10 rzeczy, których nie wiecie o Kubusiu Puchatku

Kto by się spodziewał, że Miś o Bardzo Małym Rozumku jest już w tak poważnym wieku?  Kubuś Puchatek obchodzi już 90. urodziny! W czerwcu 1921 r. z taśmy produkcyjnej fabryki Farnella zeszły setki identycznych pluszowych niedźwiadków. Wśród nich był ten jeden jedyny, którego Alan Alexander Milne kupił dla swojego syna. Miś stał się ulubieńcem małego Christophera Robina, a w 1926 r. powstała pierwsza książka o jego przygodach. Puchatkowi z okazji urodzin życzymy nieprzebranych zapasów miodu, a Wam prezentujemy 10 ciekawostek o Kubusiu i jego przyjaciołach.

Od Edwarda do Winnie

Miś początkowo nazywał się Pan Edward Niedźwiedź (Mr Edward Bear). Christopher zmienił jego imię po wizycie w ZOO, gdzie zobaczył niedźwiedzicę Winnie.

Ptyś, lody Bambino, Kukuruku, guma Turbo - słodycze, których już nie ma >>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Kubuś, Fredzia, Micimackó...

Najbardziej rozpowszechniony polski przekład imienia bohatera książek Milne?a to oczywiście Kubuś Puchatek. Fredzia Phi-Phi zaproponowana przez Monikę Adamczyk zupełnie się nie przyjęła. Na Węgrzech miś znany jest jako Micimackó, w Danii nazywa się Peter Plys, a w Norwegii - Ole Brumm.

Puchatek po łacinie

''Kubuś Puchatek'' został przetłumaczony na 46 języków. W 1960 r. powstał łaciński przekład książki. Nosił tytuł ''Winnie ille Pu''. Była to jedyna książka po łacinie, która trafiła na listę bestsellerów ''New York Timesa''.

Mistrzostwa w misiach-patysiach

Co roku w Oxfordshire odbywają się mistrzostwa w grze w misie-patysie. W tym roku przyciągnęły ponad 500 uczestników. Aktualnym mistrzem świata jest dziewięcioletni Saffron Sollitt.

Daleko od domu

Zabawki będące pierwowzorami bohaterów książek Milne'a znajdują się obecnie w Nowym Jorku. W 1988 r. brytyjska parlamentarzystka Gwyneth Dunwoody zaczęła nawoływać do repatriacji Kubusia i spółki. Burmistrz Rudolf Giuliani zadeklarował, że zrobi wszystko, żeby zabawki pozostały w Stanach.

Biznesman o Bardzo Małym Rozumku

Według magazynu ''Forbes'', Kubuś Puchatek jest drugą najbardziej cenną postacią fikcyjną. Wyprzedza go jedynie Myszka Mickey. Szacuje się, że roczny dochód ze sprzedaży produktów związanych z  misiem wynosi ok. 3,75 miliarda funtów.

Cena sławy I

Christopher Robin Milne, pierwowzór książkowego Krzysia dotkliwie odczuł złe strony sławy. Jego szkolni koledzy bezlitośnie mu dokuczali.

Cena sławy II

Także ilustrator książek o Puchatku, E.H. Shepard nie cieszył się z sukcesu, jaki odniósł miś. Shepard do końca życia był kojarzony głównie z ilustracjami do książek Milne?a. Uważał, że ''ten niedźwiedź'' zrujnował jego karierę artystyczna.

Puchatek dostaje koszulkę

W 1930 r. prawa do postaci Puchatka kupił Stephen Sledinger. Zaoferował Milne?owi 1000 $ i dwie-trzecie przyszłych wpływów. To Slesinger narysował znanego większości dzieci Puchatka w czerwonej koszulce.

Patron ulicy

Kubuś Puchatek ma w Warszawie swoją ulicę. Po II wojnie światowej, kiedy poszerzano ul. Świętokrzyską, na planach architekta Zygmunta Stępińskiego pojawiła się nowa zaciszna uliczka. ''Express Wieczorny'' ogłosił wśród dzieci plebiscyt na jej patrona - wygrał go właśnie Kubuś Puchatek.

TOP 8 najsłodszych dzieci internetu [WIDEO] >>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Co wiesz o Tytusie, Romku i A'Tomku? [QUIZ DLA FANÓW I FANATYKÓW] >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o: