Za PO nie było dróg i mostów? Premier (prawie) nie kłamał, więc sąd kazał mu przeprosić [MEMY]

Mateusz Morawiecki oznajmił ostatnio, że za czasów PO w Polsce nie budowano dróg i mostów, a PiS wydaje na to tyle w ciągu roku, co ich poprzednicy przez lat osiem. Teraz okazało się, że trochę skłamał i musi za to kłamstwo publicznie przeprosić.
Przed 2015 nie budowano w Polsce dróg, a Ziemia jest płaska Przed 2015 nie budowano w Polsce dróg, a Ziemia jest płaska Fot. Anonimowy Internauta | TT

Przed rządami PiS Polska była w ruinie. Nie mieliśmy wtedy dróg, nie mieliśmy mostów. Jeśli już coś powstawało, działo się to w tak ślimaczym tempie, że PO powinno się tylko wstydzić - taki wniosek wyciągnąć można z wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, który w połowie września otwierał odcinek autostrady A3 Nowa-Sól-Kaźmierzów.

Wtedy właśnie premier oznajmił, że PO o drogi nie dbała, nie inwestowała w nie, a wszystko, co wydali na te cele przez osiem lat, to ledwie ułamek tego, co na infrastrukturę drogową przeznacza PiS. 

Pamiętacie, jak nasi poprzednicy mówili: budujmy drogi i mosty. Nie było ani dróg, ani mostów. [...] Przez osiem lat przeznaczyli na to ok. 5 mld zł. Tyle, ile my w tym funduszu na najbliższy rok-półtora roku, przeznaczamy!

- powiedział Mateusz Morawiecki, wywołując śmiech obywateli i oburzenie polityków PO.

Memy Memy Fot. Ra duch | TT

Grzegorz Schetyna tuż po niesławnym wystąpieniu premiera zapowiedział, że pozwie go za kłamstwo. 

Analizowaliśmy z prawnikami te słowa i to kłamstwo, którego użył w swojej wypowiedzi premier Morawiecki, mówiąc, że nie było dróg i mostów za czasów poprzedników. Składamy pozew w trybie wyborczym. Będziemy żądać przeproszenia, sprostowania tych kłamstw, a także gratyfikacji finansowej na WOŚP

- mówił w poniedziałek po incydencie.

Sąd pozew PO szybko oddalił, jednak politycy nie zamierzali dać za wygraną. Złożyli więc odwołanie i tym razem się udało. Mateusz Morawiecki będzie musiał przeprosić.

Memy Memy Fot. Cały czas się uczę | TT

Premier przeprosi, ale nie za wszystko. Sąd Apelacyjny uznał, iż stwierdzenie, że za PO 'nie było dróg i mostów', może być retoryczne. Stwierdził jednak, że słowa 'PO wydało 5 mld w osiem lat, a PiS wydaje tyle w rok lub półtora' są fałszywe.

Mateusz Morawiecki zatem skłamał, ale nie do końca. A za to częściowe kłamstwo musi teraz publicznie przeprosić.

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | TT

Premier na sprostowanie ma w sumie 48 godzin. W tym czasie przed głównymi wydaniami programów 'Wiadomości' w TVP i 'Fakty' na TVN pojawić ma się specjalny materiał. Widzowie usłyszą nagranie z odczytanym oświadczeniem, a na ekranach telewizorów pojawią się wypełniające cały ekran plansze z tekstem :

Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 15 września 2018 r. podczas wiecu wyborczego komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Świebodzinie, że w ciągu jednego do półtora roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne, niż za czasów koalicji PO i PSL w ciągu ośmiu lat. Mateusz Morawiecki, premier rządu Rzeczpospolitej Polskiej.
                      
Memy Memy Fot. Wykop.pl

Jak to zwykle bywa, PiS wie swoje i wyrok odczytuje inaczej niż wszyscy. Decyzję sądu skomentował m.in. szef sztabu wyborczego PiS, Tomasz Poręba:

Podsumowanie dzisiejszego postanowienia SA. 1. Sąd nie nakazał przeprosin. 2. Wniosek został oddalony w części dotyczącej wnioskowanego oświadczenia, jak i zakazu rozpowszechniania informacji o braku budowy przez rząd koalicji PO-PSL dróg oraz mostów. 3. Sąd Apelacyjny przyznał rację PMM w zakresie wypowiedzi 'nie było dróg i mostów'. 4. PMM ma wydać jedynie oświadczenie, które zostanie opublikowane

- napisał na Twitterze.

Memy Memy Fot. Wykop.pl

PiS znane jest między innymi z tego, że nawet największą swoją porażkę stara się obrócić w zwycięstwo. Idąc tym tokiem, Adam Bielan stwierdził, że fakt, iż Mateusz Morawiecki opublikować ma sprostowanie, to dla PiS... sukces. Jaki? Okazuje się, że przy okazji złapali PO na kłamstwie:

Opozycja, w tym jej lider Grzegorz Schetyna, wielokrotnie wczoraj skłamali, oszukali opinię publiczną mówiąc, że sąd nakazał przeprosiny Mateuszowi Morawieckiemu. Złapaliśmy Grzegorza Schetynę na kolejnym kłamstwie

- stwierdził.

Memy Memy Fot. Ra duch | TT

Aby było jeszcze zabawniej, na konwencji PiS Mateusz Morawiecki obiecywał, że w ramach programu 'Piątka dla Pomorzan' jego rząd wybuduje nowe dworce - między innymi nowy dworzec w Stargardzie Gdańskim.

Jest tylko jeden problem. Dworzec, tak jak i drogi, już stoi.

Memy Memy Fot. Twitter

                                   

Memy Memy Fot. Anonimowy Internauta | TT

                                

Memy Memy Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB

            

Memy | Memy | Fot. gazeta.pl

           

Memy | Memy | Fot. Anonimowy Internauta |

            

Memy | Memy | Fot. Anonimowy internauta | FB

            

Przed 2015 nie budowano w Polsce dróg, a Ziemia jest płaska Przed 2015 nie budowano w Polsce dróg, a Ziemia jest płaska Fot. Ra Duch | TT

            

Przed 2015 nie budowano w Polsce dróg, a Ziemia jest płaska Przed 2015 nie budowano w Polsce dróg, a Ziemia jest płaska Fot. Anonimowy Internauta | TT

          

Więcej o: