[A PAMIĘTASZ JAK...?] Jak wygrać miliony, czyli historia 0 700

Wystarczył jeden telefon i prawidłowa odpowiedź na "proste" pytanie, by wygrać marzenia: pralkę, mikser, samochód dostawczy, a nawet "miliony" złotych. Telewizja dekadę temu rozkochała Polaków w konkursach audiotele (TVP) i teleaudio (stacje komercyjne).

Zabójcze pytania

Jak się nazywa przyjęcie organizowane po ślubie? a. andrzejki b. sylwester c. wesele ... z tym pytaniem i wieloma podobnymi musieli zmierzyć się uczestnicy konkursów teleaudio. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wymyślanie zagadek, których skalę trudności oceniamy liczbami ujemnymi, było sztuką.

Daremnie temat '0 700' próbowały wykorzystać grupy kabaretowe. Ciężko sparodiować coś co już było parodią. W szczycie popularności sitcomu 'Miodowe Lata' widzowie Polsatu mieli odpowiedzieć na pytanie w jakim języku mówią bohaterzy ich ukochanego serialu. I nagroda była nie byle jaka - 'dwufunkcyjny' samochód Lublin 3 Kombi. Marzenie chyba każdego właściciela warzywniaka.

Airbus ujawnił samolot przyszłości: jak przezroczysta bańka [ZDJĘCIA] >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Tylko dla dorosłych

O ile numer 0 700... nie sposób było nie zauważyć i miły lektor powtarzał go jak mantrę, o tyle by, przeczytać jaki jest koszt połączenia trzeba było zbliżyć się do telewizora...te malutkie cyferki...

Nieoficjalnie wiadomo, że w badaniach zleconych przez telewizję, okazało się, że większość dzwoniących to osoby poniżej 18 roku życia i powyżej 60. Granica pełnoletniości uczestników konkursu była dość...symboliczna.

Nie Balcerowiczowi!

Twórcy konkursów teleaudio nie kłaniali się Balcerowiczowi. Co tam denominacja, jak w starych złotych można było wygrać 250 milionów złotych, a nie zaledwie 25 tys. zł. Nawet w latach 2000 podawano dwie wersje wygranej: w nowych i starych złotych. Bo jak śnić to o milionach.

Ale ja nie grałem...

Napięcie studia audiotele potęgowała konieczność spełnienia warunków konkursowych tzn. odpowiedzenie na pytanie czy grałeś w konkursie audiotele, 'Tak, grałem'. Uczciwość Polaków, którzy zaprzeczali, że dzwonili na '0 700' była w tym wypadku godna podziwu.

Nie spać, czekać!

To co, że masz do pracy na 6 rano, jak przed północą mogą zadzwonić z telewizji i ogłosić ci cudowną nowinę. Rozstrzygnięcie konkursów audiotele zwykle zaplanowane było na późny wieczór, a atmosfera w studiu była gorąca...

10 piw, których już nie ma >>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

[A PAMIĘTASZ, JAK...?] 5-10-15, Lalamido - programy, których już nie ma >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o: