National Geographic wybrało najlepszych fotografów przyrody. Wśród nagrodzonych jest Polak

Przedstawiamy galerię dwudziestu najlepszych zdjęć przyrody w 2017 roku według National Geographic. Zwycięskie fotografie oceniano w czterech różnych kategoriach, a wybrano je spośród 11 000 zdjęć nadesłanych z całego świata.

Jayaprakash Joghee Bojan, "Twarzą w twarz w rzece na Borneo"

1. miejsce w kategorii ''Przyroda'' i jednocześnie Grand Prix konkursu zdobyło zdjęcie "Twarzą w twarz w rzece na Borneo" Jayaprakash Joghee Bojan z Singapuru. 

Aby wykonać zwycięską fotografię, Jayaprakash udał się do Parku Narodowego Tanjung Puting w Indonezji. Tam, stojąc w wodzie, cierpliwie czekał i w końcu uchwycił na zdjęciu przepływającego przez rzekę orangutana. 

- Kiedy coś takiego się dzieje jesteś tak pochłonięty, że nie odczuwasz bólu, nie czujesz ukąszeń komara, nie czujesz chłodu, ponieważ twój umysł jest całkowicie pochłonięty tym, co dzieje się przed tobą - mówił zwycięzca o momencie zrobienia swojego niezwykłego zdjęcia.

Jayaprakash Joghee Bojan otrzymał nagrodę 10 000 dolarów oraz publikację w National Geographic. 

Alejandro Prieto, ''Matczyna miłosć''

2. miejsce w kategorii ''Przyroda'' zdobyło zdjęcie dorosłego, karaibskiego flaminga karmiącego swoje pisklę. Fotografię zatytułowaną ''Matczyna miłość'' wykonał Alejandro Prieto. Zdjęcie zrobione zostało w Jukatanie w Meksyku. 

Bence Mate, ''Dwóch wojowników''

3. miejsce w kategorii ''Przyroda'' zdobył Bence Mate za zdjęcie ''Dwóch wojowników''. 

Na swojej fotografii Bence uwiecznił dwie walczące ze sobą czaple i siedzącego obok spokojnie orła. Fotografia została wykonana na Węgrzech. 

Lance McMillan, ''Kąpiel makaka''

Nagrodę specjalną w kategorii ''Przyroda'' otrzymał Lance McMillan za zdjęcie ''Kąpiel makaka''. 

Swoje zdjęcie Lance wykonał w parku małp w Japonii. Uchwycił na nim makaka wylegującego się na skale obok jednego z ciepłych źródeł, w których zazwyczaj małpy zażywają kąpieli. 

Harry Collins, ''Puszczyk mszarny''

Nagroda publiczności w kategorii ''Przyroda'' przypadła Harry'emu Collinsowi. Mężczyźnie udało się sfotografować polującą sowę. Aby tego dokonać, czekał na pojawienie się ptaka aż siedem i pół godziny. Opłacało się jednak, bo efekt jest imponujący. 

Todd Kennedy, ''Basen Pływowy''

1. miejsce w kategorii ''Widok z lotu ptaka'' zdobył Todd Kennedy z Nowej Południowej Walii w Australii. Otrzymał je za niesamowite zdjęcie skał w czasie przypływu. 

Takahiro Bessho, ''Z góry''

2. miejsce w kategorii ''Widok z lotu ptaka'' otrzymał Takahiro Bessho z Japonii. Jego niezwykłe zdjęcie ukazuje rosnące wzdłuż ulicy, pokryte śniegiem sekwoje.

Greg C. ''Drip''

3. miejsce zdobył Greg C. za zdjęcie, na którym pokazał jedyne miejsce, w którym gorąca lawa wpływa do Pacyfiku. Fotografia wykonana została po erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach w 2016 roku. 

Agathe Bernard, ''Życie po życiu''

Wyróżnienie w kategorii ''Z lotu ptaka'' otrzymała Agathe Bernard za zdjęcie ''Życie po życiu''. Kobieta sfotografowała spływające w dół rzeki lodowcowej, powalone drzewo cedrowe oraz uciekające z niego mewy. 

Zdjęcie wykonane zostało w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. 

David Swindler, ''Rzeka meandrująca''

David Swindrel otrzymał nagrodę publiczności za zdjęcie kanionu rzeki meandrującej w stanie Utah. 

Karim Iliyal, ''Wodospad ognia''

1. miejsce w kategorii ''Krajobrazy'' przypadło Karim Iliya z Haiku na Hawajach. 

''Wodospad ognia'' to zdjęcie lawy wydobywającej się z wnętrza ziemi, zawieszonej na chwilę w postaci ściany ognia na nadmorskim klifie. 

Yuhan Liao, ''DUSHANZI, Wielki Kanion''

2. miejsce w kategorii ''Krajobrazy'' zdobył Yuhan Liao za zdjęcie kanionu Dushanzi w Chinach. Za niezwykłe kolory zdjęcia odpowiadają różne rodzaje minerałów, z których kanion jest zbudowany. 

Mike Olbinski, ''Inluminacja''

Uchwycona przez Mike'a Olbinskiego letnia burza z piorunami, zdobyła dla niego 3. miejsce w kategorii ''Krajobrazy'' w konkursie Najlepszych Fotografów Przyrody National Geographic.  

Gheorghe Popa, ''Zimny i mglisty''

Wyróżnienie w kategorii ''Krajobrazy'' zdobył Gheorghe Popa za zdjęcie ''Zimny i mglisty''.

Mężczyzna sfotografował mgłę rozpościerającą się wśród martwych drzew w lesie nad jeziorem Cuejdel w Rumunii.

Wojciech Kruczyński, ''Kalsoy''

Nagroda publiczności w kategorii ''Krajobrazy'' powędrowała do Polaka, Wojciecha Kruczyńskiego. Otrzymał ją za niezwykłe zdjęcie wyspy Kalsoy na Wyspach Owczych. Na swojej fotografii uwiecznił oświetlone zachodzącym słońcem wzgórza i wybudowaną na nich latarnię morską. 

Jim Obester, ''Fluorescencyjny Anemon''

Jedną z kategorii w konkursie na Najlepszego Fotografa Przyrody National Geographic był "Świat podwodny". 1. miejsce zdobył w niej Jim Obester za zdjęcie ''Fluorescencyjny Anemon''. 

Efekt widoczny na zdjęciu uzyskał za pomocą lamp stroboskopowych, którymi stymulował fluorescencyjne pigmenty w przezroczystych mackach anemonu tubylczego.

Fotografia wykonana została w kanale Hood w Waszyngtonie. 

Shane Gross, ''W Twojej twarzy''

Zdjęcie rekina karaibskiego wykonane przez Shane Gross zdobyło 2. miejsce w kategorii ''Świat podwodny''. Zrobione zostało za pomocą zdalnie sterowanej kamery, ustawionej w obszarze zamieszkiwanym przez te z natury nieśmiałe zwierzęta. 

Michael O'Neil, ''Ryba latająca''

Michael O'Neil zdobył 3. miejsce w kategorii ''Świat podwodny''. Swoją fotografię wykonał w środku nocy, osiem kilometrów od wybrzeży Florydy. 

Na zdjęciu uchwycił wyskakującą z ciemnej wody rybę latają.

Jennifer O'Neil, ''Drapieżnik''

Wyróżnienie przypadło Jennifer O'Neil za zdjęcie tarpona atlantyckiego przygotowującego się do ataku na ławicę ryb. Nagrodzona fotografia wykonana została u wybrzeża Bonaire na Morzu Karaibskim.

Matthew Smith, ''Dryf''

Nagroda publiczności w kategorii ''Świat podwodny'' powędrowała do Matthew Smith'a za zdjęcie żeglarza portugalskiego. Zdjęcie wykonane zostało nad ranem, gdy ''żeglarz'' czyli mocno parzący rurkopław, zbliżał się powoli do plaży na wschodnim wybrzeżu Australii.

Wszystkie zdjęcia wyróżnione zostały w tegorocznej edycji konkursu na Najlepszego Fotografa przyrody National Geographic.