Czasem skromnie, czasem wystawnie, ale zawsze zgodnie z tradycją. Oto jak Wielkanoc świętowali nasi dziadkowie i pradziadkowie.
To zdjęcie zrobiono pomiędzy rokiem 1960 a 1975. To wystawa wędlin i mięs z okazji świąt Wielkanocnych.
Niestety ta fotografia nie ma nawet orientacyjnej daty wykonania, ale po strojach można wnioskować, że to początek XX w. Tak kiedyś wyglądało stoisko z barankami wielkanocnymi na Rynku Głównym w Krakowie.
Tutaj niestety też nie udało się ustalić daty wykonania zdjęcia, ale stroje osób na nim widocznych wskazują na początek XX w. Fotografia nosi podpis: ''Kobieta sprzedająca gałązki wierzbowe na Rynku Głównym w Krakowie''.
To znowu Kraków. Zdjęcie wykonano w marcu 1931 roku. Tak wyglądała sprzedaż palm wielkanocnych.
Kwiecień, 1979. Kobieta dekoruje kurpiowskie palmy wielkanocne w miejscowości Łyse k. Myszyńca.
A to znowu Kraków w marcu 1931 roku. Ta kobieta sprzedawała palmy wielkanocne.
Z kolei w Warszawie w 1976 roku można było obejrzeć takie palmy na wystawie.
W 1936 roku w warszawskim kościele OO. Karmelitów wystawiono taki wielkanocny grób Chrystusa.
Grób wielkanocny w kościele w Zawierciu przypuszczalnie w latach 1918-39 prezentował się tak jak na powyższej fotografii.
A to marzec 1937 roku w Tomaszowicach. Grupa kobiet z dziećmi stoi przed dworem.
To Wielkanoc w miejscowości Niepołomice w marcu 1932 roku. Na zdjęciu widoczny jest ksiądz w otoczeniu dzieci ze święconkami.
Część Wojska Polskiego w 1940 roku była obecna we Francji. Na fotografii widać, jak ksiądz święci potrawy na stół wielkanocny.
Po tym jak ksiądz poświęcił jedzenie na wielkanocny stół, żołnierze Wojska Polskiego stacjonujący we Francji w 1940 roku, mogli się posilić się przy wspólnym śniadaniu.
To fotografia ze spotkania Wielkanocnego w Poselstwie RP w Jugosławii. Od lewej widoczni m.in.: pani Maria Babińska z córką i synem, nuncjusz papieski w Jugosławii Ermengildo Pelegrinetti, poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny Polski w Jugosławii Wacław Babiński, pani Flieder, czechosłowacki dyplomata Robert Flieder, sekretarz Poselstwa RP w Jugosławii Henryk Malhomme, pani Medović, pani Vatikiotty, attache prasowy Poselstwa RP w Jugosławii Ksawery Glinka i prezes Polsko-Jugosłowiaskiego Porozumienia Prasowego Stanisław Kraków.
To rodzinne spotkanie odbyło się w roku 1932 w Bronowicach obok Krakowa. Właśnie ta miejscowość została unieśmiertelniona przez Stanisława Wyspiańskiego w jego ''Weselu''.
A to już lata 80. w Warszawie. Rodzina państwa Rutowskich zebrała się przy świątecznym stole w 1982 roku.