5 niesamowitych widoków, jakie zobaczysz z kabiny pilota [WIDEO]

Nie ma wątpliwości: to, co niekiedy ma okazję obserwować pilot odrzutowca z okien kokpitu, przebijają co najwyżej pejzaże, które podziwiają astronauci na orbicie. Zapraszamy więc na pokład - usiądź wygodnie w fotelu kapitana i obejrzyj kolekcję niezwykłych filmów!

1. Na ''czołowe'' w przestworzach?

 

Co prawda nie będziemy się tutaj zajmować wideo ukazującymi rzekome latające spodki, które w postaci dziwnych świateł i niewyraźnych plam coraz częściej zdarza się nagrywać załogom samolotów, ale gwarantujemy, że widoki i tak będą nieziemskie.


Na początek przedstawiamy coś specjalnego, mały rarytas dla fanów awiacji. Film nagrany ''z ręki'' przez jednego z pilotów Boeinga 747 pokazuje drugi odrzutowiec, Airbusa 380, jak pędzi niemal na czołowe zderzenie. Samoloty minęły się w odległości kilkuset metrów.

Oczywiście załogi zostały poinformowane wcześniej o możliwym zagrożeniu i zachowały wymogi bezpieczeństwa.

2. Rakietowe pióropusze

 

Przypominające lasso smugi dymu to podniebna pozostałość po testowym przelocie nowej zabawki NASA, bezzałogowego wahadłowca X-37B. Załoga odrzutowca lecącego z Bostonu na Santo Domingo mogła obserwować całe widowisko z odległości ok. 600 km.

Testy miały miejsce 5 marca, prototypowy prom wystartował z bazy w Orlando. Wszystkie przeloty pasażerskie nad tą strefą dostały nakaz nadłożenia drogi i podróżowania na około. Taki widok wart był jednak nawet kilkudziesięciu minut opóźnienia. Zwróćcie też uwagę na niesamowity rąbek księżyca wiszący nad horyzontem.

3. Historyczne starty wahadłowców

 

Skoro jesteśmy przy NASA i różnych przedsięwzięciach tej agencji - z okien samolotu można też na żywo podziwiać starty załogowych wahadłowców. Na filmie poniżej możecie zobaczyć nagrany ponad dwa lata temu start promu Atlantis. Gorąco polecamy też przykład równie niesamowitego fartu, kiedy w ostatnim tygodniu lutego pasażerowie byli świadkami ostatniego lotu wahadłowca Discovery.

4. Ognie Św. Elma

 

A co powiecie na dużą porcję błyskawic dosłownie ześlizgujących się po szybie, tuż przed nosem? Również takich atrakcji nader często doświadczają piloci rejsowych odrzutowców. Na szczęście te malownicze wyładowania są całkowicie niegroźne. Dla zainteresowanych: o tzw. ogniach Św. Elma szeroko pisze Wikipedia.

5. Podniebne akrobacje

 

Dzięki gościnności jednego z pilotów wojskowej grupy akrobacyjnej ''Blue Angels'' każdy internauta może zobaczyć, jak wygląda świat z kokpitu myśliwca F-18. Na przykład przy kręceniu beczki albo podczas niskiego przelotu z prędkością 500 km/h... podwoziem do góry.

Więcej o: