Zawodowych fotografów dokumentujących wszechświat oceniło właśnie Królewskie Obserwatorium Astronomiczne Greenwich's w corocznym konkursie Najlepszych Fotografów Kosmosu.
Zdjęcie: Najlepsze zdjęcie konkursu i zwycięzca w kategorii ''Ludzie i wszechświat'' wykonał Amerykanin Brad Goldpaint.
Fotografowie oceniani byli w jedenastu różnych kategoriach, między innymi wspomnianej już ''Ludzie i wszechświat'', ale też ''Gwiazdy'', ''Słońce'', ''Planety'' czy ''Księżyc''. W każdej z nich wyłoniono głównego zwycięzcę oraz dwóch wyróżnionych. My przedstawiamy 11 najlepszych fotografii całego konkursu. Wszystkie zdjęcia zobaczyć można na stronie The Royal Museum Greenwich.
Na zdjęciu gwiezdny pył w obiektywie Mario Cogo.
W tym roku jury wyłoniło zwycięzców już po raz dziesiąty. Z okazji okrągłej rocznicy plebiscytu, w muzeum The Royal Museum Greenwich podziwiać możemy wystawę prac z wszystkich minionych edycji.
Niestety, do Londynu mamy trochę daleko, więc zadanie to może być dość trudne. Niemożność obejrzenia całości zrekompensujemy zatem (choć w niewielkiej mierze) poniższą galerią. A może przy okazji zachęcimy kogoś do odwiedzenia wystawy i podziwiania całości?
Na zdjęciu ''Tajemnicza galaktyka'' Stevena Mohr'a.
To zdjęcie jest w pewien sposób wyjątkowe. Dlaczego? To zwycięska fotografia w kategorii ''Młody fotograf''. Autorem ''Jesiennego poranka'' jest piętnastoletni Fabian Dalpiaz.
Wyjątkowe jest także zdjęcie, którego autor otrzymał nagrodę specjalną. Drogę Mleczną sfotografował bowiem debiutant, Tianhong Li.
A to już dwie komety w obiektywie Damiana Peacha.
Co jest na tym zdjęciu? Przyznajemy, odpowiedź nie jest prosta, przynajmniej na pierwszy rzut oka. To... księżyc.
Fotografię wykonał Jordi Delpeix Borrell.
Mały problem możecie mieć także z tym zdjęciem. Podpowiadamy, to wielka gwiazda, wokół której krąży nasza planeta.
Zdjęcie Słońca zwyciężyło w swojej kategorii, a jego autorem jest Nicolas Lefaudeux.
Nie, to nie księżyc, choć pewnie właśnie takie skojarzenie nasunęło się Wam na myśl, gdy zobaczyliście to zdjęcie. To piękna Wenus autorstwa Martina Lewis'a.
Ferenc Szemar sfotografował tajemniczy pejzaż nieba i właśnie za to zdjęcie zdobył główną nagrodę w jednej z kategorii konkursu Astronomy Photographer of the Year 2018.
Ostatnie zdjęcie w naszej galerii, to zorza polarna w obiektywie Nicolasa Lefaudeux. Gratulujemy wygranej!