''Zaginione plemię'', z którym nie ma kontaktu. Pierwsze zdjęcia

Niesamowite, bardzo szczegółowe fotografie zrobiono z pokładu samolotu na granicy Brazylii i Peru. Widoczni na zdjęciach Indianie to jedno z ostatnich plemion na Ziemi, które nie mają żadnego kontaktu z nowoczesnym światem.
fot. za http://www.uncontactedtribes.org/brazilphotos fot. za http://www.uncontactedtribes.org/brazilphotos fot. za http://www.uncontactedtribes.org/brazilphotos

Na fotografiach widać wszystko w najdrobniejszych szczegółach. W koszach (po lewej) są świeżo zebrane papaje. Obok, na ziemi - obrany maniok i banany. To dowody na zdrową, zróżnicowaną dietę.

U góry zdjęcia widać dach chaty upleciony z palmowych liści. W środku leżą koszyki i nosidełka na plecy. Stojący przed domostwem mężczyźni są uzbrojeni w łuki. Ciało jednego z nich pokryte jest czerwoną farbą wyrabianą z nasion.

Materiał fotograficzny dowodzi, że życie w społeczności kwitnie. Ale plemię jest w olbrzymim niebezpieczeństwie.

Brazylijskiemu plemieniu zagrażają drwale, którzy nielegalnie wycinają dżunglę po peruwiańskiej stronie granicy. - Ścinają coraz więcej drzew i spychają peruwiańskich Indian do Brazylii. Jeżeli nic nie zrobimy, dojdzie do konfliktu obydwu grup - ostrzegają władze Brazylii.

Survival International, która opublikowała zdjęcia, i inne organizacje pozarządowe od lat naciskają na rząd Peru, by ograniczono nielegalny wyrąb lasów. Ale zrobiono niewiele.

- Publikujemy fotografie, bo chcemy i musimy pokazać, że ci ludzie istnieją naprawdę. Ich najbardziej podstawowe prawa, w tym prawo do życia, zostały zignorowane. Musimy ich chronić - mówi Marcos Apurinã z Organizacji Indian Brazylijskiej Amazonii.

- Miejsce, w którym Indianie żyją, łowią ryby, polują i mają uprawy, musi być chronione. Trzeba pokazywać takie zdjęcia, żeby cały świat wiedział, że ci ludzie są w swoim lesie i władze muszą respektować ich prawa do życia w swoim miejscu - podkreśla szanowany lider brazylijskich Indian, Davi Kopenawa Yanomami.

A szef Survival International mówi: - Nielegalni drwale zniszczą to plemię. Rząd Peru musi ich powstrzymać zanim będzie za późno. Ludzie na zdjęciach są samowystarczalni i szczęśliwi. Od nas potrzebują tylko zapewnienia bezpieczeństwa. Sami kiedyś zdecydują, czy chcą dołączyć do nowoczesnego świata.

Wszystkie zdjęcia można obejrzeć na: www.uncontactedtribes.org/brazilphotos.

Więcej o: