Te kolorowe widokówki ze Stambułu możemy oglądać dzięki kolekcji fotochromów z XIX wieku, przechowywanych w amerykańskiej Bibliotece Kongresu. Stolica wtedy jeszcze istniejącego Imperium Otomańskiego prezentuje się na nich zachwycająco. Miasto w tym czasie nazywało się Konstantynopol i rozgrzewało wyobraźnię wielu podróżników. Zapraszamy w podróż po jego zakątkach.
Jak to możliwe, że te pocztówki są kolorowe?
Wykonano je w technice fotochromów, które były popularne zanim pojawiły się pierwsze prawdziwie kolorowe zdjęcia. Tak naprawdę były to czarno-białe zdjęcia, ''kolorowane'' dodatkowym nadrukiem w wybranej palecie barw. Barwniki nanoszono na kamienie litograficzne, na których robiono kolejne odbitki, co w efekcie trochę przypominało obraz. Metodę tę wymyślił Szwajcar Hans Jakob Schmid w 1880 roku, jednakże już po I wojnie światowej stała się ona zbyt pracochłonna i mało opłacalna w porównaniu z pierwszymi prawdziwymi kolorowymi zdjęciami.
To uliczny kucharz ze swoim stoiskiem
Na zdjęciu: Meczet i targ uliczny
Cyprysy wzdłuż drogi na cmentarz
To most Galata i widok na dzielnicę Perę, inaczej nazywaną Beyoglu
Na zdjęciu: Most Galata
Okolice Seraskerat, czyli Ministerstwa Wojny
Cieśnina Bosfor oraz twierdze Rumeli i Anadali
Widok na dzielnicę Scutari
To XVIII-wieczna fontanna Sułtana Ahmeda III
Tak wyglądał widok na Złoty Róg, czyli zatokę Bosforu. Brzegi Złotego Rogu łączą teraz trzy mosty: Most Galata, Atatürka i Haliç
To widok na zatokę Konstantynopola
A to kompleks Koca Sinan Pasha. Składają się na niego mauzoleum i meczet
Widok na okolice Fenerbahçe
A to widok na Yeni Cami czyli Nowy Meczet w Stambule. Zbudowano go w XVI wieku
Historyczne zdjęcia i reprodukcje mają w sobie coś magicznego. Gdy myślimy o kolorowych zdjęciach, to zwykle kojarzymy je z drugą połową XX wieku. Jednak pierwsze barwne fotografie powstawały już w XIX wieku. O tym, że były na bardzo wysokim poziomie możecie się przekonać oglądając zdjęcia pioniera kolorowej fotografii, Siergieja Prokudina-Gorskiego. Rosjanin wypracował własną metodę robienia zdjęć w kolorze. Jego aparat wykonywał trzy monochromatyczne zdjęcia z różnymi filtrami, które po nałożeniu na siebie dawały efekt pełnego koloru.
Jeśli ciekawi jesteście, jak wyglądał świat ponad 100 lat temu na terenach współczesnej Rosji, koniecznie obejrzyjcie te zdjęcia.