Kolorowe widokówki z Berlina z przełomu XIX i XX wieku wyglądają olśniewająco. Można chwilami nawet pomyśleć, że te fotografie wykonano naprawdę niedawno - miasto na nich żyje. I choć nie zobaczymy go już takim samym, zważywszy na to, w jakim stanie pozostawiła je druga wojna światowa, łatwo sobie wyobrazić jak wyglądało ponad 100 lat temu.
Kolekcja tych pięknych fotografii przechowywana jest w zbiorach amerykańskiej Biblioteki Kongresu.
Na zdjęciu: widok na most Friedrichsbrücke
Jak to możliwe, że te zdjęcia są kolorowe, choć wykonano je na długo przed pojawieniem się kolorowej fotografii?
Tak naprawdę to fotochromy, czyli niezwykle szczegółowe obrazy. Fotochromy były prekursorami kolorowych zdjęć i przez krótki czas cieszyły się ogromną popularnością, zanim kolorowa fotografia na dobre się rozpowszechniła.
Na zdjęciu: widok na Unter den Linden. Od prawej widać Staatsoper, Prinzessinnenpalais, Kronprinzenpalais i Kommandantenhaus
Fotochromy to czarno-białe zdjęcia, ''kolorowane'' dodatkowym nadrukiem w wybranej palecie barw. Barwniki nanoszono na kamienie litograficzne, na których robiono kolejne odbitki, co w efekcie trochę przypominało obraz. Czasem trzeba było użyć nawet 15 takich kamieni, żeby zrobić jedną odbitkę. Metodę tę wymyślił Szwajcar Hans Jakob Schmid w 1880 roku.
Na zdjęciu: Cafe Bauer na Unter den Linden
Jednakże już po I wojnie światowej technika wytwarzania fotochromów stała się zbyt pracochłonna i mało opłacalna w porównaniu z pierwszymi prawdziwymi kolorowymi zdjęciami. Powoli zaczęła więc wychodzić z użytku.
Na zdjęciu: Tak około 1890 roku wyglądało mieszczące się na Wyspie Muzeów Stare Muzeum. Na pewno je rozpoznacie również dzisiaj. W dalszym ciągu można tam podziwiać zbiory antycznej sztuki, głównie greckiej i rzymskiej.
Reichstag to budynek, w którym swoją siedzibę ma niemiecki Bundenstag. Jego budowa zaczęła się w 1884 roku i trwała do 1894 roku. Zaprojektował go w stylu barokowym architekt Paul Wallot. Do 1918 roku urzędowały tam władze II Rzeszy. Jednakże w 1933 roku budynek uległ bardzo poważnym zniszczeniom w pożarze. Odbudowano go w latach 60. XX wieku, następnie przebudowano w latach 1991-1999.
To Zeughaus, czyli Stary Arsenał. Jego budowa zaczęła się w 1695 roku. Znajduje się przy alei Unter den Linden i jest najstarszym zachowanym tam budynkiem. Niemniej w trakcie II wojny światowej uległ poważnym zniszczeniom - prace renowacyjne trwały od 1949 do 1965 roku. Teraz jest częścią Niemieckiego Muzeum Historycznego.
Tak pod koniec XIX wieku wyglądał Uniwersytet Humboldtów w Berlinie. Został założony w 1809 roku. Do dziś stoi przy alei Unter den Linden. Z tą uczelnią związanych jest wiele osób, których nazwiska zmieniły bieg historii, są to m.in. Otto von Bismarck, Fryderyk Engels, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Karol Marks, Arthur Schopenhauer, czy Albert Einstein.
Tak około 1890 roku prezentowała się aleja Unter den Linden, czyli dosłownie ''pod lipami''. Historycznie jest to główna ulica Berlina, którą po obydwu stronach porastają właśnie malownicze lipy. Jak podaje Wikipedia, zaczęto je tam sadzić już w 1647 roku. Idąc nią można zobaczyć m.in. takie zabytki, jak Uniwersytet Humboldtów, Bramę Brandenburską, Stary Arsenał czy Operę Państwową.
A to widok na Unter den Linden z mostu Schlossbrücke.
U progu XX wieku Gendarmenmarkt, czyli Plac Żandarmerii prezentował się właśnie w taki sposób. Znajduje się on w centrum miasta i nie bez przyczyny jest nazywanym najpiękniejszym placem Berlina. Na środku stoi tam Konzerthaus, a na jego przeciwnych krańcach Katedra Niemiecka i Francuska.
To Neptunbrunnen, czyli Fontanna Neptuna. Stworzył ją w 1891 roku Reinhold Begas. Wtedy zdobiła elewację pałacu Berlińskiego. W 1969 roku przeniesiono ją jednak w okolice Kościoła Mariackiego i słynnej Wieży Telewizyjnej przy Alexanderplatz.
A to widok na Kreuzberg.
Tak wyglądał plac Poczdamski, czyli jeden z bardziej ruchliwych i rozległych placów w centrum miasta. Plac służył pierwotnie jako rozstaje dróg przy nieistniejącej już Bramie Poczdamskiej. W latach 20. XX wieku to właśnie tu skupiało się życie nocne całego miasta, które rozsławiło plac na całą Europę.
Tak wyglądał Stadtschloss, czyli Zamek Miejski, który był rezydencją pruskich władców od 1701 roku. Od 1871 do 1918 roku była to siedziba cesarzy niemieckich. Budynek w 1945 roku został uszkodzony przez alianckie bomby, a w 1950 roku został całkowicie zburzony przez władze NRD. Dopiero w 2007 roku zdecydowano się na jego odbudowę, która skończyć się ma dopiero w 2019 roku.
To Nowy Odwach - Neue Wache - stojący przy Unter den Linden budynek służący niegdyś za pomnik poległych w wojnach, najpierw napoleońskich, a potem także I wojny światowej. Obecnie jest pomnikiem ofiar wojny i tyranii.
Z oddali Reichstag i Kolumna Zwycięstwa prezentowały się około 1900 roku.
To Kolumna Zwycięstwa czyli Siegessäule. Stoi teraz przy parku Großer Tiergarten, ale wcześniej pomnik znajdował się na placu Królweskim. Z polecenia Adolfa Hitlera jednak przeniesiono go na obecne miejsce. Statua Nike upamiętnia zwycięstwo Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 roku.