Tak z satelity wygląda dawna odkrywkowa kopalnia diamentów w Mirnym we wschodniej Syberii. Ma głębokość 525 metrów i 1200 metrów średnicy. Była czynna przez 44 lata - w latach najbardziej wzmożonej eksploatacji wydobywano diamenty o masie ponad 2 milionów karatów rocznie.
To, czego nie widzimy na co dzień, a właściwie to, co widać tylko z odpowiedniej perspektywy, mają nam pokazać satelitarne zdjęcia z projektu Daily Overview, którego pomysłodawcą jest Benjamin Grant. Codziennie na stronie projektu i m.in. na Instagramie pojawiają się nowe zdjęcia z różnych zakątków Ziemi, opatrzone komentarzem, który ma dać nam do myślenia - jak nasza obecność zmienia oblicze planety, na której żyjemy.
Zdjęcie poniżej przedstawia kopalnię diamentów Jwaneng w Botswanie.
Na tym zdjęciu widzimy Central de Abasto. Jest to największy targ żywnościowy w stolicy Meksyku. Targ obsługuje 300 tys. osób - dziennie sprzedaje się tam 30 tys. ton produktów. To 80 proc. konsumpcji całego miasta.
Tak wygląda Elektrownia słoneczna Lebrija 1 w Hiszpanii. Składa się z około 170 tys. luster. Gdyby umieścić je jedno obok drugiego, ciągnęłyby się przez 60 km.
Na zdjęciu poniżej widzimy publiczną saunę na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Helsinkach. Zdjęciem z projektem podzieliła się użytkowniczka Instagrama @joelmiikka.
Tak z wysoka wygląda Dubajska Oaza Krzemowa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Ten obszar został stworzony jako strefa wolnego handlu i ma promować technologiczną współpracę pomiędzy rządem Emiratów i zagranicznymi firmami. Zdjęcie dzięki uprzejmości @digitalglobe
Na zdjęciu widzimy osiedle Melrose Park w Fort Lauderdale na Florydzie.
Okolica została zaprojektowana tak, że ulice układają się na planie oktagonów. Znajduje się tam 1975 domów.
Tak od góry wyglądał Łuk Triumfalny w Paryżu w dniu 14.07.2016 - był to Dzień Bastylli, czyli narodowe święto na cześć rozpoczęcia Rewolucji Francuskiej.
Na zdjęciu poniżej widać, jak wygląda dzielnica mieszkalna w miejscowości Manahawkin w stanie New Jersey w USA. Domy tam zostały zbudowane wzdłuż kanałów.
To baza lotnicza Davis-Monthan Air Force Base Aircraft Boneyard w Tucson w Arizonie.
Przechowuje się tutaj i naprawia samoloty, które nie biorą już udziału w czynnej służbie. Znajduje się tam więcej niż 4 400 amerykańskich wojskowych i rządowych samolotów.
Dawny pałac królewski Het Loo w Apeldoorn w Holandii nazywany jest też ''Wielkim ogrodem''. Zespół przypałacowych ogrodów uznawany jest za wzorowy przykład barokowego planowania. Jest idealnie symetryczny, z układem osiowych ścieżek wysypanych żwirem, chodnikami, klombami z fontannami i posągami.
Na zdjęciu poniżej widzimy jak z lotu ptaka wyglądają plantacje kwiatów. Wielu mieszkańców holenderskiej wioski Creil specjalizuje się właśnie w hodowli tulipanów.
To Projekt Al Falah Housing Project w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ten artystyczny sposób została zaprojektowana cała dzielnica mieszkalna.
Tak wygląda port w Szanghaju. To najczęściej używany port towarowy na świecie, gdzie rocznie przewija się około 776 milionów ton załadunku. Ta waga to około 1,7 raza więcej niż masa wszystkich ludzi żyjących na Ziemi
To dzielnica L'Eixample w Walencji. Charakteryzuje się długimi, prostymi ulicami urządzonymi na wzór kratki. Ulice przecinają szerokie deptaki oraz budynki mieszkalne z komunalnymi podwórkami. Podobnie zaprojektowana jest dzielnica o takiej samej nazwie w Barcelonie.
Moskwa jest stolicą i jednocześnie największym miastem Rosji. Ma ponad 12 milionów mieszkańców. Miasto zostało zaprojektowane na planie 5 koncentrycznych pierścieni otaczających Kreml. Na zdjęciu widać 2 najbardziej centralne.
To wyspy na Bahamach. Niebieskie linie to cieśniny pomiędzy wyspami - zmiany pływów morskich powodują, że woda przepływa w nich to raz w jedną, to w drugą stronę. Ciemniejsze obszary są głębsze - w jaśniejszych obszarach głębokość często jest mniejsza niż 25 metrów. Zdjęcie oglądamy dzięki uprzejmości NASA
To zdjęcie Las Vegas wykonano z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA. Miasto jest całkowicie otoczone przez pustynię, zatem jego światła bardzo mocno kontrastują z niezamieszkanymi terenami wokół.
Doskonale też widać tutaj na środku fotografii Las Vegas Strip - centralną ulicę miasta. Las Vegas to jeden z najmocniej oświetlonych punktów na Ziemi.
To kopalnia Neves-Corv w magistracie Castro Verde w Portugalii.
W tej kopalni wydobywa się miedź i cynk. Uboczne produkty wydobycia tych materiałów są posyłane do znajdujących się 3 km dalej zbiorników wodnych. Zazwyczaj to, co tam ląduje mieszka się z wodą by stworzyć zawiesinę, która następnie jest ponownie filtrowana, by oddzielić przydatne minerały.
Male jest stolicą i zarazem najbardziej zaludnionym miastem w Republice Malediwów oraz 5. najgęściej zaludnioną wyspą na świecie. Przypada tam 47 tysięcy mieszkańców na kilometr kwadratowy.
Male i pozostałe wyspy Republiki Malediwów znajdują się metr nad poziomem morza
To są sady owocowe w miejscowości Huleva w Hiszpanii.
Drzewka owocowe porastają wzgórza Huelvy. Klimat tam jest idealny do hodowli owoców - z przeciętną temperaturą 17,8 stopni Celsjusza i przeciętną wilgotnością powietrza pomiędzy 60 a 80 procentami
Niemieckie miasteczko Rodewald otaczają pola uprawne. Pierwsze zapiski o tej rolniczej wiosce pochodzą z już XIII. wieku. Obecnie mieszka tam 2549 osób.
Na dole widzimy jak wygląda Tęczowa Góra w Peru.