Na zdjęciach różnych fotografów-podróżników możemy podejrzeć życie codzienne mieszkańców Bliskiego i Dalekiego Wschodu 100 lat temu. Dzisiaj tych ludzi i tych miejsc w większości już nie ma.
Na zdjęciu, wykonanym przez Rogera Dumasa, widzimy sprzedawców glinianych dzbanów w mieście Kapurthala w Indiach. Jest rok 1927, Indie znajdują się pod panowaniem Brytyjczyków.
Fotografie, a właściwie fotochromy, znajdują się w zbiorach francuskiego muzeum Alberta Kahna. Zostały zdigitalizowane i udostępnione dla wszystkich, którzy interesują się choć odrobinę tym, jak wyglądał świat na początku ubiegłego wieku.
Zdjęcie przenosi nas do Hamadanu, który znajduje się na terenie Iranu. Tak wyglądało stoisko sprzedawcy owoców i warzyw w 1927 roku.
O oto Ktezyfon w Iraku i Taq Kisra, czyli królewski pałac zimowy władców Persji. Na powyższej fotografii widzicie jak wyglądał w 1927 roku, a na poniższej - niecały miesiąc temu. Sklepienie wciąż stoi!
Pozostajemy w Iraku. Tak wyglądała Basra w 1927. Rzeka, którą wtedy nazywano "przesmykiem Ashar", była równoprawną drogą, jak zwykłe ulice w mieście. Ruch na niej był znaczny, na brzegach parkowali łodziami okoliczni kupcy.
A to już Afganistan, Ghazni w 1928 roku. Na zdjęciu uwieczniono rodzinę Nomadów z plemienia Niazi.
Przenosimy się do Turcji w 1912 roku. Na zdjęciu widzicie grupę dzieci ormiańskiego pochodzenia w jednym z podwórzy Stambułu (wtedy jeszcze - Konstantynopola). Za 8 lat pomiędzy Turcją a Armenią wybuchnie wojna, za 3 lata Turcja dokona rzezi Ormian, którego do dzisiaj nie uznaje za ludobójstwo.
To Bagdad w 1927 roku. Na fotografii uwieczniono plac w jednym z meczetów.
Pora zobaczyć, jak ponad 100 lat temu wyglądał Dżajpur w Indiach. Jest rok 1913. Na fotografii widać ulicę Gopal Ji Ka Rasta. Od kolorów budynków w tej okolicy wzięła nazwę cała dzielnica - nazywana "różowym miastem".
Alawicki chłopiec na osiołku w Antiochii w roku 1921.
Tak wyglądały niewielkie sklepy z zaopatrzeniem w 1923 roku w Aydin w Turcji. Można w nich było dostać najróżniejsze rzeczy.
Trzy kobiety zaratusztrianki z Teheranu w tradycyjnych strojach, 1927 rok - to wyznawczynie najstarszej religii monoteistycznej na świecie.
Ponownie Teheran, tym razem fotograf pokazuje nam fontannę poświęconą Al Doleh - ukochanej żonie szacha Nasera ad-Dina.
Damaszek, 1921 rok. Na ziemi kopce ziarna pszenicy, stoją na niej Beduin i Beduinka, oraz mieszkaniec regionu Hawran (południowo-zachodnia Syria).
Ponownie Damaszek, ponownie rok 1921. Tym razem mamy okazję zobaczyć, jakie owoce sprzedawano na targu.
1913 rok, turecka Bursa - na tych stoiskach kupcy sprzedawali przedmioty z blachy: misy, naczynia, patelnie...
Rzut oka na sierociniec w Bagdadzie w 1927 roku, prowadzony przez siostry prezentki ze Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
Kurdyjki w swoich tradycyjnych strojach. Kobiety przenoszą dzbany w miejscowości Mar-Yakoub w Iraku w 1927 roku.
Fontanna na dziedzińcu meczetu Umajjadów w Damaszku. To miejsce dzisiaj niewiele się zmieniło:
Pozostajemy w Syrii w roku 1921. Niestety fotograf sam nie jest pewien, kogo udało mu się uwiecznić na zdjęciu. Jest to dwójka mężczyzn, których opisano jako "prawdopodobnie należących do grupy Druzów".