Zdjęcia duchów z czasów, kiedy o Photoshopie nikt nawet nie śnił

Koniec XIX wieku, początek ery fotografii. I zdjęcia duchów, które mrożą krew w żyłach.

Zdjęcia duchów Williama Hope'a Zdjęcia duchów Williama Hope'a Fot. za gizmodo.com

Jak on to robił? William Hope (ur. 1863, zm. 1933) był pionierem w jedynej w swoim rodzaju dziedzinie - fotografii zza grobu. Bez użycia współczesnych programów do obróbki zdjęć, stosując prostą metodę robił ''zdjęcia duchów''. Nawet sir Arthur Conan Doyle dał się nabrać (nam zresztą też chodzą ciarki po plecach). Zobaczcie sami - efekt, jaki udało się osiągnąć Hope'owi na fotografiach, jest niesamowity.

Zdjęcia duchów autorstwa Williama Hope'a Zdjęcia duchów autorstwa Williama Hope'a fot. EastNews
William Hope wykorzystał metodę wielokrotnego naświetlania klatki, dzięki czemu szczegóły jednego obrazu są widoczne na innym - i powstaje zdjęcie ducha. Na fotografii powyżej: przyjaciele Hope'a obok samochodu, za kierownicą - duch ich zmarłego syn.
Zdjęcia duchów Williama Hope'a Zdjęcia duchów Williama Hope'a Fot. EastNews
Na przełomie XIX i XX wieku tak wyretuszowane fotografie wiele osób uznawało za najprawdziwsze w świecie zdjęcia duchów.
Zdjęcia duchów Williama Hope'a Zdjęcia duchów Williama Hope'a fot. EastNews
Hope wraz z grupą przyjaciół założył nawet coś w rodzaju ''towarzystwa oszustów'' - Crew Circle. Jego prace zyskały na popularności zwłaszcza po I wojnie światowej. W 1922 roku przekręt został ujawniony, jednak nie powstrzymało to Williama Hope'a przed dalszą działalnością.
Zdjęcia duchów Williama Hope'a Zdjęcia duchów Williama Hope'a fot. EastNews
I dalej powstawały zdjęcia, takie jak to: portret kobiety i mężczyzny. A nad nimi - twarz, ''której nie powinno tam być".
Zdjęcia duchów autorstwa Williama Hope'a Zdjęcia duchów autorstwa Williama Hope'a Fot. EastNews

Lub to: żona stoi przy zwłokach męża, obok ich syn oraz... twarz zmarłego mężczyzny. Więcej zdjęć duchów z kolekcji Hope'a znajdziesz tutaj>>>

 

ZOBACZ TEŻ - NAJLEPSZE ZDJĘCIA DUCHÓW>>>

Więcej o: