Nikon Small World to prestiżowy konkurs fotograficzny, w którym oceniani są artyści z całego świata. Ich prace niezmiennie przedstawiają żyjące na Ziemi organizmy w bardzo dużym przybliżeniu, a efektem ich pracy są fotografie naprawdę magiczne.
Zdjęcie: Dr. Casba Pinter. Węgry. Miejsce 10.
W tym roku konkurs Nikon Small World odbył się już po raz czterdziesty czwarty. Zwycięzców ogłoszono 11 października.
Dziś przedstawimy Wam dziesięć najlepszych, nagrodzonych w konkursie Nikon Small World fotografii. Tu, zdobywca dziewiątego miejsca, dr Haris Antonopoulos z Aten, ze zdjęciem hologramu (taki sam znajdziemy na przykład na banknotach czy kartach płatniczych).
Przyznajemy, to zdjęcie zaintrygowało nas chyba najbardziej. Stwór na zdjęciu nie wygląda zbyt przyjemnie, jest wręcz przerażający. Nie jest jednak żadnym monstrualnym potworem. To tylko malutki wołek - chrząszcz Sternochetus mangiferae.
Za zdjęcie Pia Scanlon z Australii zdobyła w konkursie ósme miejsce.
To zdjęcie jest po prostu piękne. A może piękne jest to, co zostało sfotografowane? Albo historia, która się z tym wiąże? Niestety, nie wiemy, jak dokładnie powstała fotografia, jednak samo wyobrażenie tego, co się na niej znajduje, wywołuje zachwyt. To... łza człowieka.
Zdjęcie: Norm Barker, Baltimore
Co wyobrażacie sobie patrząc na zdjęcie, które w konkursie Nikon Small World zdobyło szóste miejsce? Nam na myśl przyszło oko, nie zgadzała się tylko barwa. A jednak, to centralna część siatkówki.
Zdjęcie: Hanen Khabou, Paryż.
To nie są palce potwora rodem z filmu o superbohaterach i ich przerażających, fantastycznych przeciwnikach. To... wybarwiony na purpurowo i zielono zarodek pająka Parasteatoda tepidariorum.
Zdjęcie w konkursie Nikon Small World zdobyło piąte miejsce, a wykonała je dr Tessa Montague z Harvardu.
A tak wyglądają pawie pióra - oczywiście z bardzo bliska. Autor zdjęcia - Turek Can Tuncer -
zasłużył nim sobie według jury konkursu Nikon Small World na czwarte miejsce.
To, co sfotografował Saulius Gugis z Naperville, nie wygląda przyjemnie i przyjemne raczej nie jest. To pluskwiak Cercopoidea ukazany w typowym dla siebie schronieniu.
Nimfy tego owada produkują pianę, która chroni je przed drapieżnikami i pasożytami. I własnie to widzimy na zdjęciu - ukrytą w schronie z piany pluskwę.
Zdjęcie nagrodzone zostało trzecim miejscem w konkursie.
Co jest na zdjęciu? Na pierwszy rzut oka uznaliśmy to za małe, zielone robaczki. Prawda jest zupełnie inna i mniej odpychająca... To tylko liść paproci sfotografowany w bardzo, bardzo dużym przybliżeniu.
Zdjęcie zostało nagrodzone drugim miejscem w konkursie, a jego autorem jest Rogelio Moreno z Panamy.
Zielony brokat? Nie to oko insekta, a właściwie zielonego chrząszcza znanego jako Metapocyrtus subquadrulifer.
Zdjęcie wykonał Yousef Al Habshi z Abu Dhabi, a jego praca uznana została za najlepszą w tegorocznej edycji konkursu Nikon Small World. Gratulujemy!
Jeśli ciekawi jesteście innych, wyróżnionych prac, koniecznie zajrzyjcie na stronę Nikon Small World.
Wśród nagrodzonych, wyróżnienie honorowe otrzymał Jacek Mysłowski z Włocławka.
A co właściwie widzimy na fotografii? To nie listki. Nie są to też rybki. To... mech.