5 RZECZY, których nie wiecie o Facebooku. Bonus: urodzinowy quiz

Dokładnie siedem lat temu Mark Zuckerberg założył stronę, który obecnie przekształciła się w największy portal społecznościowy na świecie. Przynosi miliardowe zyski jego twórcy, i przykuwa do monitora miliony osób na całym świecie. I jest niesamowitym źródłem inspiracji...

Ma już ponad 500 milionów użytkowników, z czego...

Im jaśniejszy obszar - tym gęstsza sieć znajomości. (fot. za Facebook/Paul Butler)

500 milionów. Liczba użytkowników Facebooka jest znana praktycznie wszystkim. Nieco mniej znanym faktem jest to, że połowa z nich - 250 milionów - jest online każdego dnia w roku. Oznacza to, że co 26. osoba na świecie wchodzi na portal społecznościowy codziennie. Jeszcze więcej - bo aż co 13. człowiek - odwiedza stronę raz na kilka dni.

Pojawia się pytanie, czy Facebook to bardziej narzędzie do poznawania nowych twarzy, utrzymywania kontaktu ze znajomymi czy nasza codzienna obsesja?

Największe strony na portalu to:

Gwiazdy Facebooka w komplecie. (fot. za sxc.hu, Gazeta.pl / fotomontaż Deser.pl)

Zastanawialiście się kiedyś, jakie są największe grupy na Facebooku? Już mówimy. Pierwsze miejsce zajmuje Texas Hold'em Poker z 35.000.000 użytkowników. Niezwykle popularna jest także strona Michaela Jacksona (27 milionów) i Baracka Obamy (18 milionów). Nieco dalej jest gra Mafia Wars (15 milionów). Wbrew pozorom, Farmville może tylko marzyć o ich popularności.

Choć i bez tego jest szalenie irytujący.

PS. Profilu Facebooka na Facebooku nie wymieniamy wśród najpopularniejszych, bo ma zbyt duże fory.

Liczba jego użytkowników rośnie w astronomicznym tempie

Jak na standardy Facebooka, to bardzo niewielka grupka ludzi. (fot. sxc.hu)

1.000.000 użytkowników Facebook osiągnął już w pierwszym roku swojej działalności - dokładnie w grudniu 2004. Kilka miesięcy później jego wartość na rynkach finansowych była wyceniana na 12,7 milionów dolarów. Obecnie - jest to około 11 miliardów. Portal okazał się jedną z najszybszych maszynek do robienia pieniędzy w historii sieci.

W grudniu 2005 roku na portalu Zuckerberga zarejestrowało się już 5.500.000 osób. Przełomowym okazał się 2007, kiedy Facebook miał już 50 milionów użytkowników. Dalej poszło już z górki.

Na początku nazywał się Thefacebook

Tak Facebook wyglądał w zamierzchłych czasach (fot. za Facebook)

Początkowo portal nazywał się Thefacebook. Stało się tak, ponieważ Mark Zuckerberg nie zdążył w porę zarejestrować domeny Facebook.com, a skrótowe "FB" nie było jeszcze zbyt popularne. Obecną nazwę strona przyjęła w 2005 roku, gdy założyciel miał już wystarczająco dużo pieniędzy na zakup obecnego adresu.

Obecnie, zarówno thefacebook.com, facebook.com jak i fb.com są adresami przekierowującymi na portal społecznościowy.

Nie jest wyłącznie portalem dla młodzieży

Profil facebookowej nestorki. Uwaga, nie przyjmuje do znajomych byle kogo! (fot. za Facebook)

Wbrew pozorom, Facebook jest używany także przez seniorów. Najstarsza osoba zarejestrowana na portalu - Anne D. Krum - ma dokładnie 105 lat. Niestety, z powodu popularności wśród użytkowników zablokowała dostęp do swojej tablicy, więc nie wiemy, co u niej słychać.

Nie jest ona wyjątkiem. Obecnie, wśród użytkowników Facebooka mieszkających w USA aż 11 proc. (czyli ponad 15 milionów!) to osoby powyżej 65-tego roku życia. Dzięki wielu ułatwieniom, które wprowadził portal, liczba ta każdego roku rośnie.

Red. K.

Więcej o: