kraju kwitnącej wiśni ciekawi, dlaczego słówko "holenderski" to po angielsku "Dutch", mimo tego, że sam kraj to "Netherlands" albo "Holland".

Najbardziej zaskakujące pytanie to chyba: "Czemu Bułgaria to jogurt?". Odnosi się ono do dostępnego w Japonii jogurtu, który po prostu nosi nazwę "Bułgaria"

Co Australijczycy chcą wiedzieć o Europie? Co Australijczycy chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Australijczyków interesuje, czemu Polska nazywa się Polska

Nie tylko nad naszą nazwą się zastanawiają. Czemu Turcja nazywa się Turcją, Rumunia Rumunią, a Białoruś... białą Rosją?

Poza tym chcą wiedzieć, dlaczego Portugalia nie jest częścią Hiszpanii i czemu Włochy... mają kształt buta

Co Portugalczycy chcą wiedzieć o Europie? Co Portugalczycy chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Portugalczycy uważają, że są super. Pytają też, czemu Europa nie składa się jedynie z kilku państw

Portugalczycy wcale nie zastanawiają się, czemu nie są częścią Hiszpanii. Mają o sobie wysokie mniemanie i uważają, że ich jedzenie jest lepsze niż hiszpańskie, francuskie i włoskie.

Co ciekawe Portugalczyków najczęściej interesuje, czemu dany kraj nie jest częścią terytorium sąsiada. Kolejno szukają odpowiedzi na to, czemu Słowacja i Węgry nie należą do Czech, czemu Czechy nie są częścią Austrii oraz czemu Austria nie jest częścią Niemiec. Byłoby przecież o wiele prościej, prawda?

Co Rumuni chcą wiedzieć o Europie? Co Rumuni chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Rumuni pytają, czemu Polska nie została objęta światowym kryzysem

Czemu w Polsce nie było kryzysu? Czemu Irlandia jest krajem hodowców a Włochy "skansenem"? I dlaczego Węgry ostrzą sobie zęby na Transylwanię? Te pytania stawiają sobie Rumuni

Co Białorusini chcą wiedzieć o Europie? Co Białorusini chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Białorusini wpisują w Google: "Dlaczego Polska nie umie w kosmos?"

Na Białorusi najczęściej wpisywaną w wyszukiwarkę frazą dotyczącą Polski jest pytanie o to, czemu "nie potrafi w kosmos". Dotyczy ono popularnego mema Polandball wyśmiewającego narodowe stereotypy, w tym biedę i zacofanie technologiczne Polski.

Białorusinów ciekawi także, czemu "Ukraina to 404". "Błąd 404. Państwo nie zostało odnalezione" to zwrot, który pojawił się w czasie konfliktu na wschodniej Ukrainie i nawiązuje do błędu 404.

I tak jak przedstawiciele wielu innych narodowości, nie wiedzą, skąd wzięła się nazwa "Białoruś"...

Co Turcy chcą wiedzieć o Europie? Co Turcy chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Turcja: Nasz kraj taki piękny, a Polacy nie maja Euro.

Turków zastanawia, dlaczego walutą używaną w Polsce nie jest euro. Tematy ekonomiczne w ogóle są dla nich interesujące. Szukają informacji czemu Norwegia jest bogata, Grecja zbankrutowała, a w Hiszpanii jest kryzys

Co Hindusi chcą wiedzieć o Europie? Co Hindusi chcą wiedzieć o Europie? deser.pl

Hindusi szukają odpowiedzi

Hindusów dręczy wiele ciekawych pytań. Na przykład: "Dlaczego Austria nazywana jest... Krainą Oz?". Rozwiązanie tej zagadki leży w pomyłce - widocznie wielu Hindusów myli Austrię z Australią, której oznaczenie to AUS. A to czytane po angielsku brzmi jak "Oz".

Pytają też m.in. o zwrot "kokpit Europy" w stosunku do Belgii czy bułgarskiego zielonego kota.

A wam które pytania o europejskie kraje najbardziej się podobają? I jakie sami byście zadali?