O wielkości naszej planety przekonujemy się najbardziej wtedy, gdy oglądamy zdjęcia zrobione z kosmosu. Dostrzegamy wtedy ilość mórz, wielkość oceanów i różnorodność lądów. Jeżeli wydaje wam się jednak, że widzieliście już wszystko, koniecznie musie zobaczyć te zdjęcia opublikowane na oficjalnej stronie Nasa. Fotografie wykonali astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przedstawiają one najpopularniejsze zakątki świata w nieznanym wam dotąd ujęciu.
Powyższe zdjęcie zostało wykonane na wysokości 398 km i prezentuje największą pustynię świata, afrykańską Saharę. Rozciąga się ona na długości 5700 km od Oceanu Atlantyckiego. Jak wielka jest, najlepiej opisuje fakt, że znajduje się na terytoriach aż 11 państw. Ciemniejsze miejsca widoczne na zdjęciu to z kolei tereny znane jako Sahel. Wyraźnym punktem fotografii jest też Jezioro Czad, znajdujące się w Kotlinie Czadu oraz otaczające go bagna.
A oto Hawaje. Po lewej stronie widoczny jest też utworzony z bazaltu, wulkan Kilauea, z którego regularnie od 33 lat wypływa lawa. Zdjęcie zostało wykonane z odległości 396 km.
Te sięgające chmur wierzchołki to pasmo górskie, Sierra Nevada de Santa Maria, położone w północno-wschodniej Kolumbii na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Najwyższy szczyt Krzysztofa Kolumba, sięga aż 5700 m n.p.m. Okolice tego masywu górskiego zamieszkują Indianie.
Fotografia została wykonana o poranku, z wysokości 398 km.
To zdjęcie, wykonane przez astronautę z wysokości 394 km, przedstawia Półwysep Skandynawski nocą. Intensywne światło pełni księżyca sprawiło, że na fotografii wyraźnie widoczne są zaśnieżone miejsca. Czarny pas to Morze Bałtyckie i słynne, duńskie cieśniny - Skagerrak i Kattegat.
Charakterystycznym punktem zdjęcia jest przepiękna zorza polarna, widoczna na północy.
Kontrastujące ze sobą odcienie zieleni i brązu, to delta rzeki Parana. Jest to druga co do długości rzeka Ameryki Południowej. Przepływa przez terytorium Brazylii, Paragwaju i Argentyny. Zdjęcie zrobione z kosmosu z wysokości 407 kilometrów przedstawia fragment, w którym Parana wpływa do Oceanu Atlantyckiego.
Te obszerne, białe, nierówne tereny to Himalaje, obecne na nich lodowce i zamarznięte koryta rzek. Zdjęcie zostało wykonane z wysokości 400 km i obejmuje graniczące z Indiami Chiny.
Widoczne na zdjęciu niezwykłe zjawisko, uchwycone przez astronautów, to czerwony sprite nad północno-zachodnim Meksykiem. Polega on na tym, że w wyniku wyładowań atmosferycznych, jakie mają miejsce podczas burzy, wytwarzają się duże, choć słabo świecące błyski.
Charakterystyczna, biało-pomarańczowa plama to w rzeczywistości płytkie, słone jezioro Laguna Colorada w Boliwii. Astronauci wykonali to zdjęcie z wysokości 404 km. Swój nietypowy kolor zawdzięcza pigmentom glonów obecnych w wodzie. Zdarza się jednak, że jezioro uzyskuje odcień zieleni. Jego kolor zmienia się wraz z zasoleniem i temperaturą. Widoczne na fotografii, białe punkty to z kolei ośnieżone wulkany. To oryginalne jezioro słynie z... flamingów, które licznie zamieszkują obszary Laguny Colorada.
Lazurowy kolor wody, piaszczysta plaża i kawałek zielonego lądu. Z odległości 402 km wygląda, jak prawdziwy raj. Z bliska, licząca zaledwie 3 km długości wyspa Adele, jest jeszcze piękniejsza. Ulokowana jest u zachodnich wybrzeży Australii. Adele została uznana za idealne miejsce dla ptaków, dlatego też od 2001 roku jest rezerwatem naturalnym. Silne ruchy fal powodują, że na piasku regularnie tworzone są różnorodne wzory.
Widoczne na zdjęciu lagunowe wybrzeże z licznymi wysepkami, to baseny solankowe zachodniej Australii. Fotografia wykonana z wysokości 404 km idealnie obrazuje kontrastujące białe i prostokątne stawy soli z podeszczowymi, czerwonymi wodami.
Ten długi, otoczony lazurową wodą półwysep to Cape Cod, czyli Przylądek Dorsza położony na wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Massachusetts. Liczący 100 kilometrów długości Cape Cod jest jedną z największych, barierowych wysp świata. Ten rodzaj wysp charakteryzuje się długimi, wąskimi i piaszczystymi utworami, które wznoszą się niewiele ponad poziom morza. Przylądek Dorsza swój nietypowy kształt zawdzięcza silnym ruchom oceanu, które były wynikiem topniejącego lodu.
Cape Cod jest ogromną atrakcją turystyczną, zwłaszcza w okresie letnim. Półwysep słynie z owoców morza, żurawiny i homarów.
To zdjęcie, wykonane przez astronautów z odległości 394 kilometrów, przedstawia tunezyjski port Safakis z największą flotą rybacką w kraju. Mnóstwo wijących się szczelin to miejskie ulice, rozchodzące się od portu. Największą uwagę na zdjęciu przykuwają czerwone prostokąty, będące basenami solankowymi. Widoczny jest też ogromny okrąg. To z kolei Taparura - projekt, w ramach którego celem jest utworzenie terenu przyjaznego dla środowiska.
Widoczna na fotografii długa, brązowa wstęga to rzeka Mekong w Tajlandii. Zdjęcie wykonane zostało w 2015 roku, tuż po powodzi, do której doszło na skutek intensywnych opadów deszczu. Na zdjęciu wyraźnie widoczne są zalane obszary, obejmujące tysiące akrów uprawnej ziemi. W wyniku powodzi ucierpieli nie tylko mieszkańcy Tajlandii, ale też Wietnamu, Mjanmy (Birmy) i Indii.
Zdjęcie przedstawiające niesamowite, dwa kontrastujące tereny to rybie farmy w Chinach, a dokładniej w prowincji Liaoning. Słynne hodowle ryb obecne są w wielu punktach tej prowincji, jednak ta, która widnieje na fotografii zrobionej przez astronautów, jest największa. Sięga ona aż 6 km w głąb Morza Żółtego.
Większość ryb basenu sprzedawanych jest na miejscu. Mniej niż 5% transportuje się na rynki zagraniczne.
Zapierające dech w piersiach zdjęcie przedstawia granicę indyjsko-pakistańską z wysokości 402 kilometrów. Fotografia została wykonana w nocy i widoczne są na niej liczne światła dobiegające z wielu miast. Charakterystyczna, widoczna na horyzoncie zielona łuna, to tlen w atmosferze pobudzony przez promienie UV.