Tego nie zobaczycie na własne oczy. I może to dobrze - kto by chciał oglądać w takim przybliżeniu jadowitą skolopendrę? Ale to tylko jedno z wielu wyróżnionych zdjęć w niezwykłym konkursie makrofotografii Nikon ''Small World''.
Zwycięzcą konkursu został dr Oscar Ruiz z uniwersytetu w Teksasie. Uwiecznił na zdjęciu maleńki, zaledwie 4-dniowy embrion rybki danio pręgowanego (łac. Danio rerio). Ruiz w swojej pracy stara się ustalić, jakie są przyczyny rozszczepu podniebienia i wargi u ludzi, a obserwacja tego gatunku ryby pomaga mu w tym.
Na drugim miejscu uplasowało się zdjęcie Douglasa L. Moora z uniwersytetu w Wisconsin. To wypolerowany agat z Kanionu Teepee. ''To niesamowite, że takie piękno i szczegóły mogą być zamknięte w kamieniu, który ma 273 miliony lat'' - mówi naukowiec-fotograf.
To neurony (zielone) z wycinka ludzkiej skóry i komórki Schwanna (czerwone). Zdjęcie Rebeki Nutbrown zdobyło trzecie miejsce w konkursie. Doktorantka wydziału neuropsychologii na Uniwersytecie Oxfordzkim chciała pokazać ''piękno i złożoność sieci komórek w naszym mózgu''.
To ssawka motyla. Zdjęcie wykonał Jochen Schroeder z Tajlandii i tym samym uplasował się na czwartym miejscu konkursu.
Wśród wielu finalistów wyróżniono i nagrodzono zaledwie pięć zdjęć. Jednym z nagrodzonych został dr Igor Siwanowicz z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa w USA. Do konkursu Nikona zgłosił kilka fotografii, ale to niezwykłe zbliżenie na stopę pływaka żółtobrzeżka zostało ocenione najwyżej.
Prócz pięciu nagrodzonych fotografii do konkursu zgłoszono jeszcze dziesiątki zdjęć. Wybraliśmy z nich te, które naszym zdaniem również zasługują na wyróżnienie.
Pijecie ją codziennie, a nawet nie wiecie, że tak wygląda. To kryształki espresso w obiektywie Vin i Sanae Kitayama z Japonii.
Izraelski fotograf Samuel Silberman do konkursu zgłosił niezwykłe zdjęcia polnych kwiatów. Ta fotografia dała mu 8. miejsce w konkursie.
Walter Piorkowski z USA uwiecznił coś, czego nikt nigdy nie chciałby zobaczyć na własne oczy w takim zbliżeniu. To kły jadowe skolopendry.
Dr Csaba Pinter z Węgier specjalizuje się w mikrofotografii owadów. Tutaj na zdjęciu przedstawiciele rodzaju Dasineura afinis.
Te małe potworki to tylko mrówki. A raczej ich larwy - w obiektywie Geira Drange z Norwegii.
Dr Wutian Wu jest neurobiologiem. Na jego zdjęciu pokazane są neurony hipokampa.
To nasiono kozibroda wschodniego. Można go spotkać na terenie całej Europy Centralnej - również na Węgrzech, gdzie sfotografował go dr Csaba Pinter.
To oczy osy. Niezwykłe zdjęcie zrobił Jochen Schroeder z Tailandii.
Tego widoku również pewnie wielu z was nie chciałoby zobaczyć w aż takim zbliżeniu. Na szczęście fotograf Yousef Al Habshi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zrobił to za was. Przyjrzał się z bliska oczom maleńkiego pająka z rodziny skakunowatych.
To głowa jednego z przedstawicieli rodziny łowikowatych w obiektywie Jana Rosenbooma z Niemiec.
Roztocze wodne (łac. unionicola) w obiektywie Jacka Mysłowskiego z Włocławka.
Dr Igor Siwanowicz sfotografował też wnętrze owadożernej rośliny - pływacza. Na zdjęciu widać jego ''pułapkę'' na owady.
To fragment nogi wodnego pluskwiaka. Zdjęcie zrobił Marek Miś z Suwałk, specjalista w mikrofotografii.
To ogon krewetki. Zdjęcie wykonał fotograf Charles Krebs z USA.
To nasionko kokoryczy w obiektywie Davida Millarda z USA.
Część mózgu myszy, pokazana w trójwymiarze - dokładnie fragment hipokampa, nazywany zakrętem zębatym. Zdjęcie zrobili pracownicy Uniwersytetu Hongkongu: Hei Ming Lai i dr Wutian Wu.
Kolejne pręciki polnego kwiatu w obiektywie Samuela Silbermana z Izraela.
To jeden z rodzajów neuronów w siatkówce oka myszy - w obiektywie dr Keunyoung Kim z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Motyle skrzydła w zbliżeniu, zdjęcie Evana Darlinga z amerykańskiego Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.
Świat pod mikroskopem uważnie obserwują naukowcy. Jeśli nie należycie do tego elitarnego grona, prawdopodobnie nie mieliście okazji widzieć takich rzeczy, jak oni. Ale to nie jedyne niedostępne dla ''zwykłego'' człowieka widoki. Zastanawialiście się kiedyś, co widzi pilot samolotu? Obserwowanie nieba przez szybę kokpitu to zupełnie co innego, niż widok zza okienka pasażera. Zresztą, zobaczcie sami!