5 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIEDZIELIŚCIE o Coca-Coli, część druga

Coca-cola obchodzi dziś 125. urodziny. Została stworzona 8 maja 1886 r. - wtedy to John Stith Pemberton, amerykański aptekarz z Atlanty, po raz pierwszy zmieszał dzbanek syropu z wodą gazowaną i sprzedał napój za pięć centów w pobliskiej aptece.

Była dostępna tylko w aptece

Recepturę Coca-Coli stworzył ceniony w Atlancie aptekarz, dr John Stith Pemberton, a nazwę wymyślił Frank Robinson, jego wspólnik i księgowy. To także Robinson wykaligrafował logo z fikuśnymi dwoma literami C.

29 maja 1886 roku w ''The Atlanta Journal'' pojawiła się pierwsza reklama z hasłem ''Coca-Cola jest pyszna i orzeźwiająca''.

Jej receptura jest ściśle strzeżona

Pemberton, podobnie jak większość aptekarzy, był tajemniczy. Wiedział, że Coca-Cola jest przełomowym napojem, dlatego był bardzo ostrożny w przekazywaniu innym jej składu. Gdy receptura trafiła do kolejnych właścicieli nadal pilnie ją chroniono.

Dzisiaj Coca-Cola jest najlepiej chronionym sekretem w historii handlu. Firma nigdy nie ujawnia, ile osób zna skład napoju. Wiadomo, że jej oryginalna receptura jest przechowywana w skarbcu Suntrust Bank w centrum Atlanty w USA od 1919 r. Podobno osoby, które mają dostęp do receptury, zgodnie z regulaminem firmy, nie mogą wspólnie latać jednym samolotem.

Była pierwsza w kosmosie

Pierwsza sposród napojów gazowanych, oczywiście. W 1985 r., dzięki ''kosmicznej puszce'' mogła wsiąść na pokład wahadłowca Challenger. Wcześniej brakowało sposobu na sączenie bąbelkowych napojów przy zerowej grawitacji.

Kosmiczna puszka miała wewnętrzny mechanizm dozujący, pozwalający na wlewanie napoju do gardła mimo braku przyciągania.

Polacy piją ją od 54 lat

Po raz pierwszy Coca-Cola oficjalnie przyjechała do Polski w 1957 r. na Targi Poznańskie. Nie dotarła na ogólnodostępne półki sklepowe - można ją było kupić tylko za dewizy w Pewexach i Baltonach.

Budowa pierwszej linii produkcyjnej ruszyła dopiero w 1972 r. Początkowo butelki były sprowadzane z Hiszpanii, a koncentrat z Neapolu i Amsterdamu. 25 maja 1976 r. Życie Warszawy napisało: ''Już od wczoraj można kupić litrową butelkę Coca-Coli w ''Supersamie'' i sklepach delikatesowych w Warszawie. Cena butelki wynosi 19 zł, a kaucja 8 zł.''

Coca-Cola w liczbach

System Coca-Cola tworzony przez The Coca-Cola Company oraz partnerskie firmy zatrudnia 800 tysięcy osób, posiada 1000 fabryk i daje pracę około 8 milionom ludzi na całym świecie. Firma, która 125 lat temu oferowała jedną markę, ma dzisiaj ponad 500 marek i 3500 napojów. 15 z oferowanych przez The Coca-Cola Company marek ma już wartość co najmniej miliarda dolarów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Sekretna receptura Coca-Coli wykradziona. Czy to prawda?>>>

5 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE o Coca-Coli>>>

Więcej o: