Najdroższa wódka świata zagrała w popularnym serialu. Jest tak luksusowa, że ją w końcu ukradli

Russo-Baltique to najdroższa wódka na świecie. Jedyną, najcenniejszą, wykonaną ze złota butelkę, ukradziono z kolekcji w barze w Kopenhadze.
Russo-Baltique | Russo-Baltique | Fot. Vodkasamling | Facebook | Screenshot

Trzy kilogramy złota i trzy kilogramy srebra. Właśnie tyle kruszcu potrzeba było, by wyprodukować butelkę, do której wlano później rosyjską wódkę. Całość przybrała nazwę Russo-Baltique i stała się najdroższą butelką wódki na świecie. A cena doprawdy powala. Szacuje się ją bowiem na 1,3 miliona dolarów, czyli około 4,5 mln zł.

Możemy zastanawiać się, co kupilibyśmy za takie pieniądze, apartament w centrum stolicy, luksusowy samochód... nieważne. Ważne, że w posiadaniu równowartości całkiem niezłej wygranej w totolotka jest teraz złodziej. Wyjątkową butelkę skradziono, a sprawców oczywiście szuka policja.

Puste miejsce po Russo-Baltique | Puste miejsce po Russo-Baltique | Fot. Mads Claus Rasmussen | Agencja Wyborcza.pl

Butelka zniknęła z muzeum wódki Vodkacollection w Kopenhadze w nocy 3 stycznia. Nieznany sprawca doskonale wiedział, czego szuka. Bogata kolekcja alkoholi pozostała właściwie nienaruszona. Spośród 1200 różnych butelek zniknęła jedynie ta jedna, najcenniejsza. Co więcej, prawdopodobnie złodziej miał swój własny klucz, którym otworzył drzwi. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy oryginalny, czy skopiowany. 

O kradzieży właściciele największej na świecie kolekcji wódki poinformowali na Facebooku. Jak wiadomo, media społecznościowe czasem czynią cuda. I tu, poza działaniami odpowiednich służb, właściciele muzeum postanowili poprosić o pomoc internautów. Pod postem załączyli zdjęcie złodzieja. Na szczęście, nocnego, nieproszonego gościa uchwycił monitoring. 

Jak podaje duński ''The Local'', butelka wódki nie była ubezpieczona. Co gorsza, nie była też własnością muzeum. Wypożyczono ją sześć miesięcy wcześniej z Rosji. Jej prawowici właściciele, to ''Dartz Motorz Company'', prywatna firma produkująca wysokiej jakości pojazdy opancerzone. Co ciekawe, sama butelka miała na sobie wizerunek maski luksusowego samochodu. 

House of Cards | House of Cards | Fot. DARTZ GRUPA | YouTube | Printscreen

Ciekawostką może być fakt, że słynna złota butelka Russo-Baltique zagrała w jednym z odcinków popularnego serialu ''House of Cards''. Pojawia się około pierwszej minuty załączonego filmu:

Słynna Russo-Baltique była bardzo cennym nabytkiem dla muzeum. Oczywiście nie chodzi tu tylko o jej wartość materialną. Przyciągała rzesze turystów, a fotografował się z nią między innymi znany na całym świecie duński aktor Lars Mikkelsen. 

Mamy nadzieję, ze uda się schwytać złodzieja, a cenna butelka powróci do muzeum.