Nieraz już pokazywaliśmy Wam zdjęcia robione wiele lat temu, kiedy nie wynaleziono jeszcze kolorowej fotografii bądź nie była ona zbyt popularna. Nieraz przedstawialiśmy też prace, które mimo że powstały w czerni i bieli, zostały pokolorowane.
Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam twórczość Olgi, która koloruje stare , czarno-białe fotografie. W jej zbiorach znajdują się głównie zdjęcia rosyjskie, ale znaleźć można też fotografie z różnych zakątków świata.
Na zdjęciu Yma Sumac, a właściwie Zoila Augusta Emperatriz Chavarri del Castillo, międzynarodowa gwiazda muzyki egzotycznej. Yma zwana była ''Słowikiem Andów'', a pochodziła z Peru.
Na stronie Klimbims znajdziecie fotografie zarówno sprzed ponad 100 lat jak i te znacznie młodsze - z okresu zimnej wojny. My wybraliśmy te, które przedstawiają światowej sławy gwiazdy, ale też wyjątkowe fotografie sportowców, pisarzy, a nawet jednego astronautę.
Mężczyzna na zdjęciu to czeski zapaśnik Karol Pospišil.
To zdjęcie Beaty Tyszkiewicz wykonane zostało przez znanego polskiego fotografa Wojciecha Plewińskiego. Aktorka zgodziła się stanąć przed obiektywem artysty jeszcze jako licealistka. Pierwotnie zdjęcie było oczywiście czarno-białe. Dzięki Oldze, możemy spojrzeć na nie nieco inaczej.
Urodę Polki doceniają także fani Olgi, pisząc, że bardzo dobrze udało jej się wydobyć z czarno białych zdjęć delikatne piękno aktorki. I musimy przyznać im całkowitą rację!
Olga szczególnie upodobała sobie gwiazdy kina. Wśród pokolorowanych przez nią zdjęć znajdziemy liczne fotografie takich seksbomb jak Marylin Monroe czy Brigitte Bardot, ale też starsze.
Tu udało jej się odświeżyć zdjęcie Louise Brooks, amerykańskiej aktorki i modelki, która swoją karierę filmową rozpoczęła w 1925 roku. Sławę przyniosły jej produkcje z przełomu lat 20. i 30. XX wieku - ''Puszka Pandory'', ''Dziennik upadłej dziewczyny'' i ''Prix de Beauté'' - w których zagrała główne role.
Wśród fotografii gwiazd często przewija się także aktorka Jean Harlow. Ta eteryczna blondynka karierę rozpoczęła w wieku 19 lat. Znana była ze swojego platynowego odcienia włosów i mówiono o niej, że wygląda, jakby zawsze przeciągała się leżąc na tapczanie. Aktorka miała ponoć w zwyczaju często ubierać się na biało i sypiać w udekorowanej w tym kolorze sypialni.
Mimo że zmarła chorując, w wieku 26 lat, doczekała się trzech mężów. Jednego z nich odnaleziono martwego w ich wspólnym domu. Wtedy też oskarżono młodziutką Jean o zabójstwo. Śledztwo wykazało, że dziewczyna była niewinna, a cała afera przyniosła jej niebywałą sławę.
Tej pani raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Blond loki, przymglone spojrzenie i charakterystyczne rysy Marlene Dietrich są nie do podrobienia. I choć zwykle przychodzi nam oglądać zdjęcia aktorki w czerni i bieli, pokolorowane przez Olgę również rozpoznajemy od ręki.
Wśród wielkich postaci kina nie mogło zabraknąć również mężczyzn. Olga na warsztat wzięła między innymi zdjęcie młodziutkiego Marlona Brando.
Ten legendarny dziś amant kina, zawsze uważany był za niezwykle przystojnego mężczyznę. Graficzka postanowiła pokazać nam, jak mógł wyglądać w rzeczywistości. I cóż, w kolorze wygląda tak samo dobrze!
Pokolorowane przez Olgę zdjęcia sław nie kończą się na gwiazdach kina. Na warsztat artystka wzięła na przykład portret Antona Czechowa. Pisarz zmarł w 1906 roku i nikt nigdy nie miał okazji zobaczyć jego zdjęć w kolorze. Rosyjska graficzka dała nam jednak wyobrażenie tego, jak mógł wyglądać w rzeczywistości.
To nie Daniel Craig. To światowej sławy pisarz Michaił Bułhakow, sfotografowany w 1928 roku.
A czy znacie tego mężczyznę? Jeśli nie, to zapewniamy, że przynajmniej o nim słyszeliście. To legendarny Grigorij Rasputin - faworyt rodziny cesarza Mikołaja II, a także jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji na przełomie XIX i XX wieku. To o nim śpiewano piosenki, nim inspirowano się w literaturze, on stał się bohaterem licznych filmów.
Tego mężczyznę znamy głównie ze zdjęć, na których ubrany w biały skafander zdobywa kosmos. Tak, to znany rosyjski kosmonauta Jurij Gagarin.
Trzeba przyznać, że zdjęcia kolorowane przez Olgę wyglądają bardzo realistycznie. Tak artystka wyobrażała sobie cyrkowców, których w 1926 roku uwiecznił znany niemiecki fotograf August Sander.
Balet to jeden z motywów, które najczęściej przewijają się w pracach Klimbims. Tu, pokolorowane zdjęcie Anny Pawłowej - znanej na całym świecie, wybitnej rosyjskiej tancerki.
A to już mała rosyjska baletnica sfotografowana w Chinach w 1925 roku.
Balet kojarzy nam się głównie z dziewczętami w tiulowych spódniczkach i chłopcami w leginsach, ale jeśli wybierzemy się na sztukę, zobaczymy, że aktorzy/tancerze często wyglądają na scenie zupełnie inaczej.
Tu zdjęcie Tamary Karsawiny i Wacława Niżyńskiego w sztuce ''Le Spectre de la Rose'' (''Duch Róży'') z 1911 roku. To historia młodziutkiej dziewczyny, której największym marzeniem jest, aby zatańczyć z tytułowym ''Duchem Róży''. Balet swoją premierę miał 19 kwietnia 1911 roku w Monte Carlo.
Fot. Wikipedia | Domena Publiczna |
Czy wyobrażając sobie ludzi, którzy żyli ponad sto lat temu, widzicie ich w kolorze? Jeśli macie z tym problem, Olga przyjdzie Wam z pomocą. To zdjęcie rosyjskiej rodziny wykonano pod koniec XIX wieku.
Na zdjęciu studenci Instytutu Wychowania Fizycznego w dzisiejszym Petersburgu (wtedy Leningradzie) z 1935 roku.
A to już portret rosyjskiego malarza Aleksieja Sawrasowa. Artysta malował przeważnie pejzaże, początkowo romantyczne, by z czasem zacząć tworzyć coraz bardziej realistyczne dzieła.
Portret malarza wykonany został w 1890 roku.
To zdjęcie w zbiorach Olgi jest wyjątkowe. Większość jej prac to przepiękne portrety, tu dostajemy nie tylko grupę młodych mężczyzn, ale też statek i piękne pejzaże. Mnogość szczegółów, o które musiała zadbać rosyjska graficzka, jest imponująca.
Więcej prac Olgi znaleźć możemy na jej stronie internetowej Color by Klimbim oraz w serwisie Flickr.