Nie, nie mylicie się: ten wieżowiec, Skyline Nomad, naprawdę składa się przede wszystkim z tytanicznego szkieletu i poukładanych na nim, jak na półkach, wymienialnych kontenerów. W zamyśle autorów, Luca D'Amico i Luca Teslo, ten osobliwy budynek co sto metrów swojej wysokości będzie posiadał szerokie platformy, na których powstaną skwery, place zabaw i inne miejsca publicznego użytku.
Na świecie już od końca lat 80-tych powstają pojedyncze domy, a niekiedy nawet dzielnice wykorzystujące kontenery jako podstawową przestrzeń mieszkalną. Poniżej możecie obejrzeć wideo nagrane w Londynie, w tzw. Container City.
Oto wieżowiec zbudowany niemal w całości ze specjalnych, elastycznych i wytrzymałych gatunków amazońskiego drewna. Na taki właśnie koncept, rzekomo idealny do wykorzystania zwłaszcza w Brazylii i kilku innych tropikalnych krajach, wpadli architekci Tomas Kozelsky, Patrick Bedarf oraz Dimitrie Stefanescu.
Zwróćcie uwagę wykorzystanie kontenerów mieszkalnych, nieco podobnie jak w projekcie Luca D'Amico i Luca Teslo, który mogliście podziwiać na poprzednim slajdzie.
Taki pomysł na hodowlę przyszłości ma trzech projektantów z Korei Południowej: Lee Dongjin, Park Jinkyu i Lee Jeongwoo. Skoro krajobraz na ziemi stracił już swój dziewiczy urok, przenieśmy zielone łąki pod niebo. W formie spiralnych platform i tarasów pełnych pasących się krów.
Światowe zasoby ropy naftowej nieubłaganie się kończą. Co będzie, kiedy rozsiane po morzach platformy wiertnicze przestaną pracować? Na to pytanie z wizjonerskim entuzjazmem odpowiadają malezyjczycy Ku Yee Kee i Hor Sue-Wern. Jak widać na grafice, platformy po zamknięciu mają szansę stać się naprawdę ludnym i gwarnym miejscem.
fot. za inhabitat.com
No dobrze, wiemy już, jak można wykorzystać starą platformę wiertniczą. A co zrobić z pustymi wyrobiskami opuszczonych kopalni? Zbudować w ich wnętrzu mrowisko dla ludzi! Pomysł o nazwie Underground Metropolis narodził się w głowach przyzwyczajonych do tłoku Chińczyków: Fan Shu Ninga i Zhang Xina.
Hamburg to obecnie drugie co do wielkości ośrodek miejski w Niemczech. Być może już za kilka lat w jego przestrzeni pojawi się taki oto, olśniewający budynek. We wnętrzu znajdzie się przestrzeń dla hoteli, biur, apartamentów i miejsc rozrywki.
Będzie to zatem prawdziwe miasto w mieście. Głównymi autorami pomysłu są: Julia-Elise Hoins, Arnd Benedikt, Willert Klasing, David Blezinger oraz Nikolaus Türk.
fot. Hamburg Skyscraper Project
...Paryż? Rochambeau Cyrille, Bertin Joel, Herizo Randrianarison zaprojektowali budynek, który teoretycznie ma łączyć w harmonii przeszłość z przyszłością. Czy im się udało? Wyobrażacie sobie taką konstrukcję stojącą obok Wieży Eiffla?
To chyba najbardziej futurystyczna wizja w naszym zestawieniu. Na pierwszy rzut oka przypomina jakiś wielki kosmiczny grzyb lub kokon Obcych wszczepiony... no właśnie, znów w centrum Paryża.
Zaprojektowany przez Nicolasa Jomaina i Borianę Tchonkovą, budynek o nazwie Porifera Skyscraper w zamyśle autorów miałby wykorzystywać energię słoneczną, wiatrową, a nawet kinetyczną (powstającą w wyniku delikatnych, ale stałych ruchów konstrukcji) oraz być idealnym miejscem do hydroponicznej, a więc nie wymagającej gleby, uprawy roślin.
fot. za eVolo.us