Zakopali w polu swój skarb. Zrobili to tak skutecznie, że przez 2 tysiące lat nikt nie mógł go znaleźć

Na polu uprawnym w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii znaleziono starą skrzynkę. W środku znajdowały się monety z czasów Juliusza Cezara.
Monety sprzed 2000 lat Monety sprzed 2000 lat Fot. Eden Valley Museum | FB | Printscreen

Dwa lata temu w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii dokonano niezwykłego odkrycia. Na jednym z pól uprawnych nieopodal miejscowości Chiddingstone natknięto się (przy pomocy wykrywacza metali) na tajemniczą skrzynkę. W środku ukrytych było kilkanaście złotych monet sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Cenne znalezisko przekazane zostało do Muzeum Brytyjskiego. Tam oceniono stan skarbu i określono, z jakiej epoki pochodzi. I tak do dziś zachowało się w całości dziesięć monet, wykutych między 60 a 50 rokiem przed naszą erą. Najprawdopodobniej wykonane zostały jako podarunki na opłacenie bądź przekupienie najemników walczących z Galami przeciwko Juliuszowi Cezarowi. Monety wykuto najprawdopodobniej w regionie Amiens w północnej Francji.

Dlaczego ukryte zostały w skrzynce i zakopane?

Drogocenne prezenty chowano często jako ofiary dla bogów. Istnieje też możliwość, że zrobiono to wyłącznie ze względów bezpieczeństwa

- mówi, na łamach KentLive, Claire Donithorn, archeolog z Eden Valley Museum w Edenbridge.

Choć odkrycia dokonano już dwa lata temu, monetami pochwalono się dopiero teraz. Skarb trafi ostatecznie do muzeum Eden Valley. Jego pracownikom zależy na tym, by cenne znalezisko zostało w hrabstwie Kent, czyli tam, gdzie zostało odkryte.

Te monety są ważną częścią historii Eden Valley. Pokazują, że Dolina była połączona z wielkimi wydarzeniami w historii europejskiej - wojnami galijskimi. Ktokolwiek je zakopał, mógł być zamieszany w te wojny i prawdopodobnie mieszkał tutaj w Dolinie

- powiedziała Claire Donithorn.

To będą nasze pierwsze znaczące eksponaty z epoki żelaza. Naszym celem jest teraz wykupienie tego skarbu i zapewnienie, by pozostał w hrabstwie dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Aby monety mogły pozostać w muzeum Eden Valley, to potrzebuje aż 13 tysięcy funtów, czyli blisko 63 tysiące złotych. Jak na razie udało im się uzbierać 11 tysięcy, a wszystko dzięki wsparciu różnych instytucji. Kolejne dwa tysiące pracownicy muzeum mają nadzieję zebrać dzięki otwartej zbiórce internetowej oraz ze sprzedaży tak zwanych ''cegiełek''. Każda z nich kosztować ma jednego funta.

Monety zostaną umieszczone w muzeum na początku kwietnia. Wystawa w Eden Valley Museum zostanie otwarta dla publiczności 11 kwietnia 2018.