TOP 7 największych portów lotniczych świata [ZDJĘCIA]

Chociaż obsługują olbrzymie metropolie, same też przypominają ludne i gwarne miasta, gdzie życie toczy się w oszałamiającym tempie. Z okazji przypadających dzisiaj 50. urodzin słynnego paryskiego Orly, prezentujemy aktualny ranking lotnisk o najbardziej imponujących rozmiarach i statystykach.

Miejsce 7. Port lotniczy Orly (Paryż)

Kilometry pasów startowych, terminale rozległe niczym miejskie osiedla, połączone liniami szybkobieżnych pociągów, samoloty przylatujące i odlatujące praktycznie co minutę, a przede wszystkim - miliony pasażerów z całego świata, których trzeba sprawnie przeprowadzić przez ten labirynt. Tak wyglądają największe współczesne porty lotnicze.


Mówiąc szczerze lotnisko Orly, z 27 milionami pasażerów obsłużonych w 2010 r., plasuje się daleko poza pierwszą 30 światowego rankingu. Co by jednak nie mówić: jest dzisiejszym szanownym jubilatem i miejsce w naszym zestawieniu należy mu się bezapelacyjnie . A teraz przejdźmy do naprawdę wielkich lotnisk.

Miejsce 6. Porty lotnicze Dubaju

Główne lotnisko Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dubai International Airport, w minionym roku z jednym tylko (i to nieukończonym) Terminalem 3 obsłużyło ponad 47 milionów podróżnych. Terminal 3 to oficjalnie największa budowla na świecie pod względem powierzchni parteru (1 185 000 m?).

W Dubaju powstaje też drugi port lotniczy - Dubai World Central, nazywany też Al Maktoum Airport - który od momentu rozpoczęcia budowy w 2009 r. niezmiennie pretenduje do miana największego na świecie. Według planu w całości ma zostać otwarty za sześć lat i docelowo przyjmować do 160 milionów ludzi rocznie.

Trzeba przyznać, że to prawdziwy drzemiący potwór. O jego potencjale i rozmachu projektantów niech świadczy fakt, że w 2017 r. tereny przeznaczone pod infrastrukturę lotniska będą zajmować 140 km? (to z grubsza tyle, ile obecnie zajmuje Gdynia).

Miejsce 5. Port lotniczy Haneda (Tokio)

Został zbudowany z rozmachem godnym jednego z najbardziej rozwiniętych państw świata - na sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej. Do niedawna pozostawał w cieniu innego japońskiego giganta - lotniska Narita - jednak w 2010 r. otwarto nowy międzynarodowy terminal i czwarty pas startowy.


Galeria handlowa na lotnisku Haneda. Fot. za Wikimedia Commons

Efekty były natychmiastowe: w zeszłym roku lotnisko odwiedziło 59 milionów pasażerów. Co ciekawe, w większości był to ruch krajowy. Nowoczesne, nieco ''kosmiczne'' w swoim stylu budynki czynią ten port jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów na świecie.

Miejsce 4. Port lotniczy Heathrow (Londyn)

Dobrze znane wielu Polakom, Hathrow jest obecnie największym lotniskiem w Europie. Posiada dwa pasy startowe (a planowana jest budowa trzeciego) oraz pięć nowoczesnych terminali. W 2010 r. obsłużyło łącznie ponad 61 milionów pasażerów.

W swojej niemal 90-letniej historii Heathrow przeszło drogę od małego lotniska wojskowego do portu lotniczego, które ma kilkaset połączeń z każdym kontynentem na Ziemi, może z wyjątkiem Antarktydy. Jako ciekawostkę można podać, że na każdym z terminali znajdują się miejsca modlitwy i kaplice dla anglikanów, katolików, żydów, muzułmanów oraz sikhów.

Poniżej znajdziecie krótkie wideo z lądowania na Heathrow.

Miejsce 3. Port lotniczy O'Hare (Chicago)

Najniższe miejsce podium zajmuje główne chicagowskie lotnisko - w zeszłym roku przez jego terminale przewinęło się o 510 tys. pasażerów więcej niż na Heathrow. Port został nazwany na cześć amerykańskiego asa przestworzy z czasów II Wojny Światowej, Edwarda ''Butcha'' O'Hare.


Plan lotniska O'Hare w Chicago. Fot. za Wikimedia Commons

Podobnie jak tokijskie Haneda, swój ogromny ruch lotnisko O'Hare zawdzięcza podróżom na liniach krajowych. Obsługuje też ponad 60 połączeń międzynarodowych, w tym do Warszawy i Krakowa. Niepodzielnie królują na nim linie United Airlines, dla których jest głównym portem przesiadkowym. Posiada sześć pasów startowych i średnio obsługuje dziennie 2 409 lotów.

Miejsce 2. Port lotniczy Beijing Capital (Pekin)

Jak przystało na kraj z szarżującą gospodarką, zamieszkany przez miliard ludzi - Chiny mogą pochwalić się drugim co do wielkości lotniskiem na świecie. Gwałtownie rozbudowywane przed Olimpiadą w 2008 r., w roku 2010 przyjęło niemal 68 milionów podróżnych.


fot. za Wikimedia CommonsCo ciekawe, Beijing Capital jest jedynym lotniskiem z wiodącej trójki tego rankingu, które w ostatnich latach zdobyło prestiżową nagrodę amerykańskiego magazynu Condé Nast Traveler jako Najlepszy Port Lotniczy (za 2009 r.). Uznano je wówczas za najczystsze, posiadające najsprawniejszą obsługę i najlepiej zorganizowane lotnisko na świecie.

Miejsce 1. Port lotniczy Hartsfield-Jackson (Atlanta)

Jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych pasażerów od początku XXI wieku lotnisko w Atlancie nie ma sobie równych, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym globie. Lotnisko to jest główną bazą floty linii lotniczych Delta.

W 2010 r. tego molocha odwiedziło ponad 80 milionów podróżnych. Zapewne właśnie z tego względu wśród Amerykanów popularny jest dowcip: ''Ktokolwiek, gdziekolwiek umiera na świecie, do nieba z pewnością poleci przez Atlantę''.

Poniżej możecie zobaczyć kontrolowane wyburzenie jednego z budynków starego dworca lotniczego w Atlancie, wideo zostało nagrane w 1984 r.

Więcej o: