100 milionów symboli rewolucji w londyńskiej galerii [ZDJĘCIA]

Zobacz inspirującą instalację chińskiego artysty.

''Ziarna słonecznika'' - tak zatytułowana instalacja znajduje się obecnie w londyńskim Tate Modern. Ręcznie robione, porcelanowe ziarna będzie można podziwiać do 2 maja 2011. Jest to jedenasta odsłona organizowanego przez galerię cyklu Unilever Series, do którego zapraszani są artyści z całego świata.

100 milionów ziaren ułożonych w 10 cm warstwie zajęło 1000 m2. Razem ważą one ok. 150 ton.
Chiński artysta Ai Weiwei z częścią instalacji Chiński artysta Ai Weiwei z częścią instalacji "Ziarna słonecznika" REUTERS/STEFAN WERMUTH
Ai Weiwei to pierwszy artysta mieszkający i tworzący w Azji, który wystawił swoją instalację w tej galerii. W Chinach, od ponad 20 lat, jest czołowym przedstawicielem nurtu sztuki nowoczesnej. Zaangażowany społecznie, obrońca praw człowieka, jest przyjacielem tegorocznego laureata nagrody Nobla.
Instalacja Instalacja "ziarna słonecznika" w galerii Tate Modern w Londynie REUTERS/STEFAN WERMUTH
''Made in China'' - nad znaczeniem tego hasła mają się zastanowić zwiedzający. W chińskiej kulturze ziarna słonecznika stanowią ważny symbol Rewolucji Kulturalnej. Mao Zedong, jej inicjator, porównywany był do słońca, a Chińczycy właśnie do pestek tej rośliny.
Dwuletnia Connie świetnie się bawiła w Hali Turbin. Organizatorzy szacują, że do końca jej trwania ok. 2 milionów osób odwiedzi instalację.
Wykonanie wszystkich ziaren zajęło 1600 wykwalifikowanym pracownikom 2,5 roku. Od początku do końca ich produkcji prace nad nimi były ręczne.
Chiński artysta Ai Weiwei na tle instalacji Chiński artysta Ai Weiwei na tle instalacji "ziarna Słonecznika" w galerii Tate Modern w Londynie REUTERS/STEFAN WERMUTH
Artysta poświęcił instalację pamięci chińskiego poety wypędzonego z kraju podczas Rewolucji Kulturalnej. Ai Weiwei pamięta jego wiersze z dzieciństwa.  Sam z rodzicami spędził 5 lat w obozie pracy.
Więcej o: