Kler jeszcze nie wszedł do kin, a już go cenzurują. W TVP wycięli Smarzowskiego [MEMY]

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego nie miał nawet swojej oficjalnej premiery, a już budzi kontrowersje. Przeciwnicy ''Kleru'' protestują, chociaż jeszcze go nie widzieli.
Memy Memy Fot. TVPi Korea | TT

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego to film, który w Polsce może sporo namieszać. To najgorętsza premiera nie tylko tego tygodnia, ale i całej jesieni. I choć do kin wejdzie dopiero w piątek, już od kilku dni część społeczeństwa recenzuje go jako "najgorszą produkcję w historii polskiej kinematografii" i oczywiście obrazę polskości.

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Wokół "Kleru" gorąco zrobiło się na początku sierpnia, gdy do sieci trafił jego zwiastun. Już wtedy pojawiły się pierwsze głosy, że Smarzowski zrobił film antypolski i pluje na kościół. A przecież nikt jeszcze produkcji nie widział.

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Prawdziwe szaleństwo zaczęło się jednak dopiero w ostatnim tygodniu, gdy film "Kler" wyświetlono na festiwalu w Gdyni. Szybko okazało się, że jest to najbardziej wyczekiwana produkcja, bo bilety na pokazy rozeszły się jak świeże bułeczki. Doszło wręcz do tego, że część widzów film oglądała na stojąco.

Memy Memy Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB

Na Festiwalu w Gdyni "Kler" otrzymał nagrodę publiczności. Zanim się to jednak stało, nie obyło się bez małego skandalu.

Poza oficjalną nagrodą publiczności, "Kler" powinien być też nagrodzony tzw. "Złotym Klakierem". W tej kategorii wygrywa film, który widzowie oklaskiwali najdłużej. Okazało się jednak, że wyróżnienie dla Smarzowskiego nie na rękę jest władzom Radia Gdańsk, które odpowiadało za organizację tej konkurencji. Oficjalnie oczywiście nie chodzi o antypolskość i obrazę kościoła, a problemy z pomiarem czasu, bo nie było jak zmierzyć długości oklasków. W poprzednich latach jakoś się to udawało, ale sami widzicie...

Memy Memy Fot. Ośrodek dystrybucji prestiżu i pogardy | FB

Sam Wojciech Smarzowski w żartach odniósł się do tej nieprzyjemnej sytuacji. Gdy na zakończenie festiwalu odbierał nagrodę publiczności, a ta nie przestawała klaskać, rzucił ze sceny:

Nie ma co tyle klaskać, bo ktoś policzy.

Jednak to nie koniec żartów Smarzowskiego. Reżyser na gali wręczenia nagród zażartował też z prezesa TVP, Jacka Kurskiego.

Ja tak w tej swojej pysze myślałem, że tym razem nagrodę wręczy mi prezes TVP...

- rzucił ze sceny. I to się akurat bardzo panu Kurskiemu nie spodobało... 

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | TT

Galę wręczenia nagród w Gdyni transmitowano w TVP Kultura z półgodzinnym opóźnieniem. Dlaczego? Niektórzy twierdzą, że na wszelki wypadek. A dowodem na to ma być fakt, że część wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego została wycięta. Która? Oczywiście ta o Jacku Kurskim.

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Wśród ludzi szybko pojawiły się więc głosy o powrocie cenzury. TVP i Jacka Kurskiego krytykowano tak bardzo, że prezes w końcu zabrał głos w sprawie. Oznajmił, że TVP jest bezstronna, a winę za wycięcie słów Smarzowskiego ponosi nieodpowiedzialny pracownik. 

                

Memy Memy Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB

Tymczasem w Polsce nie wszędzie będzie można zobaczyć "Kler" w kinie. Mieszkańcy Ostrołęki filmu nie zobaczą. W mieście jest tylko jedno kino, które podlega władzom, a właściwie prezydentowi Januszowi Kotowskiemu - członkowi PiS.

Jemu "Kler" jest, według lokalnego serwisu, nie na rękę, więc seansów nie będzie. A to nie pierwszy raz, gdy głośna produkcja na ostrołęcki ekran nie trafia. Polityk wcześniej wstrzymać miał na przykład wyświetlanie filmu "Pokłosie".

Memy Memy Fot. Wykop.pl

                   

Memy Memy Fot. Demotywatory

                   

Memy Memy Fot. Wykop.pl

Myślicie że to mem? To nie jest mem. To prawdziwy pasek TVP. 

Memy Memy Fot. Wykop.pl

                 

Memy Memy Fot. TVPi Korea | TT

                  

Memy Memy Fot. Sekcja gimnastyczna | FB

                   

Memy Memy Fot. Sztuczne Fiołki | FB

              

Memy Memy Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB

               

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | TT

                       

Memy Memy Fot. Memy gorszego sortu | FB

                

Memy Memy Fot. Wykop.pl

                    

Memy Memy Fot. Wykop.pl

                   

Memy Memy Fot. Wykop.pl

                   

Memy Memy Fot. Wykop.pl

                

Więcej o: