W Polsce wiemy, jak stawiać pomniki. Te dwa są po prostu mistrzowskie [MEMY]

W Warszawie odsłonięto Pomnik Smoleński, ale to nie jedyny monument upamiętniający tragedię sprzed ośmiu lat. Pod Pałacem Prezydenckim pojawił się też "Lech Kaczyński wyryty w brzozie".
Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | TT

Wczoraj minęło dokładnie osiem lat od katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku. Zginęło w niej aż 96 osób i wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że była to dla Polski ogromna tragedia. A jednak, obchodzone przez lata miesięcznice tego wydarzenia dały się ludziom we znaki i zmęczeni tematem obywatele coraz bardziej mają go dosyć.

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Od ośmiu lat słyszymy, że "jesteśmy coraz bliżej prawdy'', od ośmiu lat czekamy na ekspertyzy i słuchamy doniesień o kolejnych formach zamachów, wybuchów i pancernych brzozach.

W końcu od ośmiu lat, co miesiąc, zmagamy się (zwłaszcza mieszkańcy Warszawy) z paraliżem ulic i (mieszkańcy całej Polski) z nadawaniem ulicom, placom, skwerkom, przedszkolom i wszystkiemu co tylko się nadarzy, nowych nazw - "Lecha Kaczyńskiego", "ofiar Smoleńska" itd.

Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi obchodzi każdą miesięcznicę (i rocznicę), zwyczajnie je omijając.

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | TT

Pamięć jest ważna, więc rządzący robią wszystko, żeby nie zapomnieć. Jak grzyby po deszczu rosną w Polsce kolejne pomniki, a na ścianach pojawiają się pamiątkowe tablice. Ale teraz i tak wszyscy mówią tylko o dwóch z nich - o schodach i o zaklętym w brzozie Lechu Kaczyńskim.

Memy Memy Fot. Wykop.pl

To dwa najgłośniejsze w ostatnim czasie pomniki smoleńskie. Schody postawiono na Placu Piłsudskiego w Warszawie, a zdecydowali o tym nasi rządzący. Drugi to dzieło polskiego artysty, Pawła Althamera. Oba tak spodobały się ludziom, że teraz głośno komentują je w sieci. A robią to bardzo kreatywnie.

Memy Memy Fot. Zbliżeniowy | FB

Rzeźba Pawła Althamera to ważący 400 kilogramów pień brzozy z wyrytą twarzą Lecha Kaczyńskiego. 4-metrowy pomnik artysta przetransportował pod Pałac Prezydencki i umieścił wśród przynoszonych tam przez ludzi krzyży i zniczy.

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | TT

Lech Kaczyński wyrzeźbiony w brzozie wyjątkowo przypadł do gustu użytkownikom internetu. W sieci pojawiają się kolejne koncepcje zagospodarowania pomnika.

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Są też propozycje, gdzie jeszcze można wyrzeźbić twarz zmarłego prezydenta. Skoro jest w brzozie, to czemu nie w górze?

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Pomnik Pawła Althamera sam się prosi o przeróbki.

Memy Memy Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB

A inwencja twórcza internautów jest niewyczerpana.

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Pytanie tylko, co artysta miał na myśli, tworząc prawie półtonową rzeźbę w pniu drzewa. I to TAKIEGO drzewa.

Memy Memy Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB
Wstępnym założeniem było wyrażenie współczucia osobom pogrążonym w żałobie. Osobom po dwóch stronach barykady, które okładają się gestami, słowami. Chciałem złagodzić konflikt, dać wyraz cierpieniu. Moją rodzinę również podzieliła katastrofa smoleńska, to bolesne.

- powiedział artysta.

Moim celem nie było wyśmiewanie kogokolwiek, nie jestem złośliwym chochlikiem, który próbuje napsocić. Śmiech jest tu nie na miejscu 

- zapewnił.

Memy Memy Fot. Kraków żąda przynajmniej Bukaresztu | FB

Rzeźba szybko zniknęła spod Pałacu i nie wiadomo jeszcze, gdzie zostanie umieszczona.

Memy Memy Fot. Kraków żąda przynajmniej Bukaresztu | FB

Ale twarz Lecha Kaczyńskiego wyryta w pniu brzozy to tylko jeden z pomników, który spędza sen z powiek Polaków. Wczoraj w Warszawie odsłonięto inny, ten oficjalny, poświęcony wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej. Ten, który przez wielu nazywany jest po prostu ''schodami''. 

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | TT

To pomnik, który również podzielił opinię publiczną. Jedni go chcieli, inni buntowali się przeciw stawianiu go na Placu Piłsudskiego bez wszystkich pozwoleń i wbrew miastu.

I tak pomnik, który powinien połączyć, znowu podzielił.

Memy Memy Fot. PiS na księżyc | FB

Nie wiadomo, co ludziom przeszkadza tu najbardziej - miejsce, w którym postawiono pomnik, czy to, jak on wygląda. Bez wątpienia nie pomogło zamieszanie naokoło jego budowy.

Memy Memy Fot. TVPi Korea | TT

Pomnik stoi i stać raczej będzie. Chyba, że zmieni się partia u władzy i go usunie.

Więcej o: