Dźwięki kosmosu: posłuchaj, jak brzmi 6 gwiazd i planet [WIDEO]

''Przecież w próżni nie ma dźwięku. O co chodzi?'' - zapytacie. Jednak niezwykła muzyka, którą wam prezentujemy, powstaje zupełnie inaczej. To wynik pulsacji oraz wzajemnych, elektromagnetycznych oddziaływań cząstek gwiezdnego wiatru i planetarnych magnetosfer, zarejestrowanych, a potem przetworzonych na dźwięki za pomocą nowoczesnej aparatury.

1. Jowisz

Badaniem pulsacji gwiazd, jak również wydawanymi przez nie ''dźwiękami'', zajmuje się astrosejsmologia. Dzięki tej dziedzinie nauki możemy powiedzieć, że właściwie każde ciało niebieskie powinno posiadać swój oryginalny i niepodrabialny ''odgłos''.

Tym bardziej zaskakujące dla astrosejsmologów były wyniki pomiarów przesłane niedawno przez sondę Kepler. Otóż okazało się, że w jednym z namierzonych układów gwiezdnych panuje niemal całkowita ''cisza''. Jak obrazowo mówi Aliz Derekas, koordynująca analizę uzyskanych informacji:

Wdzięczny taniec trzech gwiazd zauważony przez sondę przyciągnął naszą uwagę, ponieważ nie towarzyszy mu żadna muzyka. Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z taką sytuacją.

Jak na razie zagadka pozostaje nierozwiązana. Tymczasem proponujemy, aby zostawić astrofizyków ich rozważaniom, a wsłuchać się w ''muzykę wszechświata'', którą już udało się nagrać. A jest to prawdziwie kosmiczna podróż poprzez dźwięki.

ZOBACZ KOSMOS OKIEM SONDY KEPLER. 1236 PLANET NA JEDNYM ZDJĘCIU >>


Niech pierwszą planetą, którą odwiedzimy ze słuchawkami na uszach będzie Jowisz. Dźwięki największej planety Układu Słonecznego zostały nagrane już w 1990 r. przez aparaturę zainstalowaną na pokładzie sondy Voyager. Posłuchajcie sami - czy nie wydaje wam się, że jest to właściwie gotowa kompozycja z gatunku dark ambient?

2. Neptun

W Układzie Słonecznym Neptun jest jednym z najzimniejszych miejsc i planetą najbardziej oddaloną od Słońca. Taka też jest jego ''muzyka'': chłodna, ale kojąca. Przypomina nieco niekończący się oddech w czasie wiecznego, mroźnego snu.

3. Dźwięk pulsaru

Dla odmiany po spokojnych, rozległych ''dźwiękowych krajobrazach'' - coś dla fanów ostrego rave'u i innych dynamicznych odmian muzyki techno. Pulsar, którego posłuchamy jest jądrem supernowej, jaka wybuchła ok. 10 tys. lat temu.

4. Saturn

Charakterystyczna planeta otoczona 9 pierścieniami i całą gromadą różnej wielkości księżyców. Jaki może mieć ''dźwięk''? Przygotujcie się na coś naprawdę mocnego.

5. Uran

''Dźwięki'' Saturna wydały wam się dziwaczne? Posłuchajcie więc nieco bardziej stonowanej, ale również wywołującej dreszcz symfonii Urana. Z początku brzmi wprost jak rój oślizgłych Obcych.

6. Ziemia

Na koniec zostawiliśmy sobie nasz nieco zatłoczony dom, Błękitny Glob. ''Brzmienie'', jakie przynależy Ziemi może nie jest tak nastrojowe jak dźwięki Jowisza, czy Neptuna, ale może świadczyć o jednym: na tej planecie jest prawdziwe życie.

Więcej o: