TOP 6 najśmieszniejszych odmownych listów od pracodawców (i nie tylko)

Napisanie delikatnego listu odmownego jest trudną sztuką. Trzeba mieć dużo wyczucia, żeby powiedzieć ''nie'' w sposób stanowczy, jednocześnie nie pognębiając kandydata w depresji. Z tego powodu w Polsce niechcianym pracownikom zwykle odmawia się milczeniem. Pracodawcom chcącym zmienić ten zwyczaj polecamy sześć przykładów listów odmownych z USA.

Każdy bywa odrzucany

Ten list został wysłany do wszystkich autorów artykułów odrzuconych przez Mad Magazine - popularnego w USA pisma humorystycznego.

Drogi pracowniku,

Przykro nam, ale mamy złe wieści!

Zostałeś odrzucony.

Nie bierz jednak tego do siebie.
Wszyscy jesteśmy odrzucani od czasu do czasu. Przynajmniej tak mówi grupowy terapeuta w naszej firmie. Mówi, że nie powinniśmy się tym przejmować.

Więc takie powinno być Pańskie nastawienie ''Nie mam czym się martwić.''

Poza tym - chociaż nie został Pan zatrudniony, mogło być jeszcze gorzej. Pański materiał mógł zostać ZAAKCEPTOWANY! I w jakiej sytuacji by się Pan wtedy znalazł?

PS Nasz grupowy terapeuta twierdzi też, że wiele osób jest tak zniechęconych odmową, że nie podejmują kolejnych prób. A my sobie tego nie życzymy! Naprawdę  chcemy, żeby Pan nadal przysyłał nam pomysły na artykuły i scenariusze... żebyśmy mogli nadal wysyłać Panu te idiotyczne listy odmowne.

Najłagodniejszy

Ta odpowiedź także pochodzi od wydawnictwa, ale jest dużo łagodniejsza od poprzedniej. Prawdopodobnie jest to najłagodniejszy list odmowny, jaki napisano w języku angielskim.

Drogi pisarzu,

Proszę wybaczyć mi zwracanie Pańskiej pracy bez żadnych komentarzy ani wskazówek. Chciałbym napisać coś, co wynagrodziłoby moją niełaskawość, ale wątpię, by kilka szybkich uwag mogło naprawdę pomóc. Prawdę mówiąc, mam tak mało miejsca, że że muszę odrzucać prawie wszystko - 99% - z tego, co jest mi przysyłyane, w tym wiele rzeczy, które mnie zaciekawiły, niektóre z nich nawet podziwiam. (Poza tym, popełniam błędy; mój smak jest omylny, mój sąd niedoskonały).

Najważniejsze, żeby nie zniechęcał się Pan tą, ani żadnym inną porażką. Droga jest długa; nie można ustawać w wysiłku.Oprócz tego, Muza chadza różnymi ścieżkami. Kiedy ponownie Pana odwiedzi, mam nadzieję, że przekaże jej Pan moje pozdrowienie.

Szczerość za szczerość

Ten list odmowny niech będzie przestrogą: ostrożnie ze szczerością!

Przykro nam,

Pańska prośba o przyjęcie do naszego serwisu randkowego zostało odrzucone. Odpadł Pan przy pytaniu 14.: ''Co najbardziej lubisz w kobietach?''. ''Mój f..t'' nie jest dopuszczalną odpowiedzią.

Nie jest Pani dość ładna

Na tym przykładzie tego listu panie i panowie mogą uczyć się, jak elegancko mówić ''nie''.

Droga Kandydatko,
Dziękujemy za przysłanie Twoich zdjęć do PLAYBOYA. Redaktorzy obejrzeli je i starannie rozważyli Pani kandydaturę do tytułu Playmate Miesiąca.

Chociaż z pewnością jest Pani atrakcyjną młodą damą, nie możemy przyjąć Pani na to stanowisko. Konkurencja jest bardzo ostra, w związku z czym musimy, niestety, odrzucić wiele uroczych kandydatek.

Dziękujemy za nadesłane zdjęcia.

Z poważaniem,

Redakcja

Do pracy twórczej kobiet nie zatrudniamy

Kandydatka na stanowisko rysownika otrzymała ten list w 1938 r. Mimo zawartej w niej zasady nie dopuszczającej kobiet do twórczej pracy, w końcu została autorką animacji. Wytwórnia filmowa zmieniła zdanie, gdy wielu rysowników wyjechało na front II wojny światowej.

Droga Panno Ford,

(...) Kobiety nie wykonują żadnej twórczej pracy związanej z przygotowywaniem animacji, jest ona w całości wykonywana przez młodych mężczyzn. Z tego powodu dziewczęta nie są brane pod uwagę w rekrutacji do szkoły rysowników.

Jedyną pracą dostępną dla kobiet jest szkicowanie postaci na celuloidowych taśmach i wypełnianie ich kolorem zgodnie z wytycznymi. (...)

Z poważaniem,

WALT DISNEY PRODUCTION

Odmowa odmowy

List prawdopodobnie nie jest autentyczny, ale urzekła nas pomysłowość jej autorki, która na odmowę odpowiedziała... stanowczą odmową.

Drogi Panie Kierowniku Zatrudniający,

Dziękuję za list z 1. marca. Z przykrością informuję Pana, że po jego dokładnym rozważeniu nie jestem w stanie zaakceptować odmowy zatrudnienia mnie na stanowisku w Pańskim oddziale.

Tego roku otrzymałam niezwykle dużo listów odmownych. Mając tak bogaty i obiecujący wachlarz kandydatów, niemożliwe jest zaakceptowanie wszystkich odrzuceń.

Pomimo że Pańska firma posiada niesamowite kwalifikacje i doświadczenie w odrzucaniu kandydatów,  muszę stwierdzić, że Pańska odmowa obecnie nie zaspokaja moich potrzeb. Z tego powodu już w sierpniu obejmę stanowisko w Pańskim oddziale.

A więc z niecierpliwością oczekuję spotkania.

Z poważaniem,

Kandydatka
Więcej o: