Polityku, pokaż nogi. Psycholog o głupich krokach przywódców [ZDJĘCIA]

Kandydaci do stypendium Ministerstwa Głupich Kroków

Ministerstwo głupich kroków

Zainspirowani skeczem Monty Pythona i zamieszczonym w ''Rzeczpospolitej'' wywiadem ze specjalistą od komunikacji niewerbalnej, sporządziliśmy listę kandydatów do Ministerstwa Głupich Kroków. Konrad Maj, psycholog z SWPS uważa, że: ''Dziś mamy jakieś dziwne, niewzbudzające zaufania Ministerstwo Ostrożnych Kroków. takich dwa do przodu, jeden do tyłu i jeden w bok.'' Jak naprawdę kroczą, maszerują i zataczają się politycy? Przekonajcie się sami.

Krok Komorowskiego

Zacznijmy od prezydenta. Konrad Maj charakteryzuje go tak: - Komorowski chodzi lekko pochylony z głową wysuniętą do przodu i wyprzedzającą resztę ciała, prawdopodobnie, żeby ukryć brzuszek. Z tego, co widać na jednym ze  zdjęć, można wywnioskować raczej, że nawet jeśli prezydent ma brzuszek, to nosi go z podniesioną głową.

Krok Ziobry

Kiedy Zbigniew Ziobro już nauczy się angielskiego, powinien zwrócić się o dofinansowanie na ćwiczenia w chodzeniu. - Poruszający się zamaszyście Ziobro, balansujący lekko ciałem, odbierany był jako pewny siebie, a nawet arogancki. (...) W Polsce chodzi się skromniej niż w Rosji. (...) A u Putina jest to dobrze odbierane. Rosjanie go za to uwielbiają - porównuje dwóch liderów psycholog.

Krok Kluzik-Rostkowskiej

Inne reguły obowiązują w chodzeniu kobiecym: - Bardzo kobiece poruszanie się to stawianie stóp w linii prostej. Jednak kobieta musi pozbawić siebie samą tych kokieteryjnych cech, jeśli chce być traktowana poważnie przez rządzących mężczyzn (...). Dlatego to kobiety, które maszerują (...) osiągną więcej - tłumaczył Konrad Maj.

W przypadku Joanny Kluzik-Rostkowskiej zaszła zmianę w przeciwną stronę. Od kiedy rozstała się z PiS-em jej krok stał się dużo lżejszy.

Krok Tuska

Na najwyższe noty wśród polskich polityków zasłużył sobie premier: - Tusk dobrze chodzi. Energicznie, chłopięco wręcz. Pewnie dlatego, że uprawia sporty.

Krok Obamy

Jednak nawet Donald Tusk mógłby pobierać lekcje chodzenia od amerykańskiego prezydenta. Nikt nie chodzi tak elegancko i swobodnie jak Barack Obama. A to zapewne dlatego, że jego stopy są wypoczęte bardziej niż stopy europejskich polityków. Jak tłumaczy Konrad Maj: - Amerykańskie nogi mogą leżeć na stole. Nie muszą maszerować.

Więcej o: