Budowle XXII wieku? 8 niesamowitych projektów [ZDJĘCIA]

Nasze miasta są coraz bardziej przeludnione i ciasne, a ich populacje powiększają się w szybkim tempie. W dzisiejszej galerii prezentujemy kilka fantastycznych (albo jak kto woli fantastyczno-naukowych) pomysłów poradzenia sobie z tym problemem. Ale uwaga - część z nich w całkiem niedalekiej przyszłości naprawdę może zostać zrealizowana!

1. Skyline Nomad, czyli piramida kontenerów

Nie, nie mylicie się: ten wieżowiec, Skyline Nomad, naprawdę składa się przede wszystkim z tytanicznego szkieletu i poukładanych na nim, jak na półkach, wymienialnych kontenerów. W zamyśle autorów, Luca D'Amico i Luca Teslo, ten osobliwy budynek co sto metrów swojej wysokości będzie posiadał szerokie platformy, na których powstaną skwery, place zabaw i inne miejsca publicznego użytku.

Na świecie już od końca lat 80-tych powstają pojedyncze domy, a niekiedy nawet dzielnice wykorzystujące kontenery jako podstawową przestrzeń mieszkalną. Poniżej możecie obejrzeć wideo nagrane w Londynie, w tzw. Container City.

2. Wieża w sercu puszczy

Oto wieżowiec zbudowany niemal w całości ze specjalnych, elastycznych i wytrzymałych gatunków amazońskiego drewna. Na taki właśnie koncept, rzekomo idealny do wykorzystania zwłaszcza w Brazylii i kilku innych tropikalnych krajach, wpadli architekci Tomas Kozelsky, Patrick Bedarf oraz Dimitrie Stefanescu.

Zwróćcie uwagę wykorzystanie kontenerów mieszkalnych, nieco podobnie jak w projekcie Luca D'Amico i Luca Teslo, który mogliście podziwiać na poprzednim slajdzie.

3. Piętrowe pastwiska

Taki pomysł na hodowlę przyszłości ma trzech projektantów z Korei Południowej: Lee Dongjin, Park Jinkyu i Lee Jeongwoo. Skoro krajobraz na ziemi stracił już swój dziewiczy urok, przenieśmy zielone łąki pod niebo. W formie spiralnych platform i tarasów pełnych pasących się krów.

4. Trochę postindustrialu

Światowe zasoby ropy naftowej nieubłaganie się kończą. Co będzie, kiedy rozsiane po morzach platformy wiertnicze przestaną pracować? Na to pytanie z wizjonerskim entuzjazmem odpowiadają malezyjczycy Ku Yee Kee i Hor Sue-Wern. Jak widać na grafice, platformy po zamknięciu mają szansę stać się naprawdę ludnym i gwarnym miejscem.


fot. za inhabitat.com



5. Jeszcze więcej postindustrialu

No dobrze, wiemy już, jak można wykorzystać starą platformę wiertniczą. A co zrobić z pustymi wyrobiskami opuszczonych kopalni? Zbudować w ich wnętrzu mrowisko dla ludzi! Pomysł o nazwie Underground Metropolis narodził się w głowach przyzwyczajonych do tłoku Chińczyków: Fan Shu Ninga i Zhang Xina.

6. Nowy Hamburg

Hamburg to obecnie drugie co do wielkości ośrodek miejski w Niemczech. Być może już za kilka lat w jego przestrzeni pojawi się taki oto, olśniewający budynek. We wnętrzu znajdzie się przestrzeń dla hoteli, biur, apartamentów i miejsc rozrywki.

Będzie to zatem prawdziwe miasto w mieście. Głównymi autorami pomysłu są: Julia-Elise Hoins, Arnd Benedikt, Willert Klasing, David Blezinger oraz Nikolaus Türk.


fot. Hamburg Skyscraper Project

7. Czy tak będzie wyglądał...

...Paryż? Rochambeau Cyrille, Bertin Joel, Herizo Randrianarison zaprojektowali budynek, który teoretycznie ma łączyć w harmonii przeszłość z przyszłością. Czy im się udało? Wyobrażacie sobie taką konstrukcję stojącą obok Wieży Eiffla?

8. Paryż raz jeszcze

To chyba najbardziej futurystyczna wizja w naszym zestawieniu. Na pierwszy rzut oka przypomina jakiś wielki kosmiczny grzyb lub kokon Obcych wszczepiony... no właśnie, znów w centrum Paryża.

Zaprojektowany przez Nicolasa Jomaina i Borianę Tchonkovą, budynek o nazwie Porifera Skyscraper w zamyśle autorów miałby wykorzystywać energię słoneczną, wiatrową, a nawet kinetyczną (powstającą w wyniku delikatnych, ale stałych ruchów konstrukcji) oraz być idealnym miejscem do hydroponicznej, a więc nie wymagającej gleby, uprawy roślin.


fot. za eVolo.us

Więcej o: