ZSRR po zakończeniu drugiej wojny światowej było gigantycznym i różnorodnym terenem. Fotograf Siemion Osipowicz Friedland, pracujący dla wydawnictwa "Ogoniok", przejechał kraje należące do Związku Radzieckiego wzdłuż i wszerz.
To jemu zawdzięczamy tak wyjątkowe ujęcia. Większość z tych zdjęć jest pozowana i to widać. "Ogoniok" jest jednym z najstarszych ilustrowanych tygodników radzieckich i następnie rosyjskich - funkcjonuje zresztą do dziś.
Fotografie i reportaże były od zawsze rozpoznawalnym elementem tygodnika, dla którego pracował Siemion Osipowicz Fridljand.
Fridljand urodził się w 1905 roku w Kijowie, w rodzinie żydowskich szewców. Pracował jako dziennikarz, ale z powodu cenzury musiał zrezygnować z tego zawodu. Wykształcił się zatem na fotografa - ukończył w 1932 roku Państwowy Instytut Kinematografii i od 1950 roku pracował dla "Ogonioka" jako redaktor naczelny działu fotografii.
Na fotografiach Fridljanda zobaczycie różne kraje ZSRR, które odbudowywały się po wojnie. Większość ze zdjęć nie jest podpisana, dlatego możemy jedynie domyślać się, kiedy i gdzie zostały zrobione.
Znakomita większość zdjęć Fridljanda jest - niestety - pozowana, przez co wyglądają one znacznie lepiej, niż było w rzeczywistości.
Zdarzają się jednak również takie perełki, na których fotograf uwiecznił ludzi pracy, którzy nie zwracali na niego uwagi. Tak wyglądały prace w fabryce autobusów.
A oto oficer policji-drogówki w rejonie Abchazji.
Marynarz radzieckiej marynarki wojennej.
Oto bohater pracy socjalistycznej - Witalij Lagutenko, architekt i inżynier.
W sadach Michurińska.
Rozrywka w Kijowie.
Plac budowy w Michurińsku.
Wizyta młodej matki u lekarza.
W domu rzeźbiarza.
"Typowe" ukraińskie śniadanie.
W sowieckim kołchozie.
Robotnik z Sachalina.
1951, w sanatorium dla górników, okolice Moskwy.
Studentki z Turkmenistanu.
Moskwa
Radzieckie wojsko - chwila relaksu.
Pora na ćwiczenia fizyczne dla wszystkich pracowników fabryki.
Najstarszy spawacz w naszym zakładzie pracy.
Laborantki przy pracy.
_______________________
Spodobały Ci się zdjęcia z Rosji? Koniecznie zobacz też te odrestaurowane fotografie:
A jeśli nie Rosja, to może Polska? Sprawdź, jak wyglądały nasze miasta w XIX wieku: