Najbardziej wpływową kobietą świata została... [ZDJĘCIA]

Zgadnijcie.

Kto trafił na listę?

Co roku prestiżowy amerykański magazyn ''Forbes'' przygotowuje ranking 100 najbardziej wpływowych kobiet świata. Jak twierdzi redakcja pisma, w tegorocznym rankingu bardziej opierano się na ''kreatywnym wpływie i przedsiębiorczości'' kobiet niż na ''stanowisku, czy pełnionej roli w tradycyjnym znaczeniu''. I kto trafił na listę? Poznaj 10 najbardziej wpływowych kobiet świata!
Michelle i Barack Obama Michelle i Barack Obama AP/Pablo Martinez Monsivais

1. Michelle Obama

Na pierwszym miejscu - Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Michelle Obama (46 l). Bardziej angażuje się niż Laura Bush, ale w przeciwieństwie do Hillary Clinton od twardej gry politycznej trzyma się z daleka. Dla niektórych ikona mody, czasem określana jako Jackie Kennedy z dyplomem prawa. Cieszy się poparciem 54 procent Amerykanów.
Irene Rosenfeld Irene Rosenfeld Fot. CARL COURT / AFP / EASTNEWS

2. Irene Rosenfeld

Drugie miejsce zajęła szefowa spożywczego giganta Kraft Foods Irene Rosenfeld (57 l.). W 2009 roku była drugą (po Carol Bartz z Yahoo!) najlepiej opłacaną kobietą w USA - zarobiła 26,3 mln dolarów.

3. Oprah Winfrey

Na trzeciej pozycji znalazła się amerykańska dziennikarka i królowa talk-show Oprah Winfrey (56 l.). Dzięki niej miliony kobiet czuje, że jest na tym świecie ktoś, kto je rozumie - ''Oprah Winfrey Show'' trwa już 25 sezon. Jak ocenia ''Forbes'', prezenterka w ciągu ostatnich pięciu lat zarobiła 1,35 miliarda dolarów.
Angela Merkel Angela Merkel AP/Markus Schreiber

4. Angela Merkel

Kolejne miejsce zajęła kanclerz Niemiec Angela Merkel (56 l.). Tej pani przedstawiać nie trzeba. Zaznaczmy tylko, iż w zeszłym roku Angelea Merkel na liście ''Forbesa'' była na pierwszym miejscu - czwarty raz z rzędu (debiutująca wówczas w rankingu Michelle Obama zajęła dopiero 40 lokatę).
Hillary Clinton Hillary Clinton AP/DAVID KARP

5. Hillary Clinton

B. Pierwsza Dama, potem senator, kandydatka na prezydenta USA, w końcu amerykańska sekretarz stanu - Hillary Clinton (62 l.) trafiła na miejsce piąte listy najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Jak dalej potoczy się jej kariera? Stanie na czele Banku Światowego? Czy znowu zaangażuje się w kampanię prezydencką?
Indra Nooyi Indra Nooyi Fot. EASTNEWS

6. Indra Nooyi

Szefowa koncernu PepsiCo Indra Nooyi (54 l.) znalazła się na miejscu szóstym. Do Stanów Zjednoczonych przybyła z Indii w wieku 22 lat jako uboga studentka. I szybko zrobiła zawrotną karierę.
Lady Gaga Lady Gaga AP/Chris Pizzello

7. Lady Gaga

Królowa popu. Piosenkarka i performerka w jednym. Na miejscu siódmym Lady Gaga (24 l.) - kobieta, obok której nie da się przejść obojętnie. Najmłodsza w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych kobiet świata.
Gail Kelly Gail Kelly Fot. za westpac.com.au

8. Gail Kelly

Ósme miejsce zajęła szefowa drugiego pod względem wielkości banku w Australii Westpac - Gail Kelly (54 l.).
Beyonce Beyonce Fot. za youtube.com

9. Beyoncé Giselle Knowles

Dopiero na miejscu dziewiątym znalazła się Beyoncé (29 l.). Jej piosenki stanowią ''inspirację'' dla wielu kobiet, mężczyzn i dzieci. Zwłaszcza ''Single Ladies'' - pamiętacie ten hit internetu?
Ellen DeGeneres i Portia de Rossi Ellen DeGeneres i Portia de Rossi Fot. Matt Sayles AP

10. Ellen DeGeneres

Pierwszą dziesiątkę najbardziej wpływowych kobiet świata zamyka Ellen DeGeneres (52 l.) - na zdjęciu z prawej. Scenarzystka, aktorka, zdobywczyni nagrody Emmy. Prowadzi własny talk-show ''Ellen DeGeneres Show'' (ósmy sezon). Na dalszych pozycjach znalazły się m.in. Sarah Palin (16. miejsce), Angelina Jolie (21. miejsce), Madonna (29. miejsce), Carla Bruni-Sarkozy (35. miejsce) czy brytyjska królowa Elżbieta II (41. miejsce).
Więcej o: