Pisała egzamin, kiedy jej dziecko zaczęło płakać. Ludzie zachwycili się jej reakcją. Teraz zbierają dla niej pieniądze

25-letnia Jahan w czasie egzaminu wstępnego na studia musiała wybrać, co jest ważniejsze - nakarmić głodne dziecko czy gonić za marzeniami. Znalazła sposób, jak to pogodzić, a ludzie podziwiają jej determinację.
Pisała egzamin, gdy jej dziecko zaczęło płakać Pisała egzamin, gdy jej dziecko zaczęło płakać Fot. Yahya Erfan | FB | Printscreen

Jahan Taab przystąpiła właśnie do egzaminu na studia z nauk społecznych, na uniwersytecie w Nilli w Afganistanie, gdy jej dziecko nagle zaczęło płakać. Kobieta nie zastanawiając się długo wstała zza biurka i zaczęła karmić niemowlę. Nie znaczy to jednak, że porzuciła egzamin. 25-latka kontynuowała go siedząc na ziemi.

Świadkiem całej sytuacji był jeden z egzaminatorów, Yahya Erfan. Mężczyzna pilnował studentów i nie mógł interweniować, zrobił za to kobiecie zdjęcie. To zamieścił na swoim Facebooku.

Dziecko w ramionach, pióro i przyszłość pełna strachu i nadziei. Dziecko płacze, ale matka chce kontynuować egzamin. Usiadła więc na ziemi i pisząc karmiła maleństwo

- napisał pod zdjęciem.  

Zdjęcie wzruszyło użytkowników internetu, którzy zauważyli poświęcenie kobiety i jej ogromną determinację. Okazało się, że kobieta pochodzi z biednej rodziny, jest żoną rolnika i ma z nim trójkę dzieci. Aby przystąpić do testu, musiała przebyć ośmiogodzinną podróż z miejscowości Oszto - podaje CNN

Na szczęście Taab zdała egzamin z wynikiem 152 punktów i teraz będzie mogła rozpocząć studia. 

Jednak nie będzie to możliwe bez pomocy innych ludzi. Taab najzwyczajniej w świecie nie stać na naukę. Okazało się jednak, że jej zachowanie wzruszyło wielu ludzi. Zachwycili się tym, że mimo trudności uparcie dąży do zdobywania wiedzy.

Organizacja Afghan Youth Association, która na co dzień zajmuje się wyrównywaniem szans do odbierania edukacji dla afgańskiej młodzieży, zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy. Chcą zebrać dla Taab 10 tysięcy funtów (czyli prawie 50 tysięcy złotych), co w pełni umożliwiłoby jej rozpoczęcie nauki. 

''Jest wzorem do naśladowania dla tysięcy innych afgańskich kobiet, które stoją przed podobnymi wyzwaniami. Ważne jest, abyśmy pomagali jej tak bardzo, jak to tylko możliwe, aby zapewnić, że nadal będzie mogła walczyć o swój sukces''

- napisali w uzasadnieniu zbiórki na stronie gofoundme

Każdy, kto chciałby wspomóc ją w dążeniu do realizacji marzeń, może wpłacać pieniądze na zorganizowaną dla niej zbiórkę za pośrednictwem strony www.gofundme.com/jahantaab.

Według raportu Human Rights Watch - organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną praw człowieka - w Afganistanie aż 2 na 3 dziewczynki nie odbierają edukacji. Tym bardziej godna podziwu wydaje się determinacja Jahan Taab. 

Mamy nadzieję, że historia Jahan zwróci uwagę świata na problem braku dostępu do edukacji w Afganistanie, ale będzie też inspiracją dla wielu młodych kobiet i dziewczynek w podobnej sytuacji.