Rysunki z Nazca są jednym z najbardziej tajemniczych i jednocześnie najbardziej interesujących zjawisk na ziemi. Rozciągające się na przestrzeni kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów linie, tworzące obrazy widziane jedynie z lotu ptaka, niezmiennie fascynują naukowców. W tym tygodniu, niestety, zostały częściowo zniszczone.
Dwa dni temu, kierowca ogromnej ciężarówki zignorował znaki informacyjne i w pewnym momencie zjechał z drogi. Pech chciał, że zrobił to w miejscu, w którym znajdują się tajemnicze geoglify. Mężczyzna przejechał zaledwie niewielki kawałek, swoim autem naruszył powierzchnię około 50 na 100 metrów, jednak już to wystarczyło, by naruszył trzy rysunki.
40-letni Jainer Jesus Flores Vigo tłumaczył, że jego ciężarówka zepsuła się, więc postanowił na chwilę zjechać z trasy i sprawdzić pojazd. Nie zna okolicy, bo był w niej po raz pierwszy, a znaków informujących o zakazie wjeżdżania na teren poza ulicą ponoć nie zauważył. Tamtejsze media spekulują jednak, że mężczyzna tak jak wielu innych kierowców, próbował w ten sposób uniknąć opłat za podróż Drogą Panamerykańską.
#COMUNICADO: Ministerio de Cultura denuncia penalmente a chofer de camión que ingresó a la Pampa de Nasca: https://t.co/SlcJeyYgMm #PrensaCultura pic.twitter.com/rdMf26Eo8r
- Ministerio Cultura (@MinCulturaPe) 29 stycznia 2018
Kierowca został zatrzymany przez miejscową policję, jednak sąd wypuścił go na wolność. Jak podaje National Public Radio, sędzia stwierdził, że nie ma podstaw przypuszczać, że kierowca działał naumyślnie, więc nie można przetrzymywać go w areszcie. Innego zdania jest prokuratura w Nazca, która już odwołała się od tej decyzji i żąda dla kierowcy 9 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 1 550 dolarów (około 5 tysięcy złotych).
Rysunki z Nazca to system wielu linii, które oglądane z lotu ptaka przypominają swoim kształtem rośliny, zwierzęta i figury geometryczne. Zajmują obszar 14 kilometrów szerokości i 50 kilometrów długości, i znajdują się w południowo-zachodniej części Peru.
Rysunki uznane zostały za narodowe dziedzictwo Peru oraz wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Geoglify stworzone zostały przez Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 naszej ery. Rysunki stworzone zostały poprzez usunięcie warstwy żwiru, przez co odsłonięto jaśniejszą, żółtobiałą glebę. Dzięki temu na ziemi ukazały się jasne linie.
Każda z nich to szeroki na metr i głęboki na 20 centymetrów, wyżłobiony w ziemi rów. Indianie najprawdopodobniej najpierw projektowali ogromne kształty, po czym przenosili je, kawałek po kawałku na ziemię.
W sumie w Nazca znajduje się kilkaset geoglifów. Najbardziej znane są te przedstawiające kolibra, 40-metrowego pająka i olbrzymiego kondora o przekroju aż 120 metrów.